Gönderen Konu: Anten rotor ve kule çalışması  (Okunma sayısı 31423 defa)

Çevrimdışı TA2FE

Anten rotor ve kule çalışması
« : 11 Ocak 2010, 11:43:15 »
Arkadaşlar Selamlar,

Eğer toparlayabilir ve sizi sıkmaz ise Anten direği çalışmamı bende dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım.
Bu iş için çalışmaların yaklaşıl 4 yıl önceye dayanmakta. !!!
Nasıl diyeceksiniz ?. Benim özel merakım olan hurdacılık uzun yıllardır malzeme toplamama sebep olmuştur. Bu hurdacılık konusunda bana sabırla işi öğretmeye çalışan TA2N Nursun Abime teşekkürlerimi ve yapmış olduğu teknik destek ile şu ana aramızda bulunmayan TA2IV Volkan (SK) abime allahtan rahmet dilerim .
Niye teşekkürle başladın derseniz çok basit .
Kural 1- Hurdada acele yoktur. Her şeyin bir zamanı vardır. Hurda tükenmez merak etme.

Bu işten yola çıkarak Mutad olarak yapmış olduğum hurdalık ziyaretlerimin birinde( İvedik- Ankara)
bir adet rotor buldum . Uzun pazarlıklardan sonra rotoru aldım . Rakam hatırlamıyorum yanlız huracılar beni görünce hep ellerini oğuşturuyorlar. Bu sebeple bir aksilik olduğunu hep sezerim ama bir türlü nedendir bulamadım . Eğer dedim rotor burda ise kumandasıda kesin buralardadır. Arkasından yine aynı gün içinde 20 ton hurdayı sağdan sola attıktan sonra malzemelerin altından kumandayıda buldum . Reimlerini yarın ilave edeceğim ama HYGAIN HAM 4 olduğuna çok sevinçli idim.
Tabi bu ve buna benzer malzemeleri alarak İstanbula sevinçle "Bas bas paraları hurdaya birdahamı gelecez dünyaya" nidalarını söyleyerek döndüm.
Evet  bu malzemeleri aldım ama daha ortada bir plan yok .   Çünkü malzeme eksik.
Yine bir hurda ziyaretim sırasında daha hurdalığa girmeden etrafı tel örgü çevrili  bir hurda alanında ben diyeyim 750 siz diyin 500 Aselsan direk kuzu gibi yatmakta .
Tabi hemen daldım içeriye . Sıkı pazarlık !!!!  sonucu tanesini 25 tl den 3 adet direk aldım ve parasını ödedim  . Ama malesef arabaya sığmadı. Yavrucakları oarada bırakarak geri döndüm .
Döner dönmez Aziz beyi ve birkaç arkadaşımı bilgilendirdim. Aziz beyle 2 gün sonra Ankaraya tekrar gittik.  Malum aracının üstüne 5 adet  benim 2 adet Aziz beyin olmak üzere malzemeleri atarak saatte 70 Km ile istanbula döndük. Tabi yolda geçen her araç bize bakmakta TA2LH Hüseyin arkadaşımız bizi yolda gördü ve dudağı uçukladı.
İşte bu  işlerin üzerinden 2 yıl geçtikten sonra TA2IK Kadir arkadaşımla sohbet sırasında kulenin nasıl yapılması gerektiğine karar verdik. Ve başladık.

TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2FE

Ynt: Anten rotor ve kule çalışması
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2010, 11:50:53 »
Devam ..

Evet arkadaşlar resimleri göndermeyi başarabiliyorum . Böylelikle daha detaylı resimleri gönderebileceğim.
Ama önce yazı......
Evet Tasarlamış olduğumuz anten kule ve rotoru elimizdeki mevcut malzemelere göre olduğu için genel olmayabilir. Yanlız yaptığım iş sebebiyle teknik desteğimin fazla olması tabiki işimizi kolaylaştırmakta .
Rotoru 3 boy  yapmayı düşündüğüm kulenin ikinci katına koymayı planlamıştım . Bu  sebeple araya bir adet Üçgen parça yaparak rotor deliklerini açtım rotoru ayarladım ve malzemeyi  kaplamaya verdim. Dolayısı ile dış etkenlerden bir parça korumuş oldum . Daha sonra Renault 9 arabanın aks parçasını (Porya Dişlisi) kendi işim çin adapte edererek rotor mafsal ve rotor direği bölümünü oluşturdum .

Böylelikle anten alt kısmı bitmiş oldu .
Devam edecek
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2010, 12:10:07 »
Devam ,,

Geriye kaldı üst kısmı . Üst ksım için Kadir arkadaşımızın başka önerisi olmasına karşın ben biraz benim direğim benim dediğim olur mantığı ile farklı yaptım. Tabi Kadir de itiraz etmedi hatta beğendiğini bile söyledi ama esasını ona sormak lazım .
Üst kısım için anten kulesinin orjinal olan parçasına bir rulman yatağı yaptım . (İş yerimde ) Bu parçayı kulenin orjinal parcasına kaynak ile tutturdum . İçine koyacak olduğum direğin bir kısmınıda torna ederek konik rulmanın montajını sağladım . Konik rulman kullanmamın sebebi hem kaynak ve montajlar sırasındaki imalat hatalarını tolere etsin hemde rotora üst atarftan gelen yükleri alsın düşüncesi ileydi. Tabi şunu hatırlatmak isterimki rulman seçerken muhakkak bir bilene danışın rulmanların çalışma ve yük taşıma kapasiteleri hep farklıdır. ( Eksenel rulman , Büte rulman , Konik rulman,vs vs)
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2010, 12:18:44 »
Devam ,,

Evet ikinci kısmıda böylelikle tamamlamış olduk. Yanlız çalışmalarımız sırasında benim hem oynak rulman kullanmamdan hemde tek rulman kullanmamdan dolayı anten direğinin üzerinde yük olmadığı zaman sağa sola kaçabileceğini gördük. Bu sebeple kulenin orta yerine iki dairenin birleştirilmesinden oluşan civatalı ve ayarlı bir kılavuz sistemi yaptık.

Bu kılavuz sistemi sayesinde rotoru yerinden çıardığım zaman direk hiç bir şekilde yerinden oynamamakta ( deneme ile sabit ). Direğin üçüncü bir parçası daha mevcut. Bu parçada rotor ile direk yatağı arasında bounun uzatılması veya zaman içinde tadil edilmesi gerekir ise düşüncesi ile araya civatalı bir ek daha yaptık. Uzun zman içinde yararlı olacağı düşüncesindeyim.
Ve böylelikle rotor ve kule hayata geçti.
Kulenin kaldırılması 2 aşamada gerçekleşti. Bu bölüm ile ilgili resim yok çünkü telaş arasında hep bunu unutuyorum. Özür dilerim . Ama soran arkadaş olursa onuda dilimin döndüğü oranda anlatmaya çalışırım.
Evet buradan sonra bir kaç resim koyacağım artık resimler konuşsun .
Kulemin üzerindeki antenleride yarın sabah resimlerini çekerek ilave etmeye çalışacağım.

TA2FE

Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #4 : 11 Ocak 2010, 12:19:45 »
Resimlerin devamı..
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #5 : 11 Ocak 2010, 12:20:53 »
Rsimlerin devamı 2
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1BL

« Yanıtla #6 : 13 Ocak 2010, 22:40:50 »
Emin bey
Ali beyin bahsettigi hurdacıdanmı aldınız? direkler aliminyummu demirmi ?
73

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2010, 19:50:48 »
Doğrudur Aynı yerden almıştım .

Aselsan orjinal direkleri. Ufak tefek  hataları olduğu için üretim dışı kalmışlar.
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #8 : 15 Ocak 2010, 23:32:29 »
Eminnn abiiiii,

Gel buralarada sana biraz CODAN verelim...

Selamlar.

TB2NDY

Elgin SAYINALP

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #9 : 16 Ocak 2010, 00:09:40 »
Elgin Selam,

Sen gel artık buraya bak projeler eksik kaldııııııııı.
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2LG

« Yanıtla #10 : 16 Ocak 2010, 19:47:07 »
Merhaba emin abi.

ellerinize sağlık, güzel olmuş.

benimde çalışmam olacak planlamayı henüz bitiremedim.

bu arada bu hurdacıdan nasıl 25 tl.den 2 defa gittik malum hurdacı vatandaş bize bahsi geçen fiyattan 2-3 katı yükseklikde ücret talep etmişdi.:)

Amatör Arkadaşlarımızın bu tür çalışmalarını paylaşmaları diğer amatör arkadaşlarımıza da fikirler olarak katkı sağlamaktadır.

Selamlar Düzce'den Bol DX.ler

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #11 : 16 Ocak 2010, 20:25:12 »
Elgin selam,

Sen gel de gelirken o Codanari bize getir b,z oraya gelene kadar:) Gorusmek uzere SAFAK KAC??

Hakan TA2LJ

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #12 : 17 Ocak 2010, 08:08:00 »
Hakan'cım

Şafak karanlık...ama eninde sonunda geleceğim (nasip olursa), sizleri çok özledim.

Elgin SAYINALP
Kunduz/AFGANISTAN
TB2NDY

Çevrimdışı TA1BL

« Yanıtla #13 : 07 Şubat 2010, 21:10:43 »
Sayın Emin bey
İş başa düştü kuleyi kendim yapacagım. atölyem var. sizden bagzı ölçüleri rica ediyorum. kulenin boruları 25mm mi?
kulenin arabüküm demirleri 10mm mi? birde taban oturumu üçgenin ölçüleri nedir?
73
nezih

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #14 : 07 Şubat 2010, 21:53:18 »
Nezih Bey Selamlar,
Yarın iş yerindeki parça üzerinden bakıp söyleyeceğim.
Selamlar
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1BL

« Yanıtla #15 : 19 Şubat 2010, 22:52:05 »
Emin bey
Ölçüleri bekliyorum.
73

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #16 : 20 Şubat 2010, 04:46:28 »
Selamlar ,
Çok özür dilerim iş yoğunluğu sebebiyle geciktim.
Köşelerdeki ana demirler cap 20   aradaki destek demirleri 8 lik .
Selamlar
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TB5CIV

« Yanıtla #17 : 06 Nisan 2010, 17:31:07 »
Sevgili emin ağabey.Eline koluna Sağlık.
Artık Bu tarz Proje İşleri Her Ne kadar Azaldı İsede Gönülden proje İşlerine
Haz Duyan İnsanlar Var Olduğu Sürecede Küllenmeyecektir.
Emin Abi Sen Hurdacılıkta Sabır dedin ya Aynen öyle İstemediğin Zaman ayağına Takılıyor İnsanın.Abi senin Masanın Üzerinde Sarı Işıklı Amerikan malı bir Rotor Kumandası var
Tak tak tak diye çalışan 4lü kablo çıkışlı fakat elimde 3 girişli 2 adet rotorlar var kumanda ettiremedim bunun herhangi bir mümkünatı varmı yoksa 4 girişli rotormu bulmam gerekecek?
Herkese Çalışmalarında kolay gelsin.
73s de ta5civ.

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #18 : 06 Nisan 2010, 23:56:07 »
İsmail Selam,

Bulduğun rotor un ve kumandanın markalarını yazarsan yardımcı olmaya çalışayım
Emin
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TB5CIV

« Yanıtla #19 : 07 Nisan 2010, 00:41:12 »
Tekrar Selamlar Abi.
Kumandanın markası ALLİANCE
Altın rengi bir lambası yanıyor.4 kablo çıkışı var.
Fakat bulduğum rotorda ise 3 giriş var alüminyum heavy cinsi bir rotor fakat bir markası yoktur üzerinde.3 çıkışlı kumandalarda sorun yok ama bu kumanda dikey olduğu için bunu adapte etmek istedim.Kolay Gelsin. 73s de ta5civ