Üyelik Sözleşmesi

Kıymetli Arkadaşlar.,

Bu site daha önce amatör telsizciler için www.bitlik.org adresinde BiTLiK ismiyle yayın yapmaktaydı.

Bu site, Radyo Amatörlerinin amatör telsizcilik yaparken gerekli olan bilgiye ve cihaza ulaşabilmesi amacıyla kurulmuştur. Bu siteye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün kanunlar dahilinde açtığı sınavlar sonucu Amatör Telsizcilik Belgesi almış olan radyo amatörleri üye olabilir. Eğer üye olmaya devam etmek istiyorsanız ve aşağıdaki kuralları kabul ediyorsanız kayıt işlemine devam edebilirsiniz.

Bu site bir sosyal tartışma sitesi (forum) değildir.

Her site gibi bu sitenin de kuralları vardır. Ama bu kuralların öncelikli amacı sizleri sıkmak ve sınırlamak değil, sizlerin kanunlar karşısında zora düşmenizi önlemektir. Hiç bir Radyo Amatörünün kanunlara aykırı davranmayacağını peşinen kabul etmekteyiz.

Amatör Telsizcilik'te kullanılan cihaz, anten, alet, kablo v.b. gibi ürünleri hiç bir sınırlama olmadan ilgili bölümünde serbestce alış satış ilanı bırakabilirsiniz. Lütfen bu ilanlarınızda fiyat yazmayı unutmayınız. Bu tür ilanlarla ilgili soru ve cevaplarınız için de sitemize mesaj bırakabilirsiniz.

Hali hazırda dünyada bir yerde yeni olarak satışı yapılan cihaz, ekipman ve anten için mesaj bırakırken, Türkiye'den aldığınız firma adı, fatura numarası ve fatura tarihini belirtmeniz gerekmektedir. Bana yapılan tebligat gereği bu tür mesajları aylık listeler halinde Maliye Bakanlığına gönderme yükümlülüğüm doğmuştur. Ama dünyada bir yerde yeni olarak satışı yapılmayan eski cihaz, anten ve ekipman için rahatlıkla mesaj bırakabilirsiniz.

Bu sitenin hiç bir kurum, kuruluş veya dernekle bağlantısı yoktur, ticari bir kaygı gütmemektedir. Bir radyo amatörü ya da Radyo Amatörlüğü ile ilgili bir dernek iseniz bu sayfalara link verebilirsiniz. Bunun için hiç bir koşulum yoktur. Eğer sitemizden bir rahatsızlık duyarsanız lütfen bize bildiriniz.

Lütfen www.tacallbook.org adresinde bulunan TA Callbook'a da kayıt olunuz, kaydınız varsa güncelliğini kontrol ediniz.

Gelelim kurallara:

Bu yazının en altında yazılan ve diğer standart internet site kuralları ve etiği dışında; Lütfen,

1- Türkiye'deki ticari firmaların Radyo Amatörlerini ilgilendiren ilginç ürünlerini yayınlayabilirsiniz. Hatta bu firma kendi firmanız bile olabilir. Sitemizin amacı Radyo Amatörü'nün aradığı ürün ve cihaza kolay ulaşımını sağlamaktır. Bu tür ilanlarda ilginç olmayan ürünleri yayınlamayacağınıza inanıyoruz. Mesela "Kazançlı antenler stoklarımıza geldi" türünden bir ilan bize göre ilginç değildir. İlginç olmayan ilanlar site üyelerimizden gelen taleple silinebilir.

2- Tartışma başlatacak cümleler içeren, kişi ve gurupları rencide eden, resmi kurumları yargılayan ilan bırakmayalım. Tekrar ediyorum, Bu site bir sosyal tartışma sitesi (forum) değildir. Tartışmalarınız için, e-mail, telefon, özel mesaj gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

3- Bu site'ye bırakılan ilanlar anında ve site yöneticisi tarafından kontrol edilmeden yayınlanmaktadır. Bu sebeple ilanlarda ve bu ilanlar sonucu yapılan alışverişlerde taraf olmadığımızı ve tüm kanuni sorumluluğun ilanı bırakana ve alışverişteki taraflara ait olduğunu kabul ediniz.

4- Bıraktığınız ilandaki cihaz ve malzemeler lütfen bir şekilde Radyo Amatörlüğü ile ilişkili olsun.

5- Radyo Amatörüne faydalı olduğunu düşündüğünüz web sitelerinin linkini verebilirsiniz. Kendi sitenizin reklamını yapabilirsiniz. Fakat linkini verdiğiniz bu site özgün olmak zorundadır. Daha önce yapılmış sitelere benzeyen ve benzer hizmet sunan sitelerin linkinin verilmesi uygun değildir. Bu tür mesajlar silinir.

6- Bilerek ya da bilmeden, Radyo Amatörlerini kanunsuzluğa teşvik eden, kanunsuz cihaz kullanmasını öneren mesajlar silinir.

7- Diğer kurum ve kuruluşlarının, Radyo Amatörlüğü haricinde kullandıkları frekansların sorulması ve yazılması yasaktır. Bu mesajlar silinir.

Ayrıca aşağıdaki tür mesajlar bırakmamanızı da rica edeceğim.

- İçeriği açık seçik yazılmadan ima edilen ve anlaşılması istenen mesajlar, (Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla türü mesajlar da bu guruba dahildir.)
- İçeriği açık seçik yazılmadan bazı amatörleri ve resmi kurumları aşağılamaya çalışan mesajlar, (Özellikle BTK'yı hedef alan)
- Amatör tarafından bilinmesi gerektiği düşünülen soruların sorulması durumunda soru soranı rencide eden, aşağılayan mesajlar,
- Basit sorular soran arkadaşlarımıza yapıcı değil yıkıcı verilen cevaplar, (Burada maalesef kendi amatörlük sürecimizi unutuyoruz)
- Kendi yaptığımızı anlatmak yerine, başkalarının yapmadıklarını sorgulayan mesajlar, (Önemli olan falanca faliyetin yapılmaması değil, senin yaptıklarındır. Eksiklik hissediyorsan o faaliyetin niçin yapılmadığını sorgulamak yerine oturur sen yaparsın, sonra da Bu site'ye yazarsın, biz de alkışlarız)
- Amatörlükle ilgisi olmayan ya da çok az ilgisi olan ve bu sebeple okuyanın kafasını karıştıran bilgilendirme mesajları, (BTK'nın amatörleri doğrudan ilgilendirmeyen uygulamaları, kanun ve yönetmelik değişiklikleri gibi)
- Bu site üyesini aşağılayan, kıran cevabi mesajlar, (En acı olanları bunlar)
- Üyeleri provake eden, polemik başlatan mesajlar. (Artık bu polemikten ne çıkarımız olacaksa!!)
- Verilen linklerin çalışmadığı ya da içinde şifre isteyen linkler bulunan mesajlar.

Kullanım ile ilgili bir kaç hatırlatma:

1- Bu site'ye BIRAKILAN CEVABİ MESAJLAR SİLİNMEZ.
Bu sebeple yazdığınız mesajı iyice kontrol etmeden gönder tuşuna basmayınız. Silinmesini istediğiniz mesajın altına silme isteğinizi belirten yeni bir mesaj bırakmanız halinde isteğiniz değerlendirilir.
SATIŞ BÖLÜMLERİ DIŞINDA DİĞER BÖLÜMLERE AÇILAN KONULAR SİLİNMEZ.
Silinmesini istediğiniz konunun altına silme isteğinizi belirten yeni bir mesaj bırakmanız halinde isteğiniz değerlendirilir.
Silinmiş mesajlar silinme tarihinden itibaren bir ay süre ile ayrıca saklanır. Bu sebeple bırakacağınız mesajların silinse bile sizinle olan sorumluluk bağı devam etmektedir. Kanuni mercilerin talebi ile bu mesajlar açıklanabilir.

2- Mesajınızı değiştirmek istiyorsanız, mesajınızı bıraktıktan sonra 10 dakika vaktiniz var. Daha sonra ise boşuna zaman kaybetmeyin. Çünkü böyle bir hizmetimiz yok.

3- Mesajların içerisinde, mesajı bırakan kişinin e-mail adresi, MSN adresi, ICQ numarası gibi bilgiler bulunmaktadır. Mesajın içerisinde sol tarafta mesajı bırakanın çağrı işaretinin altındaki mektup resmini tıkladığınızda e-mail programınız bu kişinin e-mailine gönderebileceğiniz boş gönderiyi açacaktır. Eğer gönderi programınız yoksa webmail hizmetlerini kullanıyorsanız, o zaman mektup şekline sağ tıklayıp kısayolu kopyala" seçeneğini işaretlerseniz e-mailini kopyalamış olursunuz. Bunu kendi webmailinize yapıştırabilirsiniz.

4- Sitenin herhangibir yerindeki Çağrı İşareti'nin üzerine tıklarsanız o kişinin Özet Profil bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eğer TA Callbook bilgilerine ulaşmak istiyorsanız Özet Profil sayfasında TA Callbook kaydı karşısındaki Lütfen tıklayınız yazısına tıkladığınızda bu kişinin TA Callbook kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Burada (eğer yazmışsa) adresi ve telefonunu da bulabilirsiniz.

5- Bu site'ye bıraktığınız mesajlarınızın tamamının güncel olduğunu belirterek tekrarlamanız, mesaj kirliliğine yol açmakta ve Bu site'de hoş bir görüntü oluşturmamaktadır. Bıraktığınız mesaj ilk sayfadan gitse de, mesajınızı okumamış kişiler için hala yanında YENİ yazısının çıktığını hatırlatmak isterim.

Radyo Amatörü iseniz ve yukarıdaki kurallara uyuyorsanız hesabınızın iptal edilmesi ya da mesajınızın silinmesi gibi bir durum olmayacaktır.

DİĞER KURALLAR:

Bu sitede ticari ve ekonomik amaç güdülmemektedir, bu siteye yalnızca Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün kanunlar dahilinde açtığı sınavlar sonucu Amatör Telsizcilik Belgesi almış olup kendi isteği ile üye olan "belirli sayıda kişiler" erişebilir, o sebeple "belirsiz sayıda kişilerin ulaşabileceği" bir ortam değildir, "internet ortamında yapılan yayın" kapsamına GİRMEMEKTEDİR. Sitemizdeki hiç bir mesaj bizim kontrolümüzden sonra yayınlanmamaktadır. Gönder tuşuna bastığınızda mesajınız yayınlanmaya başlamaktadır. Bu sebeple sitedeki mesajları onayladığımız ya da onaylamadığımız anlamı çıkarılmamalıdır. Fakat sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri ile sitemizde yayınlanan içerik nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşları, webci (at işareti) telsizciler.org e-posta adresinden bize ulaşabilirler. Ya da kendiniz veya eğer siz Bu site üyesi değilseniz yetkili kılacağınız bir site üyesi, ilgili mesajın altına cevap bırakarak da bu talebini iletebilir. Bu iletişim adresinden veya bu site aracılığı ile bize ulaşan talep ve şikayetler incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler derhal sitemizden kaldırılacaktır.

Bu sitede kabul ettiğiniz koşullar çerçevesinde; kesinlikle cinsellik, yanlış, yanıltıcı, yasadışı örgütlenme, kırıcı, kişisel gizlilik, uluslararası ve Türkiye Cumhuriyeti Yasaları'na aykırı içeriği olan iletiler atamazsınız. Bunun yanında, telif hakkı içeren dosya vb. materyalleri de paylaşamazsınız. Spam, flood, reklam, zincirleme mektup, piramit şemaları ve Bu site üyelerini taciz kesinlikle yasaktır.

Yolladığınız hiçbir iletinin ne site ekibi ne de site sahipleri tarafından site kurallarına uygun olduğu ve yasallığı onaylanmamaktadır. Lütfen şunu unutmayın; bizler atılan her iletiyi anında görüntüleyemeyiz. Bu sebeple iletilerin içeriği bizim sorumluluğumuzda değildir. Paylaşılmış/verilmiş bilgilerin hiçbirinin yararlı veya bütünleyici olduğunu garanti edemeyiz. Gönderilen iletiler yalnızca yazarın görüşlerini belirtir; sitenin, site ekibinin, veya sitenin sahibinin görüşlerini değildir.

Bu site üyeleri aynı zamanda Radyo Amatör topluluğunun da üyeleridir. Küçük bir grup olan bu üyelerin birbirini doğrudan ya da en fazla başka bir Radyo Amatörü aracılığıyla tanıdığını bilmekteyiz. Aynı zamanda e-posta adresiniz ya da site özel mesajı aracılığı ile birbirinize ulaşabilme imkanınız bulunmaktadır. Eğer gönderilmiş bir iletinin sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız, durumu derhal site yöneticisine veya moderatöre bildiriniz. Sitenin yöneticisi ve site ekibi isteğinizi uygun bulursa, en kısa zamanda sakıncalı olarak nitelendirilen içeriği kaldırır veya bu içeriği kaldırmaz ise kaldırılmama sebebini size aynı yol ile bildirir. Bu tümüyle elle yürütülen bir süreç olduğundan dolayı lütfen iletilerin anında kaldırılmasının mümkün olamayabileceğini unutmayın. Bir yanlış anlaşılmaya ve karışıklığa meydan vermemek için bu sitede mesaj silme işlemi yalnız site yöneticisi tarafından yapılmaktadır.

Yazmış olduğunuz mesajlardan şahsınız sorumludur. Ayrıca, bu siteyi, siteyle bağlantılı diğer web sitelerini, site yöneticisini ve ekibini zarara uğratmamayı ve oluşabilecek zararlardan korumayı kabul etmiş sayılırsınız. Bu sitenin yöneticisi, siteyi kullanış tarzınızın neden olduğu bir durumdan dolayı resmi bir şikâyet alırsa veya yasal işlemler bunu gerektirirse, kimliğinizi ve ek olarak, bu siteyi kullanırken hakkınızda toplanmış olan IP adresiniz gibi diğer bilgilerinizi açıklama haklarını saklı tutar.

Kayıt ettiğiniz hesap ile ilgili şifrenizi yöneticiler dâhil kimseye vermemeyi kabul etmiş sayılıyorsunuz . Bunun yanında, başka bir kullanıcının hesabını kullanmamayı da kabul etmiş sayılıyorsunuz. Hesabınızın güvenliği için önerimiz, karışık ve özel şifreler kullanmanızdır.

Kayıt olduktan sonra profil alanlarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Fakat profil alanlarınızdaki kurallara uymayan düzenlemelerinizi, yöneticiler sizi uyarmadan profil alanınızı düzenleyebilir veya silebilirler.

Her iletinizin IP adresi kayıt altına alınmaktadır. Resmi mercilerin istemesi durumunda bu bilgilerinizi verilecektir.

Site yazılımımız çerezler yerleştirmektedir ve hakkınızda küçük bir metin dosyası (kullanıcı adınız ve şifreniz de mevcuttur) oluşturarak tarayıcınızın ara belleğinde bulundurmaktadır. Bu sadece giriş/çıkışlarınız için geçerlidir. Yazılım, bunun haricinde bilgisayarınızdan herhangi bir bilgi almamaktadır.

TELSİZCİLER sitesine başvuru aşamasında formlara yazdığınız kişisel bilgilerinizi, sizden daha sonra isteyeceğimiz ve bize göndereceğiniz kişisel bilgilerinizi, TELSİZCİLER sitesini kullanırken göndereceğiniz mesajlardaki kişisel bilgileriniz ya da diğer bilgileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 5. maddesinin 2. fıkrasının d) bendine göre alenileştirmiş olmaktasınız. Alenileştirdiğiniz bilgileri istediğiniz zaman yöneticiye göndereceğiniz mesaj ile sildirebilirsiniz.

73

Bilal Ekmekci, TA8A