Gönderen Konu: BİR MOBİL APRS SİSTEMİNİN NASIL YAPILDIĞINA DAİR HATIRALAR ## 6.BÖLÜM ## SON ##  (Okunma sayısı 9072 defa)

Çevrimdışı TA2VG

Merhaba değerli radyo amatörü arkadaşlar;

Bu bölümde sizlere yapmış olduğum çalışmanın altıncı ve son bölümünü anlatmaya çalışacağım. Ayrıca bu çalışmanın benim için ne denli önemli olduğunu ve kime armağan edeceğimi de yazının sonunda belirteceğim.

Bu Çalışmada son olarak arac entegrasyon faaliyetini  gerçekleştirdim. Sistemi topladığım kutuyu vitesin  hemen önünde bulunan boş yere yerleştirdim. Sistemde kullanmayı düşündüğüm icom 2725e  radyosunun komuta kutusunuda yaptığım kutunun hemen altına koymam gerektiğini düşünerek bir formül arayışına giriştim.

Yakın zamanda aldığım harici cd-rom sürücüsünün dik durmasını sağlayan ayak parçasını kullamaya karar verdim .Bu ayağı yaptığım kutunun hemen altına iki vida ile tutturdum.Radyonun komuta kutusunun alt kısmına çift yüzlü bant yapıştırarak buraya yerleştirdim.itiraf edeyim en Orjinal kısmı burası oldu… ))

Çevrimdışı TA2VG

Radyonun ana gövdesini aracın hemen sağ alt kısmına montaj braketlerini kullanarak vidaladım. Gerekli olan besleme voltajını çakmak çıkışından aldım. Sistemin çalışması için Radyo ve yaptığım alet arasındaki gerekli olan komuta kutusu,anten,mikrofon ve data bağlantılarını gerçekleştirdim. Sisteme aktif gps anteni olarak yıllar önce TA2A Fethi amcamın hediyesi olan  anteni bağladım.Sisteme enerji vererek gerekli olan testleri araç hareket halinde iken gerçekleştirdim..Ben bilgisayar başında gelen sinyalleri analiz ederken eşimde aracı kullanarak bana testlerim sırasında destek verdi..(Bu arada değerli eşime çok teşekkürler.)

Çevrimdışı TA2VG

Bu bölüme ait fotoların devamı...

Çevrimdışı TA2VG

fotoların devamı...

Çevrimdışı TA2VG

Değerli arkadaşlar;
Sonuç olarak 2007 yılında bir hurdalık macerası ile başlayan bu APRS hikayesinin görünmez ve baş kahramanı şu an aramızda yok..O’nun hadi yapalım demesiyle başlamıştı her şey….bir gece vakti konuşmamızla…..ve  …….ardından hararetli gecen günler …haftalar boyu süren .çalışmaları. ne zaman  ‘‘bitecek’’ler kovalamıştı…Ne zaman radyoyu dinlesem O aprs’den konuşur..ardından da beni arardı…..hadi yapalım bu sistemi de   takalım benim arabaya derdi…Arabasını kullanacak hali kalmasa da yaşamının son nefeslerinde mutlu ederdi bu çalışmalar O’nun sıcak yüreğini…

Sana verdiğim sözü tuttum..Ama sen sözünü tutamadan aramızdan ansızın  ayrıldın..
BU YAPTIĞIM UZUN SOLUKLU ÇALIŞMAYI SANA ARMAĞAN EDİYORUM…Ölümünün 1nci yılında mezarının  başında olamadım..Beni affet..Ankara’ya geldiğimde ilk işim yanına gelmek olacak…

Mekanın cennet olsun…Toprağın bol olsun…TA2A    Fethi CANGIR Amca…

Selam ve saygılarımla...

TA2VG / 1 (istanbul)
FERHAT BOZOKLU
Qth: ANKARA
KM69HW
0505 767 94 97

Çevrimdışı TA5FW

Merhaba Ferhat bey,

Ellerinize vede gönlünüze sağlık..... :)
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA5DC

S..a.. Ferhat bölüm bölüm takip ettim.Tek kelime ile harika.Eline emeğine yüreğine sağlık.Fethi beyide tekrardan hayırla yaad ediyoruz.Allah tekrardan rahmet eylesin.73 s