Gönderen Konu: Siz hiç ahşap anten gördünüz mü?  (Okunma sayısı 9964 defa)

Çevrimdışı TB2NDY

Siz hiç ahşap anten gördünüz mü?
« : 17 Ocak 2010, 14:54:52 »
Selamlar,

Afganistan'daki saha ofisim metalden olduğu için ofisde oturduğum zamanlar saha ile telsiz iletişimim kesiliyordu, çatı antenine ihtiyacımı ahşapdan anten yaparak çözdüm ! 1cmX1cm ahşap çıtanın üzerine iki taraflı olarak 2 mm2 kesitli NYY kablonun izolasyonunu çıkardım, çıtanın bir kaç yerinden delik delerek 2 taraflı kabloyu birbirine lehimleyerek paralelledim ki eleman boyu 2 katına çıkmasın diye...ortaya 10x10x5cm bir takozdan dikey eleman ile yatay elemanları birleştirici ve aynı zamanda izole edici bir konstrüksiyon oluşturup ahşap elemanları da bir birine epoksy ile yapıştırdım...gayet güzel konuşuyorum SWR falan hak getire sadece cebimdeki gazlı havya ile yaptım, başka bir alet bulma şansım yok buralarda...

Elgin SAYINALP
TB2NDY
Kunduz/AFGANISTAN

Çevrimdışı TB2NDY

Ynt: Siz hiç ahşap anten gördünüz mü?
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2010, 15:02:07 »
arızalı bir tesizin antenini de parçalayarak buradaki sma konnektörü kullandım.Kablo Çatıdan oda içine kadar RG58 masa üzerindeki bölümü de SONY fotoğraf makinasının TV bağlantı kablosundan kestiğim blendajlı kablo (yumuşak olsun diye)....

Çevrimdışı TA2E

« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2010, 15:40:17 »
merhaba,
Zorluklar insanları mucit yapar ya sende aynı durumdasın tanrı yardımcın olsun oralarda
TA2JU
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA7EB

« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2010, 15:50:48 »
Allah yardımcınız olsun zorluklar her zaman bir şeyler basarmamıza kapılar acar..
isiniz zor kolay gelsin ..
ta7eb

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2010, 16:17:42 »
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, çok sağ olun.

Elgin SAYINALP
TB2NDY
Kunduz/AFGANİSTAN

Çevrimdışı TA2RG

« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2010, 20:51:50 »
SELAM  ŞEFİM .ÇOK ZOR BİR BÖLGEDE ÇALIŞIYORSUN. ALLAH YARDIMCIN OLSUN. BEN DE BİR ZAMANLAR KUZEY IRAK'TA AYNI ŞEKİLDE İMKANSIZLIKLARLA  UĞRAŞMIŞTIM.
MUSTAFA ÇELİK
TA2RG
73'S

Çevrimdışı TA2BN

« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2010, 23:21:05 »
ELGIN  MUTLU YILLAR, ISLERINDE BASARILAR DILERIM.
ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN , LINEER LAZIM ISE EMINDE OLACAKTI 2 W GIRIS 25W CIKIS ,
OZLEDIK, GORUSMEK UZERE  XXXDAN  LARI UNUTMA BIR TARAFLARA YERLESTIR,GELIRKEN NAKILHANE YAPARSIN.
73 DE TA2BN ,

Çevrimdışı TA8EO

« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2010, 02:54:07 »
Elinize sağlık malzeme olmadan ancak bu kadar olur ama merak ettim kusura bakmayın bu şartlar altında bu freaknslarda görüşecek arkadaş varmı oralarda ? Yoksa mecburen birilerinimi dinlemekle yetiniyorsunuz ? Saygılarımla Allah güç versin .

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #8 : 18 Ocak 2010, 07:20:05 »

Selamlar,

İyi dilekleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

Rebi abicim,

Sağol varol ancak buraya bir malzeme sokma şansım yok, yoksa bişeyler getirmeyi isterdim, özellikle bölgemdeki en yetkili komutandan rica ettim amatörüm istasyon kurmak istiyorum diye ama sakın deneme başına dert açarsın diye uyarıldım ! yoksa adamların elindeki malzemeleri gördükçe ağzımın suları akıyor.

Bülent Bey,

Yaptığım anten birilerini dinlemek için değil şantiye içi iletişimimi ofisimden dinlemek için, telsiz üzerindeki frekans sizi yanıltmasın izin verilen frekans bu ! diğer taraftan Afganistan'da amatör bir faaliyet yok bulma şansınız hatta amatörlüğü bilen birini bulma şansınız hiç yok, buradaki faaliyetler sadece aç kalmamak ve hayatta kalmak üstüne !

de TB2NDY
Elgin SAYINALP 73's