Gönderen Konu: 12 volt akü şarj devresi  (Okunma sayısı 82680 defa)

Çevrimdışı TA8EO

12 volt akü şarj devresi
« : 29 Nisan 2010, 12:27:46 »
Uzun süredir kullandığım ve tamir için gelen yabancı bir çihazdan kopyalanmıştır , oldukca kararlı çalışmaktadır pot ile ayarladığınız voltaja gelen aküyü akımı kısma yoluna giderek sürekli düşük akımda şarj etmektedir pişman olmayaçağınız bir devre iş yerinde olduğum için şu an yapılmış devre resmi burakamıyorum , saygılarımla .

Çevrimdışı TA8EO

Ynt: 12 volt akü şarj devresi
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2010, 21:57:38 »
Bu kadar soğutuçuya ihtiyaç yok benimkisi estetik olsun devre çok az ısınıyor bilginize .

Çevrimdışı TA9Q

« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2010, 12:09:18 »
bu devre bizede lazım acık bir sema olursa cok iyi olur 73 ler

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2010, 13:40:21 »
EVET.. BANA DA LAZIM..AMA ŞEMASI DEĞİL..
MONTAJLI HALDE..ÇALIŞANI.. :=)))

ELLERİNİZE BEYNİNİZE SAĞLIK...

TB3JJ..M.TURGAY...73
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA8EO

« Yanıtla #4 : 26 Temmuz 2010, 13:57:51 »
Merhabalar Turgay ağabey kaç amperlik bir akü şarj edeceksin onu bir yazarsan belki yardımcı olabilirim , saygılarımla .

Çevrimdışı TA2MOR

« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2010, 15:40:01 »
Banada böyle bir devre lazım. Turgay abinini siparişi iki olsun. 73
Mustafa Dilek

Çevrimdışı TA5FW

« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2010, 17:37:10 »
Merhaba
Benimde elimde 100A 12V bir aküm var ve bunu şarj edecek bir düzenek arıyorum.
Bu konuda bu devre nasıl bir performans verir fikirlerinizi rica ediyorum.

Selamlar
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2010, 20:00:11 »
Arkadaşlar Bülent bey den şemasını aldığım bu devreyi yaptım yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum.Devre üzerindeki trimpot ile şarj voltajını 13.5- 14volt gibi ayarlıyorum Akımı devre kendisi ayarlıyor.İlk şarja bağladığınızda akünün durumuna göre 7-8 amper veriyor.Akü voltajı ayarlanan gerilime ulaşınca devre akımı yavaş yavaş kısıyor 0.5 amper 0.2 amper gibi sukunet akımında şarj ediyor yani siz aküyü şarjdan almayı unutsanız bile akünüz arızalanmıyor.Özellikle akımı kendisi ayarlaması çok iyi. Ben birde voltmetre ve ampermetrede bağladım sürekli kontrol ediyorum. Tavsiye ederim.Şu ana kadar kullandığım en iyi şarj devresi.Tristörü soğutucuya bağlayın. Sadece trafo biraz ısınıyor fan koyarsanız onuda hissetmiyorsunuz.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2014, 12:23:04 Gönderen: TA8A »
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8EO

« Yanıtla #8 : 03 Aralık 2010, 23:33:05 »
İlgilenen arkadaşlara kolay gelsin diyorum kesinlikle pişman olmayaçaklar Şükrü hocam sizede ayrıça teşekkür ederim elinize sağlık güzel omuş lakin 5 amper köprü diyot biraz sayıf kalacaktır ayrıca trafo girişi-diyot-tiristör-akü yolları biraz daha kalın olursa harıka olacaktır bence , Turgay ağabeyinki gideli uzun zaman oldu elimde bir adet fazladan vardı ona nasip oldu , 100 amperlik aküyüde sorunsuz ama biraz daha uzun zamanda şarj edecektir bence problem olmayacaktır ben genelde 60 amperlik akü şarj ettiğim için biliyorum  , saygılarımla .

Çevrimdışı TA5S

« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2010, 02:51:16 »
Şükrü Hocam eline sağlık  bunun dosyasınıda eklesen bırebır pcb basabılırsdık  Bülent Hocam kullanılan trafonun özellikleri kaç w oldugu kısa bılgıler verilirse cok daha ıyı olacaktır şükrü hocam gerekli kalınlıkta yolları çizecektır ellerınize saglık
Hilmi ÖZBEK
ESKİŞEHİR

TA5S   
Zoru başarırız imkansızlık biraz zaman alır....73

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2010, 09:09:38 »
Hilmi bey ben 90watt trafo kullandım biraz isınıyor fan yeterli geliyor. 120watt bulursan hiç ısınacağını sanmıyorum. Çıkışlarını asla ve asla kısa devre etmeyin (özellikle voltaj vermiyor diye şüphelenip ) hemen tristörü götürürsünüz.
 Şükrü bey dün oturup şemasını çıkartacaktım siz çizip yayınlamışsınız bile elinize sağlık.

73 de TA8AT/3
 Onur UYANIK
 BERGAMA/İZMİR
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA5S

« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2010, 01:40:44 »
abı lınk olmus yenılersenız sevınırım
Hilmi ÖZBEK
ESKİŞEHİR

TA5S   

Çevrimdışı TA5S

« Yanıtla #12 : 06 Aralık 2010, 03:17:24 »
dokumanı ındıren varsa ardam51@hotmail.com   maıl atarsa bır arkadasımız sevınırm 73 ler
Hilmi ÖZBEK
ESKİŞEHİR

TA5S   

Çevrimdışı TA5S

« Yanıtla #13 : 06 Aralık 2010, 14:12:34 »
Ali ZÜMRÜT Beye Şükrübeye teşekurler maıllerınız aldım cok cok teskeurler 73 ler
Hilmi ÖZBEK
ESKİŞEHİR

TA5S   

Çevrimdışı TB5CIV

« Yanıtla #14 : 06 Aralık 2010, 15:34:48 »
Şükrü bey elinizie sağlık.gönlünüz isterse neler yapabiliyorsunuz hiç üşenmeden.:=)
Her Amatörün İstasyonu İçin Olmazsa Olmazlarından Kararlı Bir Akü şarj Aleti.
Yapacak arkadaşlara hayırlı olsun.
73s de tb5civ...

Çevrimdışı TA1BL

« Yanıtla #15 : 21 Aralık 2010, 21:36:18 »
Arkadaşlar
Akü konusu açılmışken bir sorum olacak yaesu FT100 arazide çalıştırmak için kaç amper akü almam lazım .akünün boyutunun tabi küçük olması da benim için önemli
73

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #16 : 27 Nisan 2011, 18:31:42 »
   Arkadaşlar yukarıda Şükrü beyin çizdiği baskı devre şemasıda küçük bir hatalı çizim yapılmıştır.Şarj Ünitesi yazan devre şemasında 5 amperlik kare tipi köprü diyotun artı çıkış ucundan (şemada kesik olarak işaretlenen uç) gelen bakır yol Akünün artı kutbuna girmeyecek yani aküye girmeden yol direk devam edip BT151 tiristörün orta ucuna (anot) girecek.Akünün artı ucunu oradan değilde BT151 in 1 nolu ucundan (katot) almak gerekiyor.Diğer çizimler olduğu gibi uygulanacaktır. Aksi takdirde köprü diyotun çıkışındaki voltaj doğrudan aküye uygulanacak 10 k. pot.işlem (voltaj ayarı) yapmayacaktır.
 NOT:Sayın TB5CVN Şükrü bey şemayı çizmiş bizlere yayınlamış ellerine sağlık. Yanlış anlaşılmasın burada Şükrü beyin hatasını vurgulamak gibi bir amacım yok zaten Şükrü beyin Elektronik bilgi ve becerisini bilmeyen yoktur.Kendisi bu konuda çok çok iyidir, çalışmalarınıda özellikle vhf alıcılar üzerine imrenerek takip ediyorum.Şükrü beyede buradan selamlarımı sunuyorum.
  73..
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA2E

« Yanıtla #17 : 25 Mayıs 2011, 12:14:16 »
Merhaba,
Malum SMTP siviçmod güç kaynakları kullanıyoruz artık,Bu bahsettiğiniz devre/leri Arabamdan söktüğüm 60 amperlik aküyle SMTP lerle kullansak ne olur.Sadece akım kontrol devresi mi lazım olacak.
Destek için teşekkür ederim.
TA2JU
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #18 : 25 Mayıs 2011, 20:21:32 »
Akü şarj devrelerinde kondansatör kullanılmıyor. Blok kondansatörü olan devreler aküyü dolduramıyor.Sizin elinizdeki swich mod bu işe yaramayacaktır.73..
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #19 : 13 Haziran 2011, 14:16:09 »
Şema çiziminin linki çalışmıyor , yenilemeniz veya göndermeniz mümkün mü?
ndogru@yahoo.com
73   de TA7R