Gönderen Konu: Vertical Delta Loop  (Okunma sayısı 6975 defa)

Çevrimdışı TA4SO

Vertical Delta Loop
« : 07 Nisan 2016, 11:36:15 »
Merhabalar,

Forumda yer alan http://www.telsizciler.org/index.php/topic,34752.0.html başlığı takip edenler bilir bir süre önce sağ olsun TA2OTT Kadir Tamer Bey delta loop yapımı için bir aparat yaptırmıştı ve ben dahi bir çok arkadaşımız bu aparattan edinmişti.

Hafta sonu aklımdaki projeyi hayata geçirme fırsatı buldum. Öncelikle aralarında 90 derece fark olacak şekilde her bir kolu 7 m alüminyum borudan ve aralarında 8 m kablo bağlantısı bulunan dikey bir delta loop yapmayı planladım. Böylece toplam kenar uzunluğu 7+7+8=22 m bir delta loop antenim olacaktı ve yaklaşık bu boyutlarda yatay bir loop anteni 10 - 40 m arası tunerle rahat bir şekilde kullanabiliyordum.

Bu amaçla her biri 6m olan (bir boy) 19 mm ve 16 mm çaplı alüminyum boruları sanayiden temin ettim. Benzeri yapmayı düşünenler için  korkuluk malzemesi satanlardan temin edilebiliyor ve yaklaşık maliyeti 65 TL gibi oluyor. Hatta siz daha uyguna bulabilirsiniz memleketim biraz pahalı bir şehir :) Bu borulardan 4 m uzunlukta parçalar kestim. 4 m 16 mm borunun 1 m'sini 19 mm boru içerisine sokarak (çok rahat ve sıkı bir şekilde oturuyor) uçlara yakın 30 mm uzunlukta vidalarla sabitledim.

Fakat her zaman ki gibi teori uygulamaya geçemedi ve boruyu kaldırınca çok dengesiz bir durum oluştu. Sadece ben olsam problem değil de komşuların camlarını falan da indirmiyeyim diye düşünerek boyda biraz kısaltmaya gittim ve 4 m 19 mm boru içerisine bu sefer 1 m'si dışarıda kalacak şekilde 2 m 16 mm boruyu yerleştirdim. Dolayısıyla her bir kol uzunluğu 5  m'ye düştü aralarında germeyi sağlayacak kabloyu da 6 m'ye düşürünce  aşağıda fotoğrafları görünen anten meydana çıktı. Anten orta noktasından aşağı iniş için 450 ohm ladder line kablo kullandım ve 1:4 baluna bağladım. Empedans hesapları açısından biraz saçma oldu sanırım ve Bilal Amca'nın deyişiyle ben yaptım oldu uygulaması oldu biraz.

Toplam 16 m gibi tuhaf bir uzunluğu var ama 15 m bandında çok küçük bir uyarlama ile ve 14 m - 10 m bantları arasında başarılı bir şekilde manuel tunerle kullanabiliyorum. Boru kalınlıklarından dolayı bir bantta ayarlama yaptığınızdan neredeyse o bandın tümünde bir daha ayarlama yapmadan kullanılabiliyor. Hafta sonu EA RTTY contestte denedim ve şartlar kötü olmasına rağmen 130'a yakın RTTY QSO yaptım. CQ yarışmalarında aynı sürelerde 150 civarı QSO yapabildiğimi düşünürsem iyi bir sonuç diyebilirim. Yatay delta loopa göre biraz daha iyi duyuyor ve gönderiyor. Kime çağrı yaptıysam duydu ve 20m'de çok zayıf duyduğum bir USA istasyonu hemen duydu ve cevap verdi (eQSL ve LOTW onayı da aldım kendisinden).

Şimdi planım 120 derece açı için olan bağlantıları kullanıp kolları 6 m'ye ve ara bağlantı kablosunu 8 m'ye çıkarıp toplam 20m civarında bir antene dönüştürmek.

İlgileneler olursa ek bilgiler de paylaşırım. Selamlar 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2ANL

Ynt: Vertical Delta Loop
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2016, 13:19:56 »
Siz şimdi buna rotor'da yaparsınız:)

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #2 : 07 Nisan 2016, 14:43:09 »
Tolga Bey selam,

Evet buna rotor yapılacak ama çatıya çıkınca şimdilik elle yönlendirme.

Bu arada bu antenin yapım ve montajı sırasında büyük yardımları olan yine amatör telsizci eşime de teşekkür edeyim de bir daha yardım istemeye yüzüm olsun :)

73...

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #3 : 07 Nisan 2016, 14:54:37 »
Şadan bey Selamlar,

Öncelikle ellerinize sağlık diyeyim ;
Ama eşinize kuru kuruya teşekkür olmaz . Mazallah bir daha amatörlük bile yapamayabilirsiniz. hani bir pazar sabah kahvaltısı,
Hani dışarıda bir akşam yemeği falan düşünün derim :)

Tecrübeyle sabit :)

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2016, 16:38:11 »
Bora Bey selam,

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. İkimizde çalıştığımız için dışarıda yemek yemek bizim için sıradan bir durum. Ama önümüzdeki hafta doğum günü istediği kahve makinesini alacağım sanırım, hem teşekkür hem de kutlama bir arada :)

73

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #5 : 07 Nisan 2016, 19:45:04 »
   Şadan bey tebrik ederim anten ve zekice düşünceniz için bir taşla iki kuş vurmak buna denir herhalde :-) İnşallah sınav günü size ziyareti düşünmekteyim hayırlısıyla saygılarımla.
 Aydın'dan 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #6 : 07 Nisan 2016, 23:41:13 »
Sadan hocam tebrik ederim gayet güzel iş çıkarmışsınız. Hele ki Muğla`da kıtlık içerisinde aluminyum boru bulmak daha güzel olmuş.  Bu antenden bende düşünüyorum fakat rotor kısmı aklımda halen düşünüyorum nasıl yapabilirim diye. cihaz yanındaki rotator kısmını yön vs vs.  24 Nisan günü sınava gelmeyi çok isterdim ama kuzenin düğünü var orada bulunmam gerekecek :( inşallah bir başka sefere. 73s
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #7 : 08 Nisan 2016, 07:38:22 »
Coşkun Bey, Ali Bey ilginize teşekkürler, her zaman beklerim, görüşmek dileğiyle 73...