Gönderen Konu: Ucuz digital frekansmetre  (Okunma sayısı 13269 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

Ucuz digital frekansmetre
« : 02 Nisan 2010, 00:47:30 »
Yeni bir icat değil, ismini hatırlayamadığım bir genç ucuz çin malı bir radyonun digital radyo frekansmetresinin, radyonun fm osilatoruna giden telini koparıyor. Kopan bu teli frekansmetre probu olarak kullanıyor. Bunun daha pratiği, bu uca A  şaşiden aldığımız uca da B diyelim, A ve B uçlarına bağlayacağımız 7mm çaplı 4 turluk bir bobin frekans okuyucu başlık vazifesi görecektir. Yazık ki çoğu model radyolar 130 MHz nin üstünde hata veriyorlar, resimdeki model 145 MHz yi okuyabiliyor, daha üst frekansları denemedim. Şu var ki gösterilen frekansa 10.7 ilave edilecek. Hassasiyeti mükemmel, verici çıkışı bir vat kadar var ise 50 cm ve daha fazla uzaklıklardan okuma yapılabiliyor. Verici zayıfladıkça frekansmetre daha yakınlara getirilmelidir. Nihayet verici osilatoruyla okuyucu başlık yan yana getirildiğinde alıcı osilatorları dahi okunabilmektedir ki bu hassasiyet çoğu profesyonel lambalı frekansmetrelerde dahi yoktur.
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2010, 21:34:42 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: Ucuz digital frekansmetre
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2010, 16:46:26 »
Sayın Gökhan TB1CIG ilginizden dolayı memnunum, Hemen şimdi şu adrese biriz açıklama koydum, yetersiz olursa yine cevap vermeye çalışırım

http://site.mynet.com/husnu_kokturk/resimler/radio-displa.jpg

Hüsnü Köktürk
 husnu66tr@yahoo.com
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2010, 19:57:51 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA1VV

« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2010, 14:39:06 »
buna benzer bir radyodan bende yapmıştım çokta güzel  çalışıyor
TA1VV
BARIŞ
KIRKLARELİ
0 505 434 80 58

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #3 : 25 Nisan 2010, 05:30:52 »
 Bu mesaj ilk ve başlık yazıdaki resim adresinin iptal olması nedeniyle yazıldı. İlk yazıyı zannederim ancak editör değiştirebilyor
 Ucuz Digital frekansmetre
Yeni bir icat değil değil, ismini hatırlayamadığım bir genç , ucuz çin malı bir radyonun digital display
ekranın, radyonun  FM osilatoruna giden kırmızı teli radyodan ayırıyor. Ve bu teli frekansmetre probu olarak kullanıyor. Bu işlemin daha pratiği Bu kırmızı uca A şasiden çıkaracağımız yeni bir tel parcasına B dersek bu iki uca ilave edebileceğimiz 1cm çaplı 2 veya üç turluk bir bobin frekans okuyucu başlık vazifesini görecektir. Yazık k çoğu model bu tip display ler 130MHz nin üstünde okuma hataları vermeye başlıyorlar. Fotoğraefı görülen display 145MHz yi okuyabiliyor. Daha üst frekansları denemedim. Şu var ki okunan frekansa 10.7 ilave edeceksiniz. Hassasiyeti mükemmel. 1 watlık verici çıkışını 50-100cm mesafeden okuyabiliyor. Verici gücü azaldıkça bobini vericiye yaklaştırıyorsunuz. Nihayet alıcı radyo osilator frekansını bile ölçmek mümkün olabilyor. Bu hassasiyeti çoğu profesyonel frekansmetrelerde dahi bulmak güç olabilir.

Çevrimdışı TA2NZ

« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2010, 09:22:03 »
Hüsnü hocam slm bu radyoların alttan karıştıranı yokmu elimde kenwood ts700 var 3 ayda topladım ama frekansı kadranlı  eger alttan karıştıranı bulabilirsem süper olacak yardımlarınızı bekliyorum 73

Çevrimdışı TA2AOG_SK

« Yanıtla #5 : 15 Temmuz 2010, 21:09:32 »
Hüsnü hocam slm bu radyoların alttan karıştıranı yokmu

Hayal frekansları azaltmak için daha çok üstten karıştırma yapılır.
Osman Güler
TA2CMC (eski çağrı işareti)

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #6 : 02 Haziran 2011, 23:33:17 »
Değerli arkadaşlar, site adresi değişikliği sebebiyle fotoğraf çıkmıyor. Yeni adres şu şekilde

http://www.geocities.ws/husnu66tr/resimler/radio-displa.jpg

73!

Çevrimdışı TA3EN

TA2NZ'YE CEVAPTIR.
« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2011, 21:52:25 »
     TA2NZ Merhabalar,
      Cihazı toplamışsınız. Hayırlı olsun. Galiba frekans göstergesi kadranlı olduğunudan frekans metre işe uğraşıyorsunuz herhalde.  Size eğer bir frekans metre lazımsa size yapıp gönderebilirim. Bu frekans metre ister gördüğü frekansı okuyor isterse frekans metreye şift girilerek programlanıp toplayıp çıkararak okuyor. Sanırım işinizi görür. Yalnız cişhazın rx tede ve de TX tede sürekli frekans veren frekans ucunu bulmanız lazım. Sonra LCD den cihaz dinlerken de gönderirken de frekansı LCD den dijital olarak okuyacaksınız. Ararsanız görüşebiliriz.
      73'ler.... TA3EN   www.ta3en.com   ta3enkaragoz@hotmail.com          GSM: 0.505.8274246