Gönderen Konu: Haydi TINYTRAK Yapalım...  (Okunma sayısı 96264 defa)

Çevrimdışı TA8L

Ynt: Haydi TINYTRAK Yapalım...
« Yanıtla #20 : 23 Nisan 2010, 18:55:09 »
Mustafa hocam detaylı bilgi ve bizleri aydınlatığınız için çok teşekkür ederim.
Arkadaşlar bu gün baskı devre ve malzeme fiyatlarını aldım.
Tinytrak devresinin Tanesi 17TL'ye verilecektir.
Hafta içi baskı devre yapımı için firmaya sipariş verilecek.Malzemelerde temin edilecektir.Sanırım en geç 1 hafta sonrası ürünler hazır olur.
Yine daha önce yaptığım diğer ürünler gibi poşet içerisinde 1,5m uzunluğunda RS232 kablosundan tutunda 9V kablolu pil yuvasına ,plaketine  tüm malzemelerine ve montaj dökümanlarına kadar hazırlanıp sizlere sunulacaktır.Baskı devre FR4 plaket olarak yaptırılacaktır.Montaj kolaylığı açısından malzeme kodları plaketin üstüne baskı yaptırılacaktır.
Zamanım olursa devrenin kalbi olan PIC16F84 entegresi tarafımdan HEX kodu yüklenerek gönderilecektir.
YANLIZCA TOPLAM 50 Adet yaptırıyorum.

TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #21 : 23 Nisan 2010, 22:39:07 »
Merhaba değerli arkadaşlar;

Mustafa bey konuya çok güzel bir açıklık getirmiş,Çok teşekkürler..

Enver beyin devreyi test ettim. Tinytrak’ta kullanılan ‘‘TT-in-16.hex’’ dosyasını pic’e yükleyip konfigrasyon programından da ayarları yapınca www.aprs.fi adresinden yol güzergahının gayet düzgün bir şekilde çizildiğini gözlemledim.(haritada görüldüğü gibi)

Akıllı beacon özelliğine örnek olarak ; tablo ve haritadaki numaraları karşılaştıracak olur isek, araç hızı 100km/h civarıda iken beacon süresi yaklaşık 20 sn oluyor. Çok detaylı test yapamamakla beraber bu tinytrak’ın akıllı beacon özelliğide olduğunu söyleyebiliriz.

Daha detaylı denemeleri buradan paylaşmaya çalışacağım…

Selam ve saygılarımla
TA2VG
FERHAT BOZOKLU
KM69HW
ANKARA

Çevrimdışı TA5FW

« Yanıtla #22 : 24 Nisan 2010, 01:58:15 »
Merhaba,

Mustafa abi yaptığın detaylı açıklama için teşekkür ederim. Benim denediğim tinytrak üzerindeki eski versiyon yazılım olması nedeniyle bu sorunu yaptığını bir süre sonra buldum. Yanlız yeni hex dosyasına ulaşamadım. Yazılımı geliştiren Alman arkadaş o zaman bundan söz ediyor ama sitesinde dosya verilmiyordu.

Ferhat bey, sizinde detaylı raporunuz için çok teşekkürler. Ellerinize sağlık. Benim yaşadığım sorunu arkadaşların yaşamayacak olmasına sevindim.

Adana Dijisi yeniden deneme yayınında ve en kısa zamanda gerçek yerine kurulacak. Bu arada Atilla bey yada Mustafa abi IGATE en efektif şekilde ayarlamamız için dikkat etmemiz gereken konularada değinirseniz sevinirim.
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW

Çevrimdışı TA3ADK

« Yanıtla #23 : 24 Nisan 2010, 12:01:32 »
Enver Hocam uğraşın için teşekkürler . Merakla bekliyoruz .

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #24 : 24 Nisan 2010, 18:30:07 »
Barış hocam kaygısız olun en kısa zamanda demonte kitler hazır olacak.
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TB2GYY

« Yanıtla #25 : 24 Nisan 2010, 20:43:12 »
Enver bey GPS leri şimdiden almak istiyorum. Devremize uygun GPS ' leri nereden temin edebiliriz ?
saygılar.

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #26 : 25 Nisan 2010, 09:51:53 »
Merhaba değerli arkadaşlar;

Akıllı beacon özelliğine tekrar bir örnek daha vermek için dün bir dizi test daha yaptım. ilgili detaylar aşağıda göründüğü gibidir..

araç hızı  50 km/h den yüksek olduğu zaman beacon süresi 30 sn.
araç hızı 100 km/h den yüksek olduğu zaman beacon süresi 20 sn 

civarında olduğunu gözelemledim.

(bazı beacon aralıkları +,- 1 yada 2 sn oynama oluyor..Sebebini dopler kayması olarak tahmin etsemde emin değillim.. Bu konuda aydınlatacak arkadaşlar varsa sevinirim.)

yukarıdaki yazdıklarım akıllı beacon'a örnektir.yani hıza bağımlı beacon sürelerinin değişimi

yakın zaman içerisinde sabit aralıklı beacon sürelerine ait detaylarıda koymaya çalışacağım.

Selam ve saygılarımla...

TA2VG
FERHAT BOZOKLU
KM69HW
ANKARA

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #27 : 25 Nisan 2010, 09:53:28 »
BEACON SÜRELERİNİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TABLO

Çevrimdışı TA2M

« Yanıtla #28 : 25 Nisan 2010, 10:09:48 »
Ferhat bey bilgi ve test çalışması için çok teşekkür ederim.
Dünkü Bolu civarı seyahatinizi aracımdan (TM-D700) ve aprs.fi'dan izledim.
Sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor.

Aradaki +- 1-2 sn farklılıklar sanırım APRS digilerinin ve veriyi internete aktaran I-Gate'in RF Trafik durumuna bağlı olarak değişiyor olabilir.

Bu arada bende Kullanılacak GPS'i soran sn. TB2AJ' in sorusunu yanıtlamaya çalışayım.

GPS olarak NMEA formatında RS232 seviyesi çıkış verebilen herhangi bir GPS kullanılabilir.
Ben Garmin GPS35HVS (Mouse GPS) kullanıyorum. Ancak bu cihaz üretimden kaldırıldığından dolayı temin sorunu yaşanabilir.

Alternatif olarak burada görebileceğiniz 3 değişik model GPS'ten birini tercih edebilirsiniz.

Sanırım bu proje sonuçlandıktan sonra sıra HAMHUD (APRS Head Up Display) projesine gelecek.

Neyse şimdi bu konuyu bölmeyeyim. HAMHUD'u başka bir konu başlığında tartışırız.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #29 : 25 Nisan 2010, 12:22:17 »
Merhaba Mustafa bey;

Bilgi için çok teşekkür ederim.
Önemli bir nokta gözümden kaçmış.

İlerleyen zaman içerisinde çok güzel çalışmaların yapılacağına yürekten inanıyorum

selam ve saygılarımla..

TA2VG
FERHAT BOZOKLU
KM69HW
ANKARA

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #30 : 26 Nisan 2010, 00:06:47 »
Günay hocam
Aşağıdaki linki incelerseniz buradaki gps'i alabilirsiniz.Ben istemiştim sorunsuz geldi.
hemde kargo bedava.

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.34496
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #31 : 26 Nisan 2010, 21:28:09 »
Arkadaşlar
Baskı devre siparişi verildi hafta sonuna doğru elimde olacak.Malzemelerde hafta sonuna kadar gelecek sanırım pazartesinden itibaren göndermeye başlayabilirim.

TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA2OC_SK

« Yanıtla #32 : 27 Nisan 2010, 14:57:08 »
Enver hocam ,selam banada 1 kit rezerve edermisiniz
Vy 73 de Cengiz , TA2OC

Çevrimdışı TA1FR

meraklısına
« Yanıtla #33 : 27 Nisan 2010, 15:30:04 »
herkese selamlar....
tinytrak'in bu minik mucizesi  basitliği ve iyi çalışması nedeniyle aprs'nin gelişmesine ciddi katkılarda bulunuyor diye düşünüyorum.... bunu daha da yaygınlaştıracak çalışmalar yapan arkadaşlara da sonsuz teşekkürler....

aprs'de bir adım ilerisini merak eden arkadaşlar ,tinytrak'in son versiyonu TT4 ilginizi çeker mi ?

hem tracker, hem digi olarak çalışabiliyor... hem gps hem bilgisayar aynı anda bağlanabiliyor..
tnc olarak kiss vs modlarda çalışabiliyor...   

kendi ekranında data akışını görebiliyorsunuz... ve isterseniz seri bir mini klavye ile mesaj yazabiliyorsunuz....hem de bilgisayar bağlantısı olmadan...
beta versiyonlarda eskiden olmayan windows arayüzü sayesinde artık programlamak çok daha kolay hale getirildi..

kış boyunca beta versiyonları üzerinde çalışmalar yapmştım klavyeli modelin son denemelerini yapıyorum.. netice alınca ayrıca buradan paylaşırım....

www.byonics.com  adresinde tt4 forumunda başından beri tüm geliştirmelerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz...
amatör çalışmalara devam eden herkese 73!  TA1FR Leonardo

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #34 : 27 Nisan 2010, 18:45:30 »
Enver Bey Selamlar,

Bu sefer listeye sondan girdim ama 2 adet kit benim için rezerve ederseniz sevinirim .
Selamlar
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TB2MYG

« Yanıtla #35 : 29 Nisan 2010, 23:48:27 »

1 takım da ben rica edebilirmiyim.

Çalışmalarınızda başarılar kolay gelsin

73 ler. tb2myg@hotmail.com
73's TB2MYG
Erhan ALKAYA
tb2myg@hotmail.com

Çevrimdışı TA8L

« Yanıtla #36 : 30 Nisan 2010, 13:20:00 »
    Arkadaşlar Plaketler ve Malzemeler geldi hafta sonu poşetleme ve döküman tamamlama işlemlerinin ardından isteyenlere gönderebileceğim.
    Banka Hesap adresim değişmiştir.Lütfen eski hesabıma göndermeyin.
    Yeni banka ve hesap bilgisini yayınlayacağım.
    73's 
TA8L
Enver İLİKÇİOĞLU
ta8l@yahoo.com
www.grad.org.tr
05054842418
GAZİANTEP

Çevrimdışı TA1O

« Yanıtla #37 : 30 Nisan 2010, 15:17:13 »

Enver hocam;

2 adet te bana ayırırsanız sevinirim.

73s

Çevrimdışı TA3ADK

« Yanıtla #38 : 30 Nisan 2010, 16:29:00 »
Kolay gelsin enver hocam Picleri de programlayacak mısın ? :) Abarttık galiba :)

Benim 4 adet rezerve geçerli .Olurda kit sayısı yetişmez ise iki tanesinden feragat edebilirim .

Eline sağlık hocam , teşekkürler ...

Çevrimdışı TA1MA

« Yanıtla #39 : 30 Nisan 2010, 17:41:06 »
Merhabalar 3 adette ben rica edebilirmiyim eğer adet dolmadı ise.....

73!