Gönderen Konu: ESP32 ile APRS AIO (hepsi bir arada)  (Okunma sayısı 2876 defa)

Çevrimdışı TA1AYH

ESP32 ile APRS AIO (hepsi bir arada)
« : 05 Şubat 2023, 17:11:49 »
Merhaba, "ESP32 kullanarak APRS iGate, Digipeater" http://www.telsizciler.org/index.php/topic,42413.0.html yazılımı üzerinde biraz çalışma zamanım oldu.

Bu yazılımı tracker gibi kullanmak için GPS eklemek gerekmektedir. iGate yada digipeater için GPS gerekmemektedir.

Aşağıdaki özelliklerin tümünün kontrolünü cep telefonunuzdan, ESP32'nin web sayfası üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Eğer ESP32 ye cep telefonunuzdan internet paylaşımı açarsanız;
1- Aprs Droid gibi, hız, zaman (min7 sn), istikamet değişiminize göre konum bilgilerinizi ve mesajınızı APRS sistemine internetten göndermektedir.
2- iGate gibi telsizinize gelen Aprs mesajlarını APRS sistemine aktarabilmektedir.
3- Digipeater olarak, telsizinizin alabildiği Aprs mesajlarını tekrar RF olarak tekrarlayabilmektedir.

Eğer Esp32 ye internet paylaşımı yapmazsanız;
1- Aprs Tracker olarak GPS konumunuzu hız, zaman (min 15sn), istikamet değişiminize göre RF olarak Telsizinizden göndermektedir.
2- Digipeater olarak, telsizinize gelen Aprs mesajlarını tekrar RF olarak tekrarlayabilmektedir.

Aprs AIO v.1.0 yazılımını  https://github.com/TA1AYH/Esp32AprsAIO  adresinden indirebilirsiniz. 73's
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2023, 17:17:39 Gönderen: TA1AYH »

Çevrimdışı TA3ONK

Ynt: ESP32 ile APRS AIO (hepsi bir arada)
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2023, 17:31:54 »
Elinize sağlık.
Bir de gönderme alma için devre eklesek telsizden bağımsız çalışsa tadından yenmez. ;)

Ios uygulaması geliştirdiğinizden bahsetmiştiniz daha önce o nasıl gidiyor?

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2023, 17:47:10 »
Merhaba,
iOs uygulamasında son durum, ön planda iken güzel çalışıyor, henüz arkaplanda çalışmasını yapmadım. bir ara vakit bulunca bakacağım,
iOs uygulamasınınn konum gönderme mantığını Aprs AIO a aktardım, Esp32 aynen cep telefon uygulaması gibi çalışıyor internete bağlı ise. 73

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #3 : 05 Şubat 2023, 17:56:38 »
SA818 vhf modülü ile denedim
alıcı olarak gayet güzel çalışıyor, aprs verici olarak SA818 den beklediğim sonucu alamadım (yada ben yapamadım). 73.

https://tr.aliexpress.com/item/32687808949.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.3e5d3d12txS312&gatewayAdapt=glo2tur

Çevrimdışı TA3ONK

« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2023, 17:59:16 »
Gelişmeleri takipteyim.
Elinize sağlık.

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #5 : 05 Şubat 2023, 18:05:10 »
Teşekkürler, 73

Aprs AIO yazılımında
main.h ın içinde
#define SA818
terimininin // ını kaldırıp Esp32 ye öyle yüklerseniz, SA818 i web sayfasından ayarlayabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2023, 18:15:04 Gönderen: TA1AYH »

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #6 : 05 Şubat 2023, 18:31:35 »
SQL bağlantısında şemada düzeltme yaptım.73

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2023, 12:23:46 »
Çalışmanın yazılımı, kicad dosyaları ve Gerber çıktıları yukarıda verdiğim Github linkine eklenmiştir.
73's
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2023, 12:26:34 Gönderen: TA1AYH »

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #8 : 18 Mart 2023, 13:38:49 »
Merhaba,
10 tane baskı kart yaptırdım, geldi. montaj aşaması tamamlandı, ekte görebilirsiniz.

kartta gördüğüm bazı hatalar ise,
1- 3386F bacakları piyasadan temin etitiğim 3386 ile uyuşmasa da, hafif sapma ile yerine oturdu.
2- 50k ayarlı yerine 33k direnç kullandım, tek turlu da sıkıntı oluyor.
3- kart çiziminde da kondansatörlerin bacak araları 2 mm daha geniş olabilirmiş.

73's

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #9 : 18 Mart 2023, 13:54:45 »
Yukarıdaki sebeplerden yeni versiyon düzenlemesine gittim, buzzer ekledim. yeni versiyonun kart çizimi hazır.

APRS AIO v1.1 yazılımı devam ediyor, yeni yazılımla beraber,
- istasyon seçimi yapabiliyorsunuz, seçili istasyon beacon attığında buzzerdan sesli ikaz alabilirsiniz. istasyon seçimi yapılmış ise ekranda anlık olarak sizin gps konumunuzdan istasyonun son gönderdiği konum bilgisine yön ve mesafe bilgileri periyodik güncellenecektir. (yazılım aşamasında)

ayrıca kartta önceki hata düzeltmelerine ek olarak
- harici modül (SA818 gibi) kullanmak için RX-TX serial pinleri tanımlandı
- Menü girişi için 3 tane button pinleri eklendi (Up-Down-Ok) (yazılım aşamasında)
- Tüm Pinler bir tarafa yerleştirildi, GPS in Kullanımda olmayan PPS pin bağlantısı kaldırıldı.
- oled ekranınızın Vcc Gnd bacak sıralaması ayarlamak için düzenleme yapıldı 

v1.1 için yazılım, Kicad ve gerber dosyalarını baskı sonrası test edip yayınlayacağım. 73's
« Son Düzenleme: 18 Mart 2023, 14:02:23 Gönderen: TA1AYH »

Çevrimdışı TA3HEB

« Yanıtla #10 : 01 Haziran 2023, 03:31:15 »
Mehmet Bey'in göndermiş olduğu yeni versiyon (v1.1) kartın bugün montajını bitirdim. Uzaktan erişimle Mehmet Bey'le birlikte yazılım yüklemesini yaptık. Fotoğrafta görüldüğü gibi gayet sağlıklı çalışıyor. Sırada telsiz ile bağlantıları ve GPS modül ilavesi var. İlerlemeleri tamamladıkça buradan paylaşacağım.

Katkı ve yardımlarından dolayı TA1AYH Mehmet Şimşek Bey'e teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #11 : 01 Haziran 2023, 14:03:26 »
Mehmet Bey'in göndermiş olduğu yeni versiyon (v1.1) kartın bugün montajını bitirdim. Uzaktan erişimle Mehmet Bey'le birlikte yazılım yüklemesini yaptık. Fotoğrafta görüldüğü gibi gayet sağlıklı çalışıyor. Sırada telsiz ile bağlantıları ve GPS modül ilavesi var. İlerlemeleri tamamladıkça buradan paylaşacağım.

Katkı ve yardımlarından dolayı TA1AYH Mehmet Şimşek Bey'e teşekkür ederim.

Emre bey merhaba,
bildiğiniz gibi v1.1 kartı henüz denemeye vaktim olmadı, ilk siz denemiş oldunuz, emeğiniz için ben teşekkür ederim. iyi günlerde kullanın.

Bazı amatör arkadaşlarım haklı olarak sormaktadırlar, boşta kart varmı diye, çoğunu ücretsiz olarak amatör arkadaşlara dağıttım, v1.1 den yaptırmak isteyen amatör arkadaşlar, PCB WAY gibi sitelerden yaptırabilirler, baskı devre için gerekli dosyaları,
https://github.com/TA1AYH/Esp32AprsAIO
adresindeki "GERBER_APRS_AIO_v1.1.zip" dosyasında bulabilirler. 73

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #12 : 01 Haziran 2023, 14:55:45 »
SA818 vhf modülü ile denedim
alıcı olarak gayet güzel çalışıyor, aprs verici olarak SA818 den beklediğim sonucu alamadım (yada ben yapamadım). 73.

https://tr.aliexpress.com/item/32687808949.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.3e5d3d12txS312&gatewayAdapt=glo2tur

Merhaba,

Alma ve göndermede SA818 modülünü sorunsuz kullanmıştım.
Modüle giren ses seviyesi yüksek ise paketler bozulabiliyor.

73

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #13 : 01 Haziran 2023, 19:03:41 »
Merhaba,

Alma ve göndermede SA818 modülünü sorunsuz kullanmıştım.
Modüle giren ses seviyesi yüksek ise paketler bozulabiliyor.

73

Bilgi için teşekkürler, bu aralar çok yoğunum, ilk fırsatta deneyeceğim. 73

Çevrimdışı TA1AYH

« Yanıtla #14 : 01 Haziran 2023, 20:15:26 »
Merhaba,
Yazılım v1.0 hazır. Aşağıdaki özellikleri tercihinize göre yapabilmektedir.
-Telsiz üzerinden APRS Tracker (GPS Modülü ile)
-Wifi ile APRS Tracker (GPS Modülü ile)
-APRS iGate (Wifi ile)
-APRS Digipeater (ON-OFF yapabilirsiniz, ON yaptı iseniz otomatik çalışır, wifi bağlı ise direk APRS-IS e, değilse Telsiziniz üzerinden TX yapar)
-Wifi ile APRS tracker modunda iken iGate özelliğini açarsanız, telsizinizden duyduğu diğer APRS beacon larını APRS-IS server'ına aktarır (wifi ve GPS modülü ile)

Yazılım v1.1 mutfakta hala ve v1.0'a ek olarak,
-bir adet istasyon seçme özelliği,
-seçili istasyon beacon attığında sesli buzzer uyarısı özelliği,
-seçili istasyonun son aldığınız konumuna sizin GPS konumunuzdan mesafe yön v.b. bilgileri periyodik güncelleme,
-oled ekrandan kontrol edebileceğiniz smart menü (henüz detaylarınıa karar vermedim)
-3 tuşlu menü kontrolü
olmasını planlıyorum.

"bu özellikte da olsa iyi olur" dediğiniz bir şey varsa buradan paylaşabilirsiniz. Vakit buldukça yeni özellikleri eklemeye devam edeceğim.

PCB kartı v1.1 in github da yüklü olan son halini aşağıda bulabilirsiniz,

PCB dizayn veya yazılım bilgisi olan arkadaşlar gerek kicad çizim dosyalarına, gerekse ESP32 APRS_AIO_V1.0 yazılımının tamamına yine github linkinden erişebilir, eğer isterler ise kendileri yeni özellikler ekleyebilirler. 73's