Gönderen Konu: 6.900MHz-7.158MHz AYARLANABİLEN VXO PROJEM - TA3EN  (Okunma sayısı 10898 defa)

Çevrimdışı TA3EN

Saygı değer amatör  arkadaşlar,
        Geçen hafta ihtiyaçtan dolayı araştırmalarım neticesi bulup denediğim ve iyi sonuç aldığım bir vxo devresi sunuyorum. Yeni başlayan arkadaşlar, Bu devre ne işe yarar? diyebilir. Bu vxo devresiyle kullanmış olduğunuz frekansı sabit kristalin frekansını 6.900MHz ile 7.150 MHz arasında değiştirebilirsiniz. Bu devreyi 40m'yi direk alan alıcıları yaparken kullanabilirsiniz.
         Ben sitemde yapmış olduğum "40m alıcı" projeme uyguladım ve harika sonuç aldım. Önceleri radyo-nun sesi çok zayıf çıkarken bu devre ile modifiye yapınca sesin çok güçlendiğini farkettim. Hem ilk açıldığında biraz frekans kayması olsa da bir müddet sonra bu kayma duruyor ve kararlı çalışıyor.
         YAPACAKLARA BAŞARILAR DİLERİM !   73!LER     
         TA3EN - Hüseyin KARAGÖZ    www.ta3en.com

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: 6.900MHz-7.158MHz AYARLANABİLEN VXO PROJEM - TA3EN
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2010, 11:43:49 »
          Bu devre için özenmeden gelişli güzel bir kalemle çizim yaptım.Çok şık olmasa da gayet iyi çalışıyor.
Yapacak olan arkadaşlarıma başarılar dilerim.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 18 Mart 2010, 11:45:25 »
Zaman bulur da pcb çizimi yaparsam sizlerle paylaşmayı çok isterim.
73 ler...

Çevrimdışı TA1ED

« Yanıtla #3 : 18 Mart 2010, 13:23:44 »

Hüseyin hocam,

paylaşım için teşekkürler, müsaadenizle iki tespitimi aktarmak isterim, sanıyorum şemadaki varikap diyot yanlışlıkla 1N 4007 yazılmış.
 diğer husus ise frekans kayması ile ilgili eğer imkanınız olursa NPO türü m.kondansatörler kullanır ve metal bir kutuya alırsanız bu kayma azalacaktır.
 bildiğiniz gibi  mercimek tipi NPO kondansatörleri üzerlerindeki siyah noktadan ayır edebilirsiniz.kolay gelsin .selamlar

TA1ED
   METİN KORKMAZ
      TEKİRDAĞ
TA1ED
  METİN KORKMAZ -TEKİRDAĞ

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #4 : 20 Mart 2010, 13:05:29 »
       Hatırlatmanız için teşekkür ederim Metin bey.
Haklısınız,Ben bu şemayı py20hh den aldım.Onun orijinalinde 1n4007 yazmış. Denedim o şekilde de çalışıyor. Ancak fotodan dikkat ederseniz  ben varikap bb105 kullandım. Daha iyi çalışıyor.Belki deneyecek arkadaşlarım parça bulma sıkıntısı çekerdiye değiştirmedim.Caydırıcı olmasın varikap diye düşündüm. Varikap kullanınca değişen sadece frekans aralığı oluyor. Ama şunu fark ettim.Benim yapmış olduğum qrp de bu vxo dan daha fazla kayma oluyor.Metal kutu konusunda çok haklısınız. Ama şu halde de sadece vxo ya tornavida , el vb şeyler yaklaştırılırsa kayma oluyor.O da çok sorun teşkil etmedi. Bunu da ortadan kaldırmak için metel kutu tabiki şart rf devrelerinde de olduğu gibi...
        Teşekkürler. 73 ler...

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #5 : 21 Mart 2010, 09:17:32 »
Değerli Hocam ellerinize sağlık güzel bir çalışma olmuş..

çalışmalarınızda başarılar dilerim..

Selamlar

ta2vg
km69hw
Ankara

Çevrimdışı TA2PW

« Yanıtla #6 : 21 Mart 2010, 16:38:27 »
Ama şunu fark ettim.Benim yapmış olduğum qrp de bu vxo dan daha fazla kayma oluyor

Hocam qrp de kaç khz kayma oluyor ayrıca bu devreyi qrp de denedinizmi

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #7 : 21 Mart 2010, 18:07:02 »
Huseyin bey kolay gelsin,
Siz bu VXO da oldukca genis bir band almissiniz cok guzel.
Ben yaptigimda cok dar bir band yakalamistim.
Hic kimsenin tereddutu olmasin bunun pesine bir watt bile olsa is gorur,
1 Wattlik QRP ile yuzlerce USA, Guney Amerika yuzlerce Avrupa QSO su yaptim (CW) .
tekrar kolay gelsin
selam ve sevgilerimle
yasar GOCET
TA3D/VU

Çevrimdışı TA3EN

ÇOK GEÇ KALMIŞ BİR CEVAP!
« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2010, 23:05:09 »
    Yaşar abi, merhabalar nasıl sınız?
Bu bir geç kalmış cevaptır. Özür dilerim.Bandı genişletmek için bu devrede bobinlerin birbirine yakınlığı ve uzaklığı, varikap diyotun değer(cinsi) ve potansiyometre ile ilgili.Hepsi üzerinde çalışırsanız genişleyebiliyor. Zannediyorum hala Hindistan'dasınız herhalde.
     İşlerinizde kolaylıklar dilerim.        73'ler...