Gönderen Konu: bir mobil APRS sisteminin nasıl yapıldığına dair hatıralar...##Bölüm 5##  (Okunma sayısı 9189 defa)

Çevrimdışı TA2VG

Merhaba değerli arkadaşlar;

Bu yazıda  yapmış olduğum çalışmanın beşinci bölümünü sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yapmış olduğum çalışmanın masa üstü testleri süresince emektar ekipmanlarım bana çok yardımcı oldu. Testlerde aşağıdaki ekipmanları kullandım.

1)   Yaesu ft-290RII VHF fm/ssb telsiz cihazı
2)   Yapmış olduğum alet
3)   Harici aktif anten
4)   Güç kaynağı
5)   Rf yük ve buna bağlı RF güçmetre
6)   Gerekli olan rf , enerji ve data kabloları
7)   Laptop 1 adet 1 adet masa üstü pc
8)   Kantronics KPC-2400 RF modem
9)   Kenwood TK-250 vhf / fm el telsizi

Öncelikle yapmış olduğum aletin göndermiş olduğu dataları monitör edebilmek için Telsiz + modem + laptoptan oluşan bir monitör terminali kullanmam gerektiğini düşündüm.

Bu çalışmada dizüstü bilgisayarıma rahmetli TA2A Fethi Amca’nın bana hediye ettiği  kantronics kpc-2400 modemi bağladım.Modemin radyo portu ile  Kenwood tk-250 vhf /fm telsiz arasındaki kablo bağlantısını da yapınca monitör istasyonum donanımsal olarak kurulmuş hale geldi.Dizüstü bilgisayara  UI-WIEV aprs yazılımını kurarak yazılımsal olarakta monitör istasyonunu desteklemiş oldum.

Çevrimdışı TA2VG

monitör terminali çalışıyor.

Çevrimdışı TA2VG

Yaptığım aletin testlerini aşağıdaki maddeler halinde gerçekleştirdim.

a)   MENÜ butonuna basınca gezgin modülündeki işlevin gerçekleşmesi.
•   LCD ekran üzerinde Koordinat,saat,ve tarih bilgisinin görüntülenmesi
•   Kilitlenen uydu sayısı,hız,yön,yükseklik bilgisinin görüntülenmesi
•   Kilitlenen uydu numaralarının görüntülenmesi

b)   SEÇ butonuna basınca menü içerisindeki işlevinin gerçekleşmesi

c)   BEACON butonuna basınca aletin telsizi göndermeye geçirmesi
(Beacon butonu tinytrak modülünün üzerinde bulunan pic’in 11 numaralı bacağına bağlı..)

d)   CONFIG anahtarının işlevini gerçekleştirmesi

( Config anahtarının görevi; Anahtar 1 konumunda iken laptopun compotunu PC portuna    takarak tinytrakın konfigrasyon ayarlarının yapılması,anahtar 2 konumunda iken ise GPS gezgin kartının rs 232 portunadan NMEA 0183 datalarının alınarak dizüstü bilgisayardan gps verilerinin takip edilmesi yada ilgili navigasyon programlarına ham verilerin akıtılmasını sağlar. Bu anahtarlama sistemi aynı zamanda Tinytrak üzerinde bulunan PİC’in 2 ve 3 numaralı ayaklarını da anahtarlıyor.Pic’in bu bacakları hem gps datalarının pic’e girişi hemde tinytrakın programlanması içinde kullandım..

e)   PC portunun işlevini gerçekleştirmesi

(Pc portundan tinytrakın programlanması ve GPS datalarının monitör edilmesi)
f)   Radyo portuna Yaesu ft-290RII cihazını bağladım.Bu bağlantıda 4 temel bağlantı ucunu kullandım.(ptt,şase,mikrofon,hoparlör)
g)   Radyonun anten çıkışına havada rf kirliliği yapmaması için bir yük bağladım.Testler süresince yaesu ft-290 cihazımın gücünü 1 waat olarak belirledim.

Çevrimdışı TA2VG

fotolar

Çevrimdışı TA2VG

Testler boyunca edindiğim tecrübeler bana şuanda aracımda kullandığım mobil APRS istasyonunun stabil şekilde çalışmasına zemin oluşturdu..

Testlerde radyodan çıkan ve dönen gücün çok iyi ölçülmesi gerektiğini öğrendim. Geri dönen rf gücünün yüksek olduğu zaman nasıl ses bandını etkilediğini ve buradan kaynaklanan sıkıntı nedeniyle PİC’i nasıl bozduğunu gözlemledim.
(Bu testler süresince birkaç tane pic bozdum. İtiraf edeyim…   ) )

(Tabiki yukarıda yazdığım sıkıntı radyonun antenini suni yüke bağlamadan önce idi..)

Alet ile telsiz arasındaki bağlantı kablosunun koax korumalı bir kablo olmasının önemini de bu testler sırasında karar verdim. Bu bağlantıyı sıradan bir kablo ile yaptığımda radyoda ne denli enterferans yaptığına şaşkınlıkla şahit oldum..

Bu bölümde böyle bitti…

Son bölümde siz değerli arkadaşlara bu mobil APRS sisteminin araca entegrasyon faaliyetlerini ve test çalışmalarını nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım.

Selam ve saygılarımla…

TA2VG
FERHAT BOZOKLU
ANKARA
KM69HW
0505 767 94 97

Çevrimdışı TA3ADK

Ferhat abi çalışmaların mükemmel . Eline emeğine sağlık . Görüşmek üzere ...

Çevrimdışı TA5O

Dostum Selamlar,

Çalışmalarını imrenerek izliyorum. Harikasın. 10 sene önce ile kıyaslıyorum da ''nereden nereye'' demekten kendimi alı koyamıyorum. Sizleri de çok özledim. En kısa zamanda Ankara'dayım. Sen şimdiden hazırlan, ekibi topla.

TA5CO
Orçun YETER