Gönderen Konu: 7A Sıfır voltaj düşmeli Telsiz adaptörü  (Okunma sayısı 7872 defa)

Çevrimdışı TB6BHK

7A Sıfır voltaj düşmeli Telsiz adaptörü
« : 26 Şubat 2010, 02:39:01 »
Voltaj düşmesi olmayan ağır yük, kaliteli ayarlı voltaj regülatörü. 7A Sıfır voltaj düşmeli SSB telsiz adaptörü, yüksek kalite güç kaynağı. Bilhassa SSB transistörlü telsizlere tavsiye edilir. Bazı amatör arkadaşların 30 watt gücündeki cihazlara 1000watlık devasa  60 70 amper gücünde regülator bağladıklarını görüyorum, kimileri diyor  ki benim 350 watlık adaptörüm çöktü, daha yüksek amperli trafo bulmalıyım!. Kanaatimce yetersiz olan trafo değil yetersiz olan regüle. 4amper verebilen bir adaptöre 1000 amperlik trafo koysanız bile alacağınız yine 4 amper olacaktır. 5-8 Amper harcayan cihazlara 100 Amper gücünde trafo bağlayanların işini doğru bulmuyorum.... fazla açıklama aşağıdaki linkte

http://site.mynet.com/husnu_kokturk/x1jy.htm
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2010, 21:01:21 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TB6BHK

Çevrimdışı TA4AAC

Ynt: 7A Sıfır voltaj düşmeli Telsiz adaptörü
« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2011, 15:53:02 »
bu devrenin alt baskısı olan arkadaşlar yayınlayabilir mi acaba ?
TA4AAC

TB4IA = eski

Çevrimdışı TB6BOZ

« Yanıtla #3 : 29 Eylül 2011, 20:34:18 »
Hocam bu devreyi paylaştığın için camia adına teşekkür ederim ve şu görüşümü size sunayım eksi kontrol yapmışsınız bunu + kontrol yapsak daha iyi olmazmı ve birde buna kısa devre ilave etsek nasıl olur 73.

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2011, 13:26:00 »
Hüsnü Köktürk TB6CAA
Sayın TB6CO   doğru söylemek gerekirse kısa devre korumalar üzerinde fazla bir çalışmam yok. Devre elemanları, değerleri fazla esnek değil. Öyle ki 100n luk kondansatörü 47 n yapsanız adaptör kalitesi hemen düşüyor. yarım ve bir voltluk çökmeler oluşabiliyor.  Kısa devre halinde 2n3055 altındaki bir transistör yanıyor. Bu nedenle çekilecek akım değerinde sigorta kullanıyorum. Cihazın en güzel özelliği çıkış transistörlerini  fazla yıpratmaması. Öyle ki voltaj diyotları transistörlerden evvel ısınıyor. Bu cihazın iki üç versiyonu daha var. Birisi şöyle. Yüksek bir akım çekildiğinde voltaj düşmesini örtecek ayarlı bir pot ihtiva ediyor. Bu devreyi yayınlamadım. Devremiz malesef iyi tanıtılamadı, Kaybolup gidecek. Sebebi şu olabilir. Bu devre CB cihazların yaygın olduğu dönemlerde Jackson ve benzeri ağır CB cihazları beslemek amacıyla düzenlenmişti. O zamanlar için 7 A MP  çok yeterliydi. Çalışmalar 7A ya göre yapılmıştı. Şimdi ise 40Amp lerden  söz ediliyor. Yoksa yine bu devre hiç oynama yapmadan ufak kayıplarla 10-20 Amp verebilir gücüde.