Gönderen Konu: Iambic keyer imalat  (Okunma sayısı 62384 defa)

Çevrimdışı TA1AJ

Ynt: Iambic keyer imalat
« Yanıtla #20 : 18 Nisan 2010, 00:20:17 »
görüntü mükemmel, bir de yakın temas kurabilsek..elinize sağlık, en kısa zamanda kavuşmak dileğiyle..73

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #21 : 18 Nisan 2010, 00:38:06 »
Merhaba,
Arkadaşlar öncelikle ilginize ve övgü dolu mesajlarınıza teşekkür ederim,
Ne yalan söyleyeyim TA dan bu kadar ilgi beklemiyordum hem çok şaşırdım hem çok sevindim hemde çok cesaretlendim.
Sizlerin ilgi ve talepleri doğrultusunda seri imalata karar vericem vaka henüz karar için erken, biraz beklemekte fayda var .
Sizlerden ricam biraz sabır bir kaç model üzerinde daha çalışıyorum artılarını eksilerini görelim önce benim içime sinsin sonrası kolay ..
henüz bir fiyat belirlemiş değilim bir karar verdiğimde öncelikle sizleri haberdar edicem ..  

Bu arada klasik dizaylar dışında ilginç fikirleri olan arkadaşlar varsa görüşlerini almak isterim
bilhassa düşlerini kağıda aktarabilen arkadaşlar tercihimdir
ne bileyim
daha rocker daha sert çizgiler taşıyan modeller tasarlayabiliriz,
yada ultra yumuşak çizgiler taşıyan 1900 lü yılların esintisinde modeller,
belki bir köpek balığı çizgileri, belkide eski model bir impalanın asaleti ,
kimbilir aero dinamiği ile spor araba tasarımına bile fikir babalığı yapmış bir manta balığı bile olabilir,

Kalın sağlıcakla . 73 de ta2ad

A. Şua TORTU       Zonguldak
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #22 : 18 Nisan 2010, 00:46:20 »
Bu arada henüz bitmedi ama arkadaşların ısrarlarına daha fazla karşı koyamadım,
yeni imalatın fotolarını koyuyorum , dediğim gibi henüz bitmedi kusurumuz var ise affola.
73 de ta2ad
A. Şua TORTU    Zonguldak
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #23 : 18 Nisan 2010, 00:48:15 »
Part II
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA1CFF

« Yanıtla #24 : 18 Nisan 2010, 01:53:04 »
BU NASIL KALİTE . BU NASIL İŞÇİLİK ABİ..

NACİZANE BİR FİKRİMİ SUNMAK İSTERİM.BAKIR KONTAK YERİNE GÜMÜŞ KONTAK KULLANIRSANIZ DÜNYA İLE YARIŞACAK BİR ÜRÜN ÇIKARMIŞ OLACAĞINIZI TAHMİN EDİYORUM.
   BİLDİĞİNİZ GİBİ BAKIR AÇIK HAVA ORTAMINDA KALDIĞINDA ZAMANLA OKSİTLENİYOR. GÜMÜŞ KULLANIRSANIZ İLERİDE DOĞACAK BU SORUN ORTADAN KALKMIŞ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
   USTALIĞINIZA VE SİZE SAYGILARIMI SUNUYORUM.

TA 1 CFF

Çevrimdışı TA3ADK

« Yanıtla #25 : 18 Nisan 2010, 01:58:22 »
Üstadım İki çalışma da harika . Elinize , emeğinize sağlık .
Türkiye de bu güzellikte bir çalışma görmek , üstelik eksik olan bir konuda çok sevindirici ve takdir edilmeli kesinlikle .

Başarılar diler , konunun devamını merak ve hevesle izlediğimizi bilmenizi isterim .

Saygılarımla ...
Barış
73

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #26 : 18 Nisan 2010, 02:44:32 »
BU NASIL KALİTE . BU NASIL İŞÇİLİK ABİ..

NACİZANE BİR FİKRİMİ SUNMAK İSTERİM.BAKIR KONTAK YERİNE GÜMÜŞ KONTAK KULLANIRSANIZ DÜNYA İLE YARIŞACAK BİR ÜRÜN ÇIKARMIŞ OLACAĞINIZI TAHMİN EDİYORUM.
   BİLDİĞİNİZ GİBİ BAKIR AÇIK HAVA ORTAMINDA KALDIĞINDA ZAMANLA OKSİTLENİYOR. GÜMÜŞ KULLANIRSANIZ İLERİDE DOĞACAK BU SORUN ORTADAN KALKMIŞ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
   USTALIĞINIZA VE SİZE SAYGILARIMI SUNUYORUM.

TA 1 CFF
Ferudun hocam saygılar bizden,
Yaptığımız her imalatta karşımıza çıkan diğer bir ihtiyaçta gümüş kaplama ,
key kontakları olsun yeni imal etmekte olduğumuz screwdrive antende kullandığımız fingerboard larda olsun yada birebir kopyaladığımız bird swr-watt metre gövdesinde olsun hep gümüş kaplama ihtiyacı hasıl oluyor, bu konuda bildiğiniz bir tel,adres vs varsa memnun olurum..
en olmadı bir asit tankı yapıp kromaj ve gümüş kaplama işimi kendim yapıcam :)

not : çocukluğumdan küçük bir anıdır, hiç unutmam ilk fm vericimi yaparken ( 1973-1974 yaşımız ortaya çıkacak ya neyse) gümüşün en iyi iletken olduğu varsayımından yola çıkarak rahmetli Annemin gümüş çay kaşıklarından bir kaçını araklayıp kuyumcuda bobin için gümüş tel çektirmiştim, sonradan öğrendimki RF telin yüzeyinde gezinirmiş , bakır tele gümüş kaplatmak yetecekmiş oysa gitti canım kaşıklar  :)  (affet beni anne gönlün rahat olsun kaşıklar hiç uğruna değil bilim uğruna kullanıldı)

Alakanız ve teşvik edici mesajlarınız için tekrar teşekkür ederim.

73 de ta2ad

A. Şua TORTU
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA1CFF

« Yanıtla #27 : 18 Nisan 2010, 02:59:16 »
HOCAM,
YILLAR ÖNCE EMNİYETİN KULLANDIĞI MOTOROLA EL CİHAZLARININ TELESKOPİK ANTENLERİ KIRILDIĞI İÇİN ONLARA BOL MİKTARDA JOP ANTEN YAPMIŞTIM.  KONNEKTÖRLERİNİ PRİNÇTEN YAPTIRDIĞIMDA DAHA SONRA RENK DEĞİŞTİRMEYE KARARMAYA BAŞLADIĞINI GÖRDÜM. BUNUN NETİCESİNDE BU KONNEKTÖRLERİ KUYUMCU TAMİRCİSİ Bİ ARKADAŞIMDA ALTIN VE GÜMÜŞ KAPLATARAK ÇÖZDÜM.
   DİYECEĞİM EN BASİT YOLU KUYUMCU TAMİRCİSİNDE KAPLATMAK VEYA HAZIR GÜMÜŞ KONTAK KULLANMAKTIR. 

TA 1 CFF

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #28 : 18 Nisan 2010, 09:53:11 »
Sua Bey,
Iyi gunler,
Harika bir sey defalarca bakmaktan kendimi alikoyamadim.
Yillardir yaklasik 30 yildir ETM-5 kullaniyorum
Kenwood TS-850SAT de DRU unitesi var. ETM 5 ile yuklemek mumkun degil.
Bir yolunu bulup hallettim,
bir iki yil Rahmetli TA2A den odunc aldigim Vibrolex`i kullandim.
Yarismalarda genelde KEY Board dan gonderiyorum fakat Bu tur KEYER de gerekiyor.
Lutfen Baska yap da siraya girelim almak icin.
Aklima gelmisken senin yillar once 2 x 3-500 Z lik Linear projen vardi sanirim yapmistinda ne oldu nasil calismasi.
Belki hatirlarsin Semasini da bana gondermistim.
tekrar kolay gelsin.
basarilar
selam ve sevgilerimle.
yasar GOCET
VU/TA3D

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #29 : 18 Nisan 2010, 19:39:30 »
Yaşar merhaba,
Eskilere raslamak ne güzel hele eskileri yadetmek dahada güzel ..
Evet paramız olsa bile satın alacak linear bulamadığımızdan kendi cihazlarımızı kendimiz yaptığımız,
yapmak yorunda olduğumuz yıllardı iyikide öyle olmuş, o bilgileri servet döksek edinemezdik ..
Hocam o 2 x 3-500Z projesini tamamlamıştım ve yıllar boyunca kullandım yanında birde home made
5EL 20M yagi olunca 3000 in üzerinde Japonja ve ötesi yapmıştım, hiç unutmam her akşam 16:00 suları
tum doğu ülkeleri iştimaya dizilirlerdi :) şu sıralar bir Collins 30L-1 edindim (masa üzerinde daha kibar duruyor)
DX istasyon oldummu yol veriyorum, bunun dışında Meteor Scatter çalışıyorum yaklaşık bir yıldır , sağ olsun
TA1D zehirledi beni :)
Zaman zaman da topik deki gibi mekanik yada elektronik projelerle üretici yönümü köreltmemeye çalışıyorum,
Bir yandanda Buradaki şubenin başkanlığını yapıp amatörlere kök söktürüyorum :)
işte böyle akıp gidiyor yaşam eski dost Yaşar, umarım sen iyisindir her şey yolundadır ?
imalat aşamasına geçince sana söz ya pedlerinde TA3D sedef kakmalı yada gövdede kumlama ile yazılmış TA3D
olan bir model yapıcam ..
Bu arada TA2A  Fethi ağabeyide rahmetle anarım..
Selamlar ve sevgilerimle.
A. Şua TORTU
TA2AD
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #30 : 18 Nisan 2010, 19:40:39 »
Aziz Başkanım,

İşçiliğiniz karşısında nefesim tutuldu desem yeridir. Ellerinize sağlık.

Gümüş kontak konusuna gelince. Rahmetli TA1F yi bir ziyaretimde kontakları gümüş olmayan (markası zannederim hamkey idi) bir keyer ile çalışıyordu. Kontak gümüş olmayınca ara ara tutukluk yapıyordu. Kendinden bu keyeri aldım. Memlekette kuyumcu bir arkadaşa gümüş çubuk döktürdüm. Bir tornacı arkadaşa da bu gümüş çubuktan kontakların üzerine halka yaptırıp taktım. Rahmetli çok sevinmişti. Ben bu işi taşıma suyla yapmıştım. Sizin kontakları kaplama değil de doğrudan gümüş yapacağınıza inanıyorum.

Acaba ne zaman üretime geçeceksiniz?

Sağlıcakla kalın, 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #31 : 18 Nisan 2010, 20:21:35 »
Bilal amca,
Desene benim gümüş takı kolleksiyonuma potada erime yolu gözüktü  :)
73 de ta2ad      A. Şua TORTU
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #32 : 18 Nisan 2010, 21:13:37 »
Önce kaşıklar, sonra takılar!

Allah diğer gümüşleri amatörlerden korusun!

73 DE TA8A/4

Çevrimdışı TA2DX

« Yanıtla #33 : 20 Nisan 2010, 01:03:59 »
Merhaba Şua bey

Çalışmalarınız gerçekten taktire şayan olmuş, bundan sonraki çalışmalarınızdada üstün başarılar diliyorum..

Sakaryadan 73'ler

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #34 : 21 Nisan 2010, 23:30:03 »
Bu gün bir amatör arkadaşın telefonda yönelttiği sorusu üzerine cevaben ,

" Yeni başlayanları CW ye özendirmek amaçlı daha basit daha sade klasik bir maniple imali düşünmüyormusunuz "

sorusu üzerine bu konuda zaten bir çalışmam olduğunu belgelerle ifşa ederim :) bakalım beğenirmisiniz ?

73 de ta2ad ,
A .Şua TORTU
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #35 : 22 Nisan 2010, 22:12:49 »
Klasik Maniple Part II
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #36 : 24 Nisan 2010, 00:59:36 »
Arkadaşlar merhaba.
Umumi arzu ve istek üzerine gaza gelip kolları sıvadık, allah utandırmasın diyerek çepheden ilk fotoları geçiyorum :)
73 de ta2ad   A.Şua TORTU

73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2AAA

« Yanıtla #37 : 26 Nisan 2010, 18:35:50 »
Sayın Şua başkanım
Sizi amatörlüğümün ilk yıllarından buyana tanırım ve sizin  gerek kendi mesleğinizde ve gerekse amatörlük camiasına verdiğiniz katkıları yakinen takip etme fırsatım oldu.Bu zaman çerçevesinde başarılarınızıda gün be gün arttığını gururla izledim.Nihayetinde bu son yaptığınız çalışmada benim bunca yıl gözlemlerimi boşa çıkarmayan sanatsal bir çalışma.Estetik,emek,çaba hepsi bir araya gelince resmen bir sanat eseri olarak gözlerimizin önünde ışıltıyla duruyor.Bu vesile ile daha nice başarılara imza atacağınızı bilerek ellerinize kollarınıza sağlık diyerek merakla çalışmalarınızın devamını beklemekteyiz TEBRİKLER  DEVAMI AZZZ SONRAAAA............

Çevrimdışı TB2CCC

« Yanıtla #38 : 26 Nisan 2010, 22:09:04 »

Tek kelime ile harika ve profosyonelce bir çalışma.Ellerine sağlık.Tabii teknik imkanlarında rolü büyük.Bayağı torna,freze işçiliği var.Meraklı yeni arkadaşların ilgileneceğini umuyorum.
               50-55 sene evvel böyle imkanlar yoktu.Büyük postahane ve telgraf memurlarına yalvar-yakar olurduk. :-)   Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Gümüşten yana derdin olmasın Bilal kardeşin oralarda bunların madeni var. :-))
                Sevgi ile kalın. 73
"I know what is to be young
But you don’t know what is to be old! !"
      Stay with love.....(Sevgi ile kalın) ©

NOT:Çağrı işareti içermeyen MSN listesine ekleme taleplerinde, MSN adres bilgisi PM yada mail ile bildirilmeyenler reddedilecektir.

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #39 : 26 Nisan 2010, 23:20:12 »
sevgili Şua,
bana söyleyecek söz kalmadı.bütün dualarım seninle.sağlıcakla kal.
nursun ta2n