Radyo Amatörü TELSiZCiLER için bir site

Ana Sayfa => Amatör Etkinlikleri *** => Püf Noktaları ve Bilgiler*** => Konuyu başlatan: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:05:43

Başlık: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:05:43
GENEL BİLGİLER

Bu yazımda sizlere bir süredir verdiği ödülleri almakla meşgul olduğum Alman Radyo Amatörleri Klübü'nden (Deutsche Amateur-Radio-Club, yani kısaca bilinen adı ile DARC) ve onun vermekte olduğu ödüllerden bahsedeceğim. DARC ın verdiği ödülleri internet üzerinden almak için neler yapmak gerekir, o konuları anlatacağım. Her konuyu tam ve doğru olarak bilmek gibi bir iddiam yoktur. Bu işleri anne karnında öğrenmedim. Birileri gelip bana kurs da vermedi. Her amatör gibi kendimce okuyor, araştırıyor, öğrendiklerimi uyguluyor ve sonra da sizlerle paylaşıyorum. Yanlışlarım ve eksiklerim olabilir, mükemmellik iddiasında değilim. Yanlış bildiğim konuların doğrusunu bilen arkadaşlar bu başlığa yazarak katkıda bulunurlarsa sevinirim.

DARC 1950 yılında kuruldu. Almanya'da konuşlanmış, kar amacı gütmeyen milli bir dernektir. 2008 yılı rakamları itibarı ile 44 bin küsur üyesi olmuş ve bu rakam Almanya'nın lisanslı amatör sayısının %60 ına eşitmiş. Dolayısı ile Almanya'nın en büyük amatör cemiyetidir. Üyelerine sağladığı hizmetler arasında QSL büro hizmetleri vermek, CQ DL isimli aylık amatör dergisi çıkarmak, uluslarası amatör yarışmaları düzenleyip bu yarışmalara sponsor olmak ve çeşitli özendirici ödüller dağıtmak sayılabilir. DARC aynı zamanda Almanya'nın IARU nezdinde temsilciliğini yapan IARU üyesi bir dernektir. Web sayfası:

http://www.darc.de

DARC ın hizmetleri bu kadar değil, ama o konuya odaklanırsak asıl konumuzdan uzaklaşacağız. Bu nedenle sadede yani DCL ye gelelim.

"DCL" nin açılımı "DARC Contest Logbook" tur, Türkçesi "DARC Yarışma Log Defteri" dir. DCL internet üzerinden çalışan bir sistemdir. Web adresi:

http://dcl.darc.de

DCL, 2002 yılında DARC tarafından ödül dağıtımı amacı ile kurulmuştur. O yıllardaki ilk yaptığı etkinlikler DARC yarışma bilgilerini teyit etmek ve WAE Ödülü dağıtmaktır. (WAE için bakınız: http://www.telsizciler.org/index.php/topic,32797.0.html ) Günümüzde DCL bir çok başka ödüller de vermektedir ki, zaten bu yazının sonlarında o ödüller ayrıca incelenecektir. Günümüzde DCL bu ödülleri vermek için DARC yarışmalarına gönderdiğiniz logları, CQWW ve CQWPX loglarını, ayrıyetten LoTW ve eQSL sistemini kullanmaktadır. DCL ye dünyanın her yerinden amatör lisans sahibi kişiler ücretsiz olarak üye olabilir. Dağıtılan bazı ödüller sadece Alman amatörlere özgüdür, bunun dışında diğer tüm ödülleri gerekli şartları yerine getiren herkes kazanabilir.

Ne yazık ki DARC ın verdiği ödüller ücretlidir. Her ödülü hak kazandığınızda sizden az miktar da olsa bir para talep edilecektir. PDF belgesi şeklinde ödüller için bu ücret genellikle 3 avro'dur. Paper ödül isterseniz 7 avro, metal plaket isterseniz 25 avro ücreti vardır (Metal plaket seçeneği sadece honour roll gibi baba ödüllerde mevcuttur) Bu para paypal üzerinden ödenir ve ödülü almaya hak kazandığınız kesinleştiği zaman sizden istenir. Size email ile ödeme linki yollanır, o linke tıklayınca şifrelenmiş güvenli bağlantı üzerinden paypal sayfasına yönlendirilirsiniz ve gerekli miktarı ödersiniz. PDF ödül alacak iseniz, ödeme tamamlanınca hemen ödül ekranda link olarak belirir, o linke tıklar ve PDF belgenizi download edersiniz. Paper veya plaket ödül istemişseniz, parayı peşin olarak ödedikten sonra ödülünüz size normal posta yoluyla yollanır.

DCL YE ÜYE OLMAK

Yazının bu bölümünde DARC ın WIKI sayfaları üzerinde mevcut bulunan İngilizce DCL açıklama sayfası rehberimiz olacaktır. İşin aslında bu bölüm şu aşağıdaki sayfadan tercüme şeklinde olacaktır diyebiliriz:

http://www.amateurfunk-wiki.de/index.php/The_Introduction_into_DARC_Contest_Logbook

Öncelikle DCL nin sizin kimliğinizden emin olabilmesi için LoTW üyesi olmanız gerekmektedir. DCL ile LoTW nin sıkı bağlantıları vardır. DCL, QSO teyitlerinizi LoTW den direkt olarak tek tuşla alma özelliğine sahiptir.

LoTW üyesi olmayan arkadaşlar bu siteye üye olabilir mi, olursa nasıl olur bilmiyorum. LoTW ye nasıl üye olunacağını tam bir sene boyunca araştırıp LoTW ye üye olmuş ve sonra da nasıl üye olunacağını bu forumda TA5FA ile birlikte Türkçe olarak uzun uzun yazıp paylaşmış bir kişi olarak bu soruyu lütfen bana sormayınız. (TA5FA Mehmet bey boşuna LoTW ye üye olunuz deyip durmuyor, işte üye olmak için bir gerekçe daha çıktı.)

Üye olmak için öncelikle DCL sayfasına gidiyoruz.

http://dcl.darc.de

Sonra o sayfanın sağ üst köşesinde görülmekte olan İngiliz bayrağına tıklıyoruz. Sonra sol alt tarafta ok işaretinin ucundaki "New Registration" (Yeni Kayıt) yazan yere tıklıyoruz.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:06:33
Açılan sayfaya üyelik bilgilerimizi gireceğiz.

Callsgn yazan yere çağrı işaretimizi,
email yazan yere güncel emailimizi,
LOTW-Passwort yazan yere de LoTW şifremizi giriyoruz.
"Check identity with a valid LOTW account" yazan yerdeki kutucuk da işaretli olmalı.

Sonra "apply for access" yazan düğmeye tıklıyoruz.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:07:34
Bir süre sonra (ki bu süre bende 3-4 dakika idi) verdiğiniz mail adresine şuna benzer bir email geliyor:

***
Dear Fellow Contester,
We cordially welcome you to DCL.
Please take into account that the system is still under construction.
Nevertheless you can already apply for some awards, for instance the WAE Award.
We do appreciate comments and suggestions sent direct to dcl@dxhf.darc.de 
Have a lot of fun with testing. Please note that there is still some German language in DCL,
as the work to provide instructions in English  is ongoing.
Please go to http://www.darc.de/referate/dx
Your account: (your callsign)
Your password:    12345
E-mail address: (VERY IMPORTANT SO AWARD MANAGER CAN CONTACT YOU) 
QSOs in DCL:    1149
Please update your profile, esp. the e-mail.
73 and cuagn
The  DARC Committee DX and HF-Contesting
dcl@dxhf.darc.de)
***

Bu mailde kısaca DCL sayfasına yaptığınız müracaatın kabul edildiği ve üye olduğunuz yazılı. Kullanıcı adınız amatör çağrı işaretinizdir, şifreniz ise "Your Password" yazan kısımdaki rakamlardır. Artık hemen DCL sayfasına gidip yine İngiliz bayrağına tıklayarak sağ üst köşedeki kutucuklara çağrı işaretimizi ve şifremizi yazarak "login" tuşuna tıklıyoruz ve DCL sayfasına üye olarak giriş yapıyoruz.

İlk işimiz sol taraftaki menüde "My DCL" ye tıklayarak kişisel bilgilerimizi güncellemektir.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:08:41
LOTW DEKİ QSO KAYITLARIMIZI DCL YE ÇEKMEK

Birlikte LoTW den QSO bilgilerimizi çekelim ve LoTW ye ekleyelim.

Bu amaçla sol taraftaki menüden "LOTW-Import" tuşuna tıklıyoruz, açılan sayfada aşağıdaki resimde görülen işlemleri yapıyoruz. DCL bizim LOTW deki tüm kayıtlarımızı çekiyor. Çekme süresi değişkenmiş, 10 saniyede biten de olurmuş, 25 dakika süren de olurmuş. Benim işlem 1 dakika bile sürmemişti. Bu işlemi belli aralıklarla tekrarlıyoruz ki, DCL bizim LOTW üzerindeki güncel bilgilerimizi de alabilsin.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:10:27
DARC ÖDÜLLERİ VE DCL ÜZERİNDEN ÖDÜL ALMAK İŞLEMLERİ

Tabii ki bunca zahmete girip elalemin sitesine boşuna üye olmadık, amacımız ödül almaktır. Şimdi ödüllere online olarak nasıl müracaat edileceğine bakalım. Öncelikle sol tarafta bulunan menüden alacağımız ödülü seçiyoruz. An itibarı ile "Jubiläumsdiplom 2015" ödülünü almaya hak kazanan bir kaç arkadaşımız mevcuttur, bu nedenle Jubiläumsdiplom 2015 ödülü üzerinden anlatmaya devam edelim. Yine sayfamızın üst kısmında bulunan Union Jack üzerine tıklıyoruz. (Union Jack, İngiltere daha doğrusu Birleşik Krallık bayrağının adıdır.) Sayfanın sol tarafında "Jubiläum 2015" yazan linke tıklıyoruz. Ödülle ilgili sayfamız ekranda belirecektir. Sayfada ödülümüzün bir minik resmi ve İngilizce olarak ödül alma koşulları yazmaktadır. Bir de "My Points" diye bir düğme vardır ki, bu düğmeye tıklayınca sizin bu ödülle ilgili çalışmalarınız listelenmekte, ödülü almaya hak kazanıp kazanmadığınız bilgisayar tarafından hesaplanıp sunulmaktadır.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:11:33
Açılan sayfada ödül almak yolunda ne kadar mesafe katettiğimizi görebiliriz. Maalesef DCL sistemi size "ödülü almaya hak kazandınız gelin alın" diye net bir cevap vermez. Kaç QSO nuz olduğunu, kaç puan topladığınızı falan yazar. Ödülü almaya hak kazanıp kazanmadığınızı hesaplamak size düşmektedir. Bu ödül için sadece 3 QSO gerektiğinden, takip etmek kolaydır. 3 adet QSO nuz benim sayfamda olduğu gibi gözüküyor ise, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:12:45
Peki, ya QSO lar sayfada gözükmüyorsa, ya da teyitleri gelmemiş gibi duruyorsa? Örnek, şu resimdeki gibi "Hala 3 puana ihtiyacınız var" yazısı çıkıyorsa?
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:14:25
Bu durumda yapacağımız şey, QSO larımızı sayfaya elle girmektir.

Önce "+ - QSL INPUT"

yazan satırı bulunuz ve + nın üzerinde tıklayınız.

Aşağıda açılan yeni boşluklara DK ve DL QSO bilgilerinizi sırayla giriniz. Sırayla derken, önce DK yı giriniz, save ye tıklayınız, sonra da aynı şekilde yeniden + ya basıp DL yi giriniz ve save ye tıklayınız. (Hangi QSO yu önce girdiğiniz önemli değildir.)
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:16:43
Şimdi bu sarı renkli kısımda her 3 QSO nuz da okeylenmiş olarak gözükecek.

Artık sayfanın üst kısmına çıkabiliriz. "Version" bölümünden "pdf 3 Euro" yu seçiyoruz. Daha sonra da "submit application" linkine tıklayarak başvuruda bulunuyoruz.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 01 Mart 2015, 22:19:19
Bu aşamada DARC görevlisi ödül manageri amatör kardeşin size email ile dönüp müjde vermesini bekleyeceksiniz.

Parayı başvururken hemen yatırmıyoruz. Gelen müjdeli haberli emailde sizi paypal ödemesine yönlendiren link çıkacak. O linke tıklayarak gereken işlemleri tamamlayıp 3 avroyu DARC a tosluyoruz.

Para DCL ye gider gitmez PDF ödülümüzü download edebileceğiniz link gözüküyor. O linke tıklayarak TA1MRT gibi ödülümüzü lüpletiyoruz. Afiyet olsun.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA1MRT - 01 Mart 2015, 22:33:41
Üstat, ellerinize sağlık...
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 02 Mart 2015, 00:27:19
   Allah cc elinize kolunuza sağlık versin teşekkür ederim.
Aydın'dan 73.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 02 Mart 2015, 20:54:48
http://dcl.darc.de

Sonra o sayfanın sağ üst köşesinde görülmekte olan İngiliz bayrağına tıklıyoruz. Sonra sol alt tarafta ok işaretinin ucundaki "New Registration" (Yeni Kayıt) yazan yere tıklıyoruz.
Bende çıkmıyor deli olmak elden değil :(

DCL-Start
Award Programs
Jubiläum 2015
DARC65
WAE-Award
EU-DX-Award
Europe-Award
DLD-Award
EU28A-Diplom
WAC-Diplom
More Awards
My DCL
DCL-QSLs
T-QSLs --> DML
LOTW-Import
Diplom-Wand
My Applications
My Statistics
Profil
Call Historie
DML-Logbook
Registration
FAQ - Hilfe
Microblog
Erweitertes Menü
 bu ne bi iştir anlamadım bu bilgisayar işi beni deli ediyor :(
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 02 Mart 2015, 21:14:43
Coşkun bey sorun sizde değil, ben yanlış yazmışım özür dilerim. "New Registration" değil, "Registration" olacak. Lütfen orayı deneyin.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 02 Mart 2015, 21:26:45
   Sorun değil hepimiz yanlışlık yaparız birazdan deneyeceğim sorun olursa yazarım teşekkür ederim
Aydın'dan 73.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA5FA - 02 Mart 2015, 21:56:10
Yine dokturmussunuz Ahmet Mete Bey
Çok çok teşekkürler
73
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 02 Mart 2015, 22:07:09
Bingo Ahmet METE bey işlem tamam :) Teşekkürler Aydın'dan 73.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 02 Mart 2015, 22:14:19
Hayırlı olsun. Ödül başvurusu da tamam mıdır, pürüz varsa yardımcı olayım.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 02 Mart 2015, 22:29:04
Teşekkür ederim şu anda mail bekliyorum:)
Sorun olursa yardım isterim aynen Con Wayne yaparsınız :)
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 06 Mart 2015, 14:58:32
Bir önemli husus var ki özellikle vurgulamak istiyorum.

Bugüne kadar DARC ın organize etmiş olduğu yarışmalara katılmış ve log göndermiş olan arkadaşlara sesleniyorum.

Yolladığınız loglar DCL log defterinde otomatik olarak kayda geçti. Karşılığı olan ve yarışmada puan kazanmanıza vesile olan QSO lar da otomatikman "teyit olmuş QSO" olarak kayda geçti. Bu QSO lar şu anda orada kuzu kuzu yatarak sizi bekliyor. DCL ye üye olunca sıfırdan başlamayacaksınız. Yarışmalarda yolladığınız loglar kadar yol almış olarak başlayacaksınız. Belki de şu anda yarışma katılımlarınız sayesinde bir çok DARC ödülünü almaya hak kazanmışsınızdır. Bu fırsatı kaçırmayınız.

DARC Yarışmaları:

WAE DX SSB Contest
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,31625.0.html

WAE DX CW Contest
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,31423.0.html

WAE DX RTTY Contest
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,32006.0.html

(WAE ödülü ile WAE Yarışması arasındaki isim benzerliğine dikkat ettiniz mi? Bu bir tesadüf değil, bu yarışmalardaki loglarınız daha sonra WAE ödülü almanıza yardımcı oluyor)

DARC 10m Contest
http://www.telsizciler.org/index.php/topic,32477.0.html
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 06 Mart 2015, 17:38:19
     Her emeğin karşılığı var ne yaparsanız teşekkürler Ahmet Mete bey
Bana müsade 10 metre bandı için yagi anteni montajı için çatıya :) Aydın'dan 73.
Dip not: Evden derler yoldan geldin yorgunsun dinlen diye Anteni kurmak çalıştırmaktan güzel dinlenme mi olur benim için Bismillah :)
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA3EP - 06 Mart 2015, 17:45:53
Coşkun bey, elinize emeğinize yüreğinize sağlık. Yagi anteniniz hayırlı olsun. Kurulum bitince bizim buralara da çevirin de bir QSO yapalım şu fani dünyada :) Karadan çok QSO yaptık sağolun varolun, havadan da olsun :) 73
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 06 Mart 2015, 19:32:20
    İnşallah Ahmet Mete bey yeğenini taktım sırada Dayısı var inşallah yakın bir zamanda sıra onada gelir Allah olmayanları nasip etsin inşallah saygılarımla Aydın'dan 73.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA1L - 07 Mart 2015, 01:21:55
Coşkun Bey çok güzel gözüküyor, iyi günlerde kullanın. Bol DX'ler ve onların teyitleriyle alınmış güzel diplomalar dilerim.
Başlık: Ynt: DCL YE ÜYE OLMAK VE ÖDÜL ALMAK
Gönderen: TA4CS - 07 Mart 2015, 01:57:43
    Teşekkürler Ercan bey güzel dilekleriniz için her şey TA için  başarılar diler saygılar sunarım.
Aydın'dan 73 & 55 .