Gönderen Konu: Kenwood TS-480 için 600ohm Harici Dinamik Mikrofon ve Ayak Pedalı RJ45 Arabirimi  (Okunma sayısı 6272 defa)

Çevrimdışı TA4J

Merhabalar arkadaşlar, uzun zamandan beri nasıl yaparım diye düşündüğüm ve vakit darlığı nedeniyle bir türlü başına geçip yapamadığım harici 600ohm dinamik mikrofon ve ayak pedalı için RJ45 arabirimini sonunda yaptım ve sizlerle de paylaşmak istedim.

Öncelikle işe internette araştırma ile başladım ama bulduğum jack bağlantıları beni tatmin etmedi veya kafam karışmıştı.

1 - İşe cihazla beraber gelen maykın içini açıp kablo bağlantılarına baktım. RESİM - 1

2 - Jackın üstten görünüşüne (tırnak altta) göre kabloların nereye gittiğini notumu aldım. RESİM - 2 sol kısım

3 - Daha önce bu konu ile ilgili TA3EP Mete hocamla görüşmeme istinaden CAT6 kablo ile yapabilirsin kendin dediği için hazır satılan 3 metrelik Patch Cord (jackı pres baskılı) diye adlandırılan ethernet kablosundan temin ettikten sonra RESİM 3 sol kısım  görüleceği üzere uçları ayırdım diğer kullanmayacaklarımı kısa devre yapabilir düşüncesiyle dipten kestim.  (Bu arada CAT6 nın çok damarlı olduğunun farkına vardım. Şimdiye kadar CAT5 kabloya RJ45 jack çaktığımızdan CAT6`yla bu vesileyle tanışmış olduk.)

Mikrofon için 6.3mm lik mono jack dişi , Pedal içinde 3.5mm lik mono dişi jack kullandım.

4 - Son olarak RESİM 3 teki arabirim kablosu meydana geldi kullanıma hazırdı.

TA4ALQ Adil (kayınpederimin) 30 sene önce Almanya`da yaşarken almış olduğu Pioneer DM-51 600 Ohm Dinamik mikrofon ve
geçen sene analizör yaparken hatfondan aldığım pedal ile (http://www.hatfon.com/MOMENTUM-MPD-15050-PEDAL-100x62x32-mm,PR-46147.html  ilk olarak CQ WPX te kullandım gayet güzel çalışıyor.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: Kenwood TS-480 için 600ohm Harici Dinamik Mikrofon
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2016, 07:40:53 »
Ali Rıza bey merhaba. Öncelikle benim bir türlü tanımlayamadığım CAT-6 kabloyu doğru tanımladığınız için tebrik ederim. Çok güzel bir iş çıkarmışsınız, iyi günlerde kullanın.

Yarışmalarda kolaylık olması açısından, bu işlemin bir sonraki adımı aynı tertibatı mikrofonlu kulaklıklarda kullanmaktır. Mikrofonlu kulaklık olunca mikrofonu tutmak veya ona doğru eğilmek için çaba harcamanıza gerek kalmayacaktır. Kulaklık tek kulağı kapsayan veya çift kulağı kapsayan türden olabilir. Kulaklık mikrofonu dinamik olabilir, eğer öyle bir kulaklık bulup alabilirseniz çok iyi olur.

Ancak, piyasada "bilgisayar kulaklığı" diye satılan mikrofonlu kulaklıklar dinamik değil, kondansatör mikrofon içerir ve çalıştırmak için bir bias DC gerilim uygulamak lazımdır. Bu gerilim cihazınızın içinden alınabileceği gibi, dışarıdan küçük bir kalem pilli devre eklenerek de kondansatör mikrofon çalıştırılabilir.

Gördüğünüz gibi ne yapacak işler bitiyor, ne de önümüzdeki seçenekler... Amatörlüğün güzel tarafı da bu değil mi?

Sizi tekrar tebrik eder, sisteminizi iyi günlerde sağlık içinde kullanmanızı dilerim.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2016, 07:42:25 Gönderen: TA3EP »
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4J

Mete hocam, öncelikli olarak temennileriniz için teşekkür ederim elimizden geldiği kadarıyla sizinde yardımı sayesinde birşeyler yapmaya çalıştım ve başardığımızı düşünüyorum.

Evet yarışmalarda çalışma esnasında mikrofona eğilmek gerekebiliyor şayet mikrofonun standı değiştirip müzisyen vari ağzımıza kadar getirilebilecek sistem olabilir fakat sizinde bahsettiğiniz üzere bir sonraki adım piyasada satılan ve bilgisayarlarda kullanılan kulaklıklı mikrofon setini pc ye adapte etmek. Bununla ilgili gugıl yaptım 1-2 siteyi inceledim. Fırsat bulunca onu da hayata geçireceğim inşallah.

TA4BC-SK Sami abinin sözü geldi aklıma ve paylaşmak istedim. "Amatör er ya da geç kendi çözümünü kendisi bulandır"
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2E

Sayın Pargan
TS 480sat  için onereceginiz kulaklık microfon seti hangisi microfonu pedala  adapte edilen
73 TA2JU
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA4J

Merhaba Hasan Bey

Mikrofon kulaklık seti ile ilgili olarak çalışmalara henüz başlamadım. Şu anda benim burada anlattığım sistem harici 600 ohm dinamik mikrofon ve pedal bağlantısı. Bu yazımı paylaştığımdan bu yana problemsiz şekilde kullanıyorum. 

Heil firmasının dediğiniz gibi kulaklık mikrofon setleri var cihazlara özel. ama biraz tuzlu ben normal bilgisayarda skype için kullandığımız pc headset bağlantılarının nasıl yapılacağını araştırıyorum halen.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın