Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

0-25V AYARLI, KISA DEVRE KORUMALI GÜÇ KAYNAĞI PROJEM...

(1/3) > >>

TA3EN:
Ayarlı çok devre denedim ama kıda devre koruması bunun kadar iyi çalışanını denememiştim.
Kararlı ve iyi çalışıyor.
Zorlayınca 5 amperlik oto farını yakıyor.(Buton sık sık basarak.)
Büyük güç kaynağımın içine yerleştirdim.Çok işime yarıyor.

TA3EN:
ERİTME İŞLEMİ YAPILIYOR.PCB'NİN DELİKLERİ AÇILIYOR

TA3EN:
MONTAJA HAZIR ve PARÇA YERLERİ BELİRLENMİŞ PCB.

TA3EN:
DEVRE BİTMİŞ DURUMDA.ÇALIŞIRKEN YEŞİL LED YANARKEN GÖRÜNÜYOR.

TA3EN:
      BİLGİ
      Bu projeyi yapma sebebim, değişik devrelerle çok uğraştığım için sürekli farklı voltajlara ihtiyaç duyu
yordum.Bu sebeple ayarlı bir güç kaynağına gerekli oluyordu. Bu devreyi yaptım ve masamdaki büyük adap
törümün içine yerleştirdim.Ayrı çıkış ve bir de swish kullanarak masamdaki kalabalığı önledim. Bir kaç yıldır kullanıyorum. Ayrıca neden kısa devre koruma özelliği ol-masını aradım.Çünkü; Kısa devre korumasız devre
ler çıkış transistörünü (2n3055)'i sık sık yakıyor.Bu masraftan da kurtulmuş oldum.
     PCB çiziminde SCR'nin "gate" ayağındaki 1k direnç unutulmuş.Bu direnci de baskılı devreyi falçata ile çi
zerek plaketin altına direnci lehimleyerek ilâve edebilirsiniz.Şu haliyle 2amp civarında güç alabiliyorum.Ay
rıca güç kaynağınızın tavan voltajını 15v 'ye sabitleyebilirsiniz.Bunun için şemadaki RX direncinin değerini arttırmalısınız.3,3k ile voltu 17'ye çekebildim.

Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim.
                                                                       Hüseyin KARAGÖZ - TA3EN

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git