Gönderen Konu: Bir mobil APRS sisteminin nasıl yapıldığına dair hatıralar==>> DEVAM -- 3--  (Okunma sayısı 6465 defa)

Çevrimdışı TA2VG

Merhaba değerli  radyo amatörü arkadaşlar;

Bir Mobil APRS sisteminin nasıl yapıldığına dair hatıralarımın 3ncü kısmı devam ediyor..

İşte çalışmalarımın üçüncü bölümü;

Bu satırları yazarken geçmişte yaptığım bu projenin bazı eksiklerini de görüyorum..

Evet yıl 2007 ve ben Deniz Elektronik firmasından bir GPS ve uygulama kartını almıştım..
(Bu arada bu firmanın sahibi Coşkun Bey’ide  tebrik ederim böylesine güzel bir çalıma ortaya çıkarmış…)Bu uygulama modülü ile biraz eğlendikten sonra üzerindeki gps’i söküp yerine bendeki aktif antenli garmin hvs-35 modülü entegre etmek geldi.Yine böylesi çılgın düşünceler neden gece akmıma gelir bilinmez..Derken işe koyuldum…

Uygulama kartından o güzelim sirfstar 3 gps modülünü söktüğümde yine gecenin 22:30’u olmuştu ki ben yine uyumaklı …. biraz yorgun biraz bitkin bir halde nihayet bağlantıyı gerçekleştirmiştim.. Bağlantı şu şekilde olmuştu..

Uygulama kartının gps rxD input girişine aktif antenli garmin hvs-35 modülünün txD out portunu irtibatlandırdım..Yine aktif antenime fantom beslemesi yaparak ( dc blokaj ) 5 volt dc gönderdim…

Sisteme enerji verdim..ve bu mutlu son.. sistem çalışmıştı..Bende ne uyku kaldı..ne de yorgunluk…Bilgisayar ekranından da bu kısmında çalıştığını görmek bana büyük bir haz verdi diyebilirim..  O gece rahat bir uyku çekmiştim… fotoları da sabah çektim..

Ve 3ncü bölümün sonu;

Evet bu bölümün sonunda bu yaptığım çalışmaların hepsini bir kutuya koymak ve aracıma takmak fikri beni heyecandırıyordu..

Önümüzdeki günlerde neler yaptığımı  detayları ile anlatmaya çalışacağım..

Selam ve saygılarımla….

TA2VG
FERHAT BOZOKLU
KM69HW
ANKARA
ferhatbozoklu@gmail.com
0505 767 94 97

Çevrimdışı TA2VG

FOTOLARIN DEVAMI

Çevrimdışı TA2VG

Değerli Gökhan Abi;

Çalışamalarmı beğennmeniz beni gercekten mutlu etti.Bu çalışmaları tüm arkadaşaların yapabilceğini ben gönülden hissediyorum..

Ayrıca bende sizin moxon anten çalışmalarınızı hayranlıkla takip ettiğimi söylemek isterim..sizede tebrikler.
Çok güzel emekler veriyorsunuz..

Selam  ve saygılarımla

TA2VG / 1
FERHAT BOZOKLU

Çevrimdışı TA5FW

Merhaba

Ellerinize sağlık... Sizin çalışmaları okumak hele ki, kısım, kısım olması beni eskilere Çukurova radyosundaki radyo tiyatrosu dinlediğim yada Yüzbaşı Volkan nın maceraları okuduğun çocukluk yıllarımda yaşadığım merak ve heyecanlı anlara götürdü.
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Adana' dan Selamlar.
Korhan BÜKEN
73's de TA5FW