Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

EL YAPIMI SİNYAL JENERATÖRÜ VE TAKİP (TRACER) CİHAZI

(1/3) > >>

TA3EN:
               Çok Değerli Radyo Amatörü Arkadaşlarım,
               Evimdeki küçük laboratuarımda eksikliğini duyduğum test araçlarından birisini daha yapmış durumdayım.RF ile uğraşan elektronikçilerin mutlaka sahip olması gereken bir ekipman. Bu test aracında üç çeşit fonksiyon bulunmaktadır:

1- Sinyal jeneratörü: 0 – 40MHz  26v rf P-P
2- 1KHz lik test sinyali
3- 2w  Audio Amplifikatörü ve vu-metre.

Arkadaşlar qrp çalışmaları esnasında veya cihaz tamirleri esnasında çoğu zaman sabit ve güvenilir frekans üreten jeneratöre ihtiyaç duyuyorum. Hazır profesyonel cihazlara çok para vermek istemediğimden dolayı kendi test cihazımı kendim yamak istedim. Sinyal jeneratörünün yazılımı konusunda TA7ONE- Sebati Bey’den yardım istedim.Bana 16F628’e bir program yazıverdi. Fakat kendisini elim bir iş kazasında kaybettik. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabr-ı Cemil ihsan eylesin. Projenin en pahalı parçası AD9850. Bu işten anlayanlar si5351’i kullanarak 160MHz ye kadar frekansı genişletebilirler. Daha geniş bilgi ve dökümanlar için sitemi  www.ta3en.com  'u ziyaret edebilirsiniz.

VİDEO -1: Sinyal Gen.Tracer Tanıtım-1    https://youtu.be/iNDTOwKOsSM
VİDEO -2: Sinyal Gen.Tracer Tanıtım-2    https://youtu.be/3dyvc4qpC2o               

Herkese kolay gelsin.                        73...

TA5AE:
Hüseyin hocam,  çalışmalarınızda yardımcı olacak güzel bir kombine cihaz yapmışsınız.
DDS katında sanırım 16f628 ile AD9850 yi kontrol ediyorsunuz. 16f628 ile tüm HAM bantlarda kontrol,   maliyetinizide hayli  düşürmüş olmalı.
Tebrik ediyorum. 73.

TA3EN:
         Teşekkür ederim Sami Bey.
Elimin altında sık sık yardımına baş vurduğum bir test cihazı oldu. Özellikle sinyal jeneratörü kısmı çok işime yaramaya başladı.,
          Hayırlı bayramlar dilerim.                 73...

TA8MS:
çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık

TA3EN:
Muhammet Bey çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git