Gönderen Konu: Bir mobil APRS sisteminin nasıl yapıldığına dair hatıralar==>> DEVAMI  (Okunma sayısı 9942 defa)

Çevrimdışı TA2VG

Bir mobil APRS sisteminin nasıl oluşturulduğuna dair hatıralar;

Merhaba değerli radyo amatörü arkadaşlar;

Geçtiğimiz günlerde yaptığım aktif antenli gps almaç’ı sizlerle paylaşırken bu projenin beni heyecanlı bir çalışmaya sürükleyeceğini belirtmiştim.

İşte devamı;

Aktif antenimi  tinytrak adlı devre ile birleştirerek test etmek aklımdan geçti. Tinytrak’ta ne oluyor diye soranlar olur ise kısaca açıklayalım.

Tinytrak;
‘‘PIC kontrollü olarak çalışan, GPS’den gelen NMEA 0183 verilerini alıp; gerekli enlem, boylam, yükseklik, gerçek saat ve yön bilgileri gibi verileri seçip, bu seçtiği datalarıda Ax25 packet haberleşme protokolunde telsizin mikrofon girişine irtibatlandırırken bu esnada telsizi otomatik olarak göndermeye geçiren tek yönlü çalışan ve geri bilgi alamayan bir pozisyon aktarma sistemnin devresidir’’diyebiliriz..( biraz uzun oldu galiba..…)

Tinytrak isimli devreyi 2006 yılında hayata geçirmiş, Ankara’da birkaç APRS gönüllüsü arkadaş ile test etmiştik.

Gelelim devrenin yapımına;

Devrenin ana malzemesi PIC16F84 programlanabilir bir cip olup, birkaç cevre elemanı ile çok değil 2 saat içerisinde delikli elektronik montaj kartlarına yapılabilir.Yapımı son derece basit olan bu devreyi ben önce test borduna kurmuş ve gereken masa üstü testleri yapmıştım.

Çevrimdışı TA2VG

TINYTRAK ile ilgili tüm detayları ve Konfigrasyon programını ; http://www.byonics.com/tinytrak/tinytrak.zip  linkinden indirebilir APRS çılgınlığına sizlerde katılabilirsiniz.

İndirilen sıkıştırılmış dosyada TINYTRAK ile ilgili (Versiyon 1) her türlü dokümanı yani, şema,baskılı devre, PIC için HEX kodu, ingilizce olarak Montaj ve kullanma kılavuzunun, resimleri bulabilirsiniz. TINYTRAK devresinin kendinize göre kişisel parametre ayarlarını yaparken gerekecek olan “Configuration” yazılımı da bu dosyalar arasında bulunmaktadır.

Devrenin PCB cizimlerini Express PCB programı kullanarak yaptım. Expres PCB yazılımını http://www.expresspcb.com/ExpressPCBHtm/Download.htm   adresinden indirebilirsiniz. Aşağıda devremizin  PCB cizimi ve yerleştirme planı verilmiştir.    

Tinytrak isimli bu devrenin şeması ekteki fotoğrafalarda verilmiştir…

Malzemelerimiz;
U1:16F84A pic.
T1: 2N2222A NPN transistör
D1: 5V1 zener diyot
X1: 10 Mhz kristal
P1=P2: 10 Kohm Trimpot
S1=S2=S3=S4: dipswich
B1: beacon butonu
R1=R2=R3=R5=R6: 330 Ohm  0,025W. Direnç
R4=R7: 10 Kohm  0,025W Direnç
R8: 8K2 ..0,025W Direnç
R9: 3K9 ..0,025W Direnç
R10: 2 Kohm  0,025W Direnç
R11: 1 Kohm  0,025W Direnç
L1=L2=L3=L4 : 2,5mm Led Diyot
C1=C2=C3=C6 : 100 nF kapasite
C4=C5: 22 pF kapasite

Yukarıdaki malzemeler ile bu devrenin yaklaşık maliyeti 15TL civarındadır.

Çevrimdışı TA2VG

Sistemde  kullanılan PİC’e öncelikle TINYTRAK Sitesinden indirilen hex kodunu yüklemek gerekiyor. Daha sonra TINYTRAK’a kişisel bilgilerinizi programlama işine geçmelisiniz. PİC’e HEX kodlarını yüklemek için piyasada yaklaşık 10 YTL civarına satılan ve comporttan çalışan JMD programerler veya 60 YTL civarında satılan USB programerler dan birisini kullanabilirsiniz.
Devre şemasında belirtilen 2 adet trimpot ile tinytrak’ın donanımsal kalibrasyonun yapılması gerekir.Bu kalibrasyon işlemi iki aşamada yapılır.

•   1nci aşamada  P1 trimpotu ile telsizin mikrofon giriş seviyesi ayarlanır. Bu seviyeye telsiz cihazının dökümanlarından ulaşılabilir yada direk bağlanarak başka bir telsizden dinlenerek ayar yapılabilinir.Ben başka bir telsizden dinleyerek bu işi yaptım.

•   2nci aşamada ise P2 trimpotu ile TinyTrak’ın havada yayın varken gönderme yapıp yapmayacağı ayarlanır. Sistemde enerji varken trimpot cevirilerek  L4 led diyodunun söndüğü yerde bırakırlır.Ve telsizin alma yaptığı zaman L4 led diyodunun yandığı gözlemlenir.

TINYTRAK devresi üzerinde kullanıcıyı bilgilendirmek için 4 adet led diyot bulunmaktadır. Bu sinyalizasyon ledlerinin anlamları:

•   L1 led diyodu: Sisteme enerjinin geldiğini tinytrak’ın çalıştığını belirtir.
•   L2 led diyodu: TinyTrak’ın telsizi göndermeye geçirerek dataların aktarıldığını belirtir.
•   L3 led diyodu: Bu led diyot flash yapıyorsa GPS cihazının uydulara kilitlenmeye çalıştığını; Sürekli yanıyorsa da GPS ‘in uydulara kilitlendiğini ve gerekli dataları telsiz üzerinden TinyTrak’ın aktarmaya hazır olduğunu belirtir..
•   L4 led diyodu: Havada RF trafiğinin oldunu, başka bir değişle telsiz terminalinin alma yaptığını belirtir.

Ayrıca devrede GPS ve TINYTRAK’ı aynı kutunun içine entegre etmek için birkaç değişiklik yapmam  gerektiğini görerek iki konumlu bir dipswichi gps ve pc nin rs232 portunu ayırmak için kullanmayı düşündüm. Öyleki  TINYTRAK’ı  konfigre etmek için PC’nin comportunu takınca GPS ile çakışma yapacağını düşündüm. GPS/COM SW. İle bu çakışmayı önlemiş oldum. Daha sonra bu dipswic yerine çok konumlu bir anahtar koyarak Bilgisayarın comportundan TinyTrak’ı programlamak için şemada gösterildiği gibi GPS bağlantısını ayırdım. Bu arada programlama yaparken sisteme enerji verilmiş olması gerekir.

Çevrimdışı TA2VG

Sistemin çalışma mimarisi üzerine birkaç fikir;

Yukarıda sistemin mimarisini genel olarak çizmeye çalıştım.Burada TINYTRAK ile telsiz bir hareketli istasyona takılarak çalışır.örneğin otomobile,motorbisiklete veya hareket halinde iken çantamızda durabilir.

TA2xx-9 istasyonunda GPS’ten gelen verileri TINYTRAK alarak telsiz üzerinden havaya aktarıyor.Havaya aktarılan packet datalarını  yakın bir RF istasyon alarak Ui-view programı sayesinde harita üzerinde istasyonun nerede olduğunu (koordinat olarak;yada görsel olarak), hızını, hareket yönünü, deniz seviyesinden ne kadar yüksekte olduğunu, iconunu, Beacon mesajını görebilir. Böylelikle istasyon hakkında bilgi edinilmiş ve de  izlenmesi sağlanmış olur.

Yüksek bir mevkiide olan YM2xxx cağrı adlı tekrarlayıcı özelliği olan bir sistem (buna DİGİPETER deniyor) havadaki packet datalarını alıp tekrar havaya aktarmak suretiylede TA2xx-9 istasyonun geniş alanda  RF üzerinden  izlenmesine olanak verir.

Ayrıca TA2x cağrı adlı istasyon RF-internet geçişlerini bir “gateway” olarak yaparak Mobil istasyonunun APRS verilerinin internete aktarılmasını sağlar. Böylece bütün dünyadan APRS programlarından birini kullananmakta olan  tüm istasyonlar gerekli filitre ayarlarını yaparak izleme yaparlar.

O yıllarda bana aracıyla aktif yardım eden TB2NIM-9 istasyonuna ait görüntüler ektedir…

Çevrimdışı TA2VG

Ve bu bölümün sonu;
2006 yılında Projenin tinytrak kısmını yaptığım çalışma süresi boyunca yardımlarını ve güzel önerilerini eksik etmeyen değerli TA2T Tahir Bey ; Testler süresince bana aktif olarak yardım eden TB2NIM / araba..   Alladdin Bey ve ekran başında testlere heyecanla destek veren TA2A_SK rahmetli Fethi Amcam ve TB2NJL Levent Bey ile defalarca denemeler yapmıştık. Şimdi o günler güzel bir anı olarak sizlerle paylaşırken değerli büyüğüm TA2A FETHİ CANGIR amcamı rahmetle anıyor ve de onu  özlüyorum…

Garmin hvs-35 mause gps ile başlayan macera devam  edecek..Hala piyasada yok…nerede bu garmin gps modülü diye soranlar olacaktır..
Devam eden birkaç bölüm sonunda zavallı gps’i göreceğiz…

2nci bölümün sonu..

Selam ve saygılarımla…
TA2VG
FERHAT BOZOKLU
KM69HW
ferhatbozoklu@gmail.com
0505 767 94 97

Çevrimdışı TA1CFF

ANTEN  PLATFORMUNDAN VE GÜZEL ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM.
     AYRICA PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.

TA1CFF