Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Minik Dev "10Khz-30Mhz Mini Whip Anten" Projesi.. (Active Antenna)

(1/16) > >>

TB5X_SK:
Yeni bir projeden herkese merhabalar.

Bu proje "Mini Whip" diye de adlandırılan, bazı yerlerde  "Active Anten" diye de bilinen minik ama boyutunun çok çok üzerinde bir performans sergileyen bir anten projesi. PA0RDT anteni diye bilinse de aslında daha eskiden de amatörler tarafından bilinip kullanılıyormuş.

Anten özellikle düşük frekanslarda çok iyi dinleme yapıyor. Amatörlerce çok kullanılmamasının sebebi ise, bu antenle TX yapamıyorsunuz. Sadece dinleme yapıyor.

Anten 10Khz den 30 Mhz e kadar çok iyi çalışıyor. Özellikle performansı, düşük frekanslarda Khz lerde daha da artıyor.

Kısa dalga orta dalga ve uzun dalgada bilindiği üzere anten boyutları çeyrek dalgada dahi metreleri hatta kilometreleri bulmakta.
Bu 13 cm kadar anten ile Khz leri bile çok üstün bir performansla dinleyebiliyorsunuz.

Bir çok SDR yayıncısı dev artenler yerine bu minik devi kullanıyor. (bakınız http://www.websdr.org/)
En çok takip ediler SDR yayını University of Twente, de mini whip active anten kullanmakta..

Peki bu antenin başarısı nereden geliyor? Nasıl oluyor da bu kadar iyi dinleme yapıyor?

Bu anten normal antenler gibi manyetik alanı değil elekrik alanını dinliyor.
İnternette bu konuda detaylı bilgi bulmanız mümkün. "Electric and Magnetic Fields" diye arama yaptığınızda daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz..

Antenin boyutu baskı devredeki kadar. Yaklaşık bir kimlik kartı boyutunda.
Daha büyük olması bir avantaj sağlamıyor. Hatta ideal boyutu baskı devredeki gibi.
SDR dinleyicileri, kısa dalga dinleyicileri, düşük frekanslarda anten kuracak yeri olmayanlar için ideal bir anten.(TX yapmayacak sadece dinleme yapacaksanız tabi)
Bu arada önemli bir konu da şu ki, anten açık alanda performansını gösteriyor. Kapalı alanda iç mekanda performans alamayabilirsiniz. Çevresinin açık olması gerekiyor. Ebayda çeşitli versiyonları kit olarak ta satılmakta.

Devreye gelince;
Anten kablosu aynı zamanda antenin besleme kablosu. 6 - 12v arası besleme uygulanabilir.Temiz dinleme için 9v pil kullanınız.
Devrede antenin bağlandığı N kanal 1 fet (J310, 2SK19, BF256A kullanılabilir) birde düşük gürültülü VHF bölgesinde çalışabilecek NPN transistör (BFR91, BFW92, 2SC930, 2N5109) kullanılarak kolayca yapılabilir.

Bir önemli konu da şu; antenin performansı için kullanılan fetin gate kapasitansının düşük olanını seçmek antenin performansını arttırıyor.
Genelde yapanlar J310 kullanılıyor ancak J310 un gate kapasitansı 1.8pF. Bunun yerine gate kapasitansı 1pF tın altında olan bir fet seçerseniz daha performanslı çalışacaktır. (Ben 2SK19 kullandım gate kapasitansı 0.65pF)

Youtube Mini Whip antenna diye yazıp arattığınızda bir çok uygulama videosu izleyebilirsiniz.

Baskıdevreyide PDF olarak iletinin ekine ekliyorum.
Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim.

73
TB5X
Mehmet DİVİLİ

TA3EN:
        Mehmet Hocam,
        Senin ve senin gibi anten kurma sıkıntısı olan amatörlerin en azından dinleme problemlerine bir nebze çözüm olur.
Çalışmalarında başarılar dilerim.                73...

TA1ZE:
ellerine sağlık mehmet hocam yine pırıl bir çalışma.

TA5FA:
Orjinalini 2013 de getirtmiştim PA'dan
http://ta5fa.blogspot.com.tr/2013/11/mini-whip-antenna.html   İlk fırsatta tekrar çatıya çıkarttmakta fayda var

TB5X_SK:
Anten uzun süredir kit halinde yatıyordu..

Boşlukta kutuladım. 5 lik PVC boruya yerleştirdim. Bir de kelepçe uydurdum.. Balkondaki yerini aldı..

Performansını merak edenler olabilir.
Youtubeda Active Antenna yazıp bir inceleyin derim.. Şaşıracaksınız.

73

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git