Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Olta kamışından anten.

<< < (7/8) > >>

TA2AK:
bu anteni bende kullanıyorum ts480 sat ile 40 metre ve diger bandlarda tun yapıyor 80 metrede tun yapmasına rağmen duyoyorum ama duyulamıyorum nedendir bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen

teşekkürler TA2AK 73

TA2ANL:
Muhtemelen, anten tuner'da çok güç kaybediyorsunuzdur. Böyle bir antenden, rezonanslı bir anten performansı beklemek uygun olmaz.
Bu görüşümü,  dinlemede sorun yaşamadığınızı yazdığınız için bildirdim.
Selamlar,
Tolga ANIL

TA2NC:
Bir anteni tune etmek demek, uyumsuz bir antenden geri yansiyan sinyalin cihaza geri dönmeden uyumlandırılması demektir.
Anten frekansında resonant degilse, bu geri yansiyan sinyalin bir kismi coaxta kaybolur, sonra tekrar geri yansir antene gider, tekrar geri yansir tunera a gelir böyle böyle harcanır.
Sinyalin büyük bir bölümü havaya çıksa da anten rezonant olmadığından, radyasyon patterni sebebiyle performansı kötü olacaktır.

Tabii bu performansı nereyle karşılatrıyorsunuz diye sormak ta lazım.
Vertikal bir anten ile yakın mesafe, bir kaç yüz km konuşmaya çalışıyorsanız performansı size kötü gelecektir ama, antenin uzak atımlı çalışması sebebiyle, almanya veya ingiltere ile çok daha iyi konuşabilirsiniz.

Tabii kullandığınız kablo da önemli özellikle yüksek swrli antenlerde.
Örneğin, swr nin 1.01 olduğu bir antene 20 metre rg-58 ile 7 mhz te 100 w yayın yaptığınızda
antene ulaşan sinyal 86 watt.
swr 5:1 olduğunda 71 watt 10:1 olduğunda ise 56 watt. Yarı yarıya bir kayıp söz konusu.

TA2AK:

cevaplarınız için teşekkür ederim
çatıda vertıkal antene göre yer var mejbur vertikal bi anten kullanmam  lazım bu balık oltası antene nasılbir iyileştirme yaparak 80 metrede konuşabilirim  acaba bilgisi  olan yardımcı olursa memun  olurum

şimdiden teşekürler TA2AK 73

TA2NC:
Ben balık oltası anteni 80m de tuner ile kullanmaya çalışıyorum.
Ancak dediğim gibi, yuksek gurultu altında karşıyı duymak zor.
Türkiye içinde bir iki denememde beni hayal meyal duyarlarken aynı şartlarda italya ve rusya ile rahat qso yapabildim.
Yine de çok verimli bir anten olmuyor bu haliyle.
Belki anten dibine koyulabilecek bir load-coil yani bobin vasitasi ile 80 deki verimi bir miktar daha yukseltilebilir. denemek lazim

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git