Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

HP ESP113A PSU kutulama

(1/7) > >>

TA5FA:
ANA EKİPMAN PSU HAZIR BİR ÜRÜNDÜR BURADA KUTULAMA İŞLEMİ BANA AİTDİR.

Vaktiyle 1MC Murat Bey bizlere bu değerli aleti kazandırmıştı http://www.telsizciler.org/index.php/topic,35763.msg118815.html#msg118815

Ancak Fan sesi ve ergonomi olmayan kutusuyla (bu kişisel görüşümdür mevcut haliyle onlarca arkadaş kullanmaktadır) kutusundaki AC önden DC arkadan oluşu ve masa üstünüzde çok şık durmamasıdır. Fan sesi için çeşitli uygulamalar yapsam da fan devri ile alakalı ses gürültü olayı pek tatmin etmemişti.
Tüm bu saydıklarım Elmayı Armut niyetine kullanmak isteyişimizden kaynaklanmaktadır zira adamlar bunlar Server kaslarında yıllarca tepe tepe kullanmışlar.

Neyse Orijin-alinde masamda duran ICOM PS125 hep kibar kibar bana gülümsemektedir :) . Bende ona benzer kutu bulmak istesem de pek başarılı olamadım o boyutlarda kutu üretimi maalesef piyasada yok. Kutuyu kendim büktüreyim sacmı-Aluminyum mu derken semeriynen-seksene misali vazgeçtim.
 Derken 100*100 plastik kanalet üzerine yoğunlaşırken üst kapak ön arka kapama v.s fan titreşimi önüne geçilmez boyutlara getti......
 100*100 kutu Alu-profil düşündüm fiyatı dudak uçuklattı.

ICOM PS 125  ölçüleri : En 94mmx Yükseklik 111mmx Derinlik 287mm 3 kg

Ve sonunda arızalı işi bitmiş  UPS kutusunu gözüme kestirdim.

Bize 29cm derinlik gerekli ancak Fan ilavemizle birlikte kutunu dışına çıkmamız muhtemeldir.

Başladık eski UPS  kutumuzun içini boşaltmaya ,,,

TA5FA:
Aletin (PSU) mevcut fanı hızlı devrinden dolayı kullanmak istemedim piyasadan makul mantıklı sessiz 8cm fan buldum
AKASA DFS802512L

Bu fan dan 2 adet taktım zira devir hızı ve PSU'nun fan beslemesindeki görmek istediği akım değeri ancak yakalayabildim. Aslında iki fan iyide oldu sıcaklığı bertaraf anlamında bir adım daha önde olduk. Isınma olacak mı Elbette olacak zira orijinal fanı sesi kadar da soğutma yapıyordu.

Bir tanesini  üst kapağa diğerini arka dış'a   (dışa bakan fan a koruma ızgarası takılacaktır)

Nekadar koruma ızgarası takmak istesek de arkadaki fan çıkıntısı pek hoş olmadı !!

TA5FA:
Görüntüdeki çıkıntı ve kutuyu konacağı mekan anlamında uzatması sıkıntı yaratır düşüncesiyle o fanı içeri nasıl alırız'ı çalışmaya başladım.

PSU ana kartın boyutu kutumuza sığmakta fakat fanı içeri alınca karttaki DC çıkış kontakları ile üst üste binmekteydi. İçerideki plastik aksamda hobi gravür matkap ile (yani dremel benzeri aletler ) kırık kırpık plastik parçaları temizleyerek yer açmaya çalıştım. Oldu da milim milim oturdu .....

Fan ı içeriye alabildik,

TA5FA:
Yazımızın başında masamıza koyunca görsel açıdan AC-DC giriş-çıkış arkada olmasını istediğimi yazmıştım bu nedenle PSU ana kartın filtreli AC giriş soketini kutumuza yerleştirme vaktidir.

TA5FA:
Son durumdaki veriler ;

Boşta 13,80V
Yükte  20A >> 13,70V

Eski orijinal fanı ile  66db gürültü oranı  (android uygulama ile ölçülmüştür 20cm uzaklık) bu ses seviyesi ile masada durmasının imkanı yoktur.
Yeni kutu ile  45-50db gürültü oranı  (android uygulama ile ölçülmüştür 20cm uzaklık) Fan sesi hiç duyulmuyor gibi bir durumdadır
Maharet kutu da değil fanlar dadır ancak fanların eski fanı aratıp aratmayacağı ısı sirkülasyonunda ne kadar başarılı olacağını zaman içerisinde göreceğiz.

Ön panel'e ekleyeceğim Dual V/A digital metre ile , arka tarafa ekleyeceğim DC çıkış Born klemens/terminalleri  sonrası son halini fotoğraflayacağım.
Birkaç ilave ile 2kg ağırlığa ulaşırız. Bu haliyle ICOM-PS125 'den 1kg daha hafif bir PSU sahibi olduk

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git