Gönderen Konu: BİR MOBİL APRS SİSTEMİNİN NASIL YAPILDIĞINA DAİR HATIRALAR…  (Okunma sayısı 12621 defa)

Çevrimdışı TA2VG

BİR MOBİL APRS SİSTEMİNİN NASIL YAPILDIĞINA DAİR HATIRALAR…

Merhaba değerli radyo amatörü arkadaşlar;

( yıl 2007… her şey  hurdadan iki adet aktif gps anteni bulmakla başladı…)

Bir gece yarısı yine değişik bir şeyler yapmak aklımdan geçti.
Uzun zamandır dolabımın kuytu köşesinde değerlendirilmeyi bekleyen hurdalıktan alınma birkaç malzeme gözüme ilişti.

Amacım yıllar boyu kahrımı çeken, dağ tepe demeden kah aracımda, kah çantama dolaşan
Fare tipi gps’ime harici bir anten takmak.(gecenin bir vakti neden ihtiyaç duydum o da tartışılır ya???)

Yine orijinal bir aleti modifiye etmek hevesi ile işe koyulduğumda saat gecenin 21’i çoktan geçmişti..

Malzemelerimiz

Garmin hvs-35 model mause tipi GPS
Hurdalık malı harici GPS anteni
Ayakkabı boyası kutuları
Birazcık RG-178 50ohm RF kablo
SMA konektörler ve adaptörler
Çift yüzlü bant
v.b. alet,edavat…

Önce Garmin gps’in içini açmakla işe başladım.Metal gövdesindeki lehimleri vakumlu pompa
İle çekerek orijinal antenini çıkardım.
Daha sonra hurdalıktan aldığım gps antenini garminin anten çıkışına lehimledim.Gps’in besleme gerilimini 12volt dc olarak belirledim
Data uçlarından RS-232 txD uçunu ve şase ucunu bilgisayarın comport ucunda 2(rxD) ve 5(gnd) numaraya irtibatlandırdım.

Enerji vererek büyük bir hevesle bilgisayar ekranından gözlemlemeye başladım.
Beklediğim sinyal oranlarını göremedim.Zaten gps’de uydulara kilitlenememişti.
Sonuç; tabiî ki çalışmadı.
Alçak alet çalışsa beni çok şaşırtacaktı.Hemen araştırmaya koyuldum.

Netten araştırmalarım sonucunda hurdalıktan aldığım antenin esasında bir aktif anten olduğunu ve bir besleme kaynağı ile çalıştırılması gerektiğini öğrendim.

Anteni 5volt dc ile beslemeye karar verdim. Yaklaşık 10 metre  rg-178 rf kablo üzerinden hem 1,5ghz sinyal hemde dc besleme voltajını gönderebilmek için çok basit bir DC blokaj devresini hazırlamaya başladım.
(Devre dediğime bakmayın malzeme kutusunda unutulmaya yüz tutmuş bir kapasite işte…he..hii)

Anten ile gps modülünün birleştiği rf kablonun canlı ucuna seri olarak 100nf kapasite takarak kapasitenin anten tarafındaki ucuna 5volt dc verdim.

Sonuç; mükemmel…Artık bilgisayar ekranında uydulardan gelen verileri,sinyal seviyelerini,kaç tane uydu ile haberleştiğini vb.. bilgileri izleyebiliyordum…

Sırada anteni kutulamak vardı.Elimde capı 6cm uzunluğunda ayakkabı boyası kutuları vardı.Ne zamandır kullanılacağı zamanı bekliyordu..Anteni biraz kesip biçme işleminden sonra kutuya yerleştirdim.

Artık aktif antenli bir gps alıcım olmuştu…

Aktif anteni kutuladık..Ya Garmin hvs35 gps’in  modülene ne oldu???...

Yaptığım bu aktif anten projesi ilerleyen aylar içerisinde beni heyecanlı çalışmanın içerisine sürükleyeceğini görür gibiydim.

Yakın zamanda zavallı gps modülünün başına gelenleri de sizlerle burada paylaşmaya çalışacağım…

(yaptığım çalışmanın fotoları ektedir.)

Selam ve saygılarımla

TA2VG
FERHAT BOZOKLU
KM69HW
ferhatbozoklu@gmail.com
0505 767 94 97

Çevrimdışı TA2VG

fotolar

Çevrimdışı TA2VG

fotolarrrr..

Çevrimdışı TA2VG

fotolarrrr....

Çevrimdışı TA2VG

fotolar...

Çevrimdışı TA2VG

fotolar

Çevrimdışı TA2VG

ve son fotolar.... kusura bakmayın biraz fazla oldu galiba..--))

çalışmanın sonu ...

devam edecek..

TA2VG
KM69HW
FERHAT BOZOKLU
ANKARA

Çevrimdışı TA2VG

Değerli arkadaşlar;
güzel düşünce ve dilekleriniz beni çok mutlu etti..
Aktif anten yaptığım işlerin sadece bir başlangıcı..
en son fotodaki aleti yaşlaşık 3 sene gibi bir zaman diliminde bitirebildim..
(öğle arası 20dk.ayırarak.Evde hafta sonraları fırsat bulduğum zaman belki 1 saat ayırarak,ama en çok zamanı kağıt üzerinde teorik yapıp bir çok testler yaparak.)

bu aletin nasıl oluşturulduğunu ve çalışma dilimlerini işlerimin elverdiği kadarıyla paylaşmaya çalışacağım..

Tekrar teşekkürler..

Değerli ta3el Ali bey;
sorunuza yanıt vermek isterim,
bu konnektörleri hurdacılar sitesinden yıllar önce 50 takım kadar almıştım..

Ancak bu konnektörler bahsi geçen radyonun konnektörlerine çok benzesede değildir.
Ama ihtiyacınız var ise bir kaç takım size hediye edebilirim..

TA2VG

FERHAT BOZOKLU
KM69HW
ANKARA
0505767 94 97

Çevrimdışı TA1DX

Ferhat Bey, Tebrik ederim, çok güzel bir iş çıkmış ortaya.. 73!
Atila,

Çevrimdışı TA2E

Cam önü veya balkona dizdiğin aletler yüzünden başınız belaya girmesin sakın :-))
Çalışan kazanır .Tebrik ederim benim gece yarıları amatörlüğü düşünenlere
73
TA2JU
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA2VG

Merhabalar;

Atilla bey yaptığım çalışmanın sizler gibi büyüklerim tarafından beğenilmesi beni onurlandırdı. Teşekkür ederim.Sizler gibi büyüklerimizi örnek alarak bu tür çalışmalar yaptığımızı bilmenizi isterim. Selamlar..ta2vg.

Hasan bey; siteiçerisinde oturduğum için çatıya anten dikme şansım pek olmadı.Kendimce küçük bir platform kurdum.beğendiğiniz için teşekkürler.

selam ve saygılarımla..

ta2vg..km69hw
Ankara..