Gönderen Konu: DXCC nedir, sertifika çeşitleri nelerdir ve nasıl alınır?  (Okunma sayısı 8108 defa)

Çevrimdışı TA1L

DXCC, DX Century Club’ın kısaltmasıdır. Century kelimesi Eski Roma’daki yüz kişilik bölük’ten kaynaklanır, ayrıca yüz taneden oluşan grup, yüzyıl anlamına da gelir. DXCC 100 veya daha fazla coğrafik oluşum (geographic entity) ile uzak mesafe (DX) görüşme yaptığını kanıtlayan radyo amatörlerine Amerikan Radyo Amatörleri Birliği (ARRL) tarafından verilen bir ödüldür.

Kanıtlama QSL kartları ve/veya Logbook of The World vasıtasıyla olur. Her DXCC ödül sertifikası kendine özel bir numaraya sahiptir ve sorgulanabilir. İlk DXCC sertifikası 1937 yılında verilmiştir.

Temel sertifika DXCC listesinden 100 tanesi ile QSO yaptığını kanıtlayan amatöre verilir.  150, 200, 250, 275, 300 ve 300’den sonra her +5 için temel sertifikaya ilave ek pul gönderilir. Karışık veya her band ve modülasyon için ayrı sertifikalar da bulunur. 80, 40, 20, 15, 10 metre bantlarının her birinde DXCC yapanlar 5 Band DXCC Sertifikasına baş vurabilirler. 331 sayısına ulaşanlar DXCC Onur Listesine (Honor Roll) girerler. Toplam 340 coğrafik oluşumun hepsiyle çalıştığını kanıtlayanlar DXCC #1 Honor Roll ödülünü almaya hak kazanırlar.

DXCC başvurularınızı http://www.arrl.org/online-dxcc-application sayfasından yapabilirsiniz.
DXCC listesini http://www.arrl.org/files/file/DXCC/2013_Current_Deleted.txt adresinden indirebilirsiniz.

DXCC Sertikasının yıllar boyunca çeşitli taklitleri çıkmış ama hiçbiri Radyo Amatörleri arasında onun kadar prestijli olmamıştır, çünkü ARRL'in katı kuralları her türlü hileyi engellemektedir.

DXCC Sertifikam:

Çevrimdışı TA2OTT

Ynt: DXCC nedir, sertifika çeşitleri nelerdir ve nasıl alınır?
« Yanıtla #1 : 08 Mayıs 2015, 22:03:13 »
Sertifikanız hayırlı olsun, bende onun peşinde koşuyorum. 102 ülke yaptım ancak konfirmasyonlar ancak 70 de şu an LotW 'de , birde elimde 5 QSL kart var. Son çeyreğe girdim , artık bekliycez biraz.
73 de TA2OTT

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #2 : 08 Mayıs 2015, 22:20:49 »
Bilgilendirme için teşekkürler. Şu anda sadece SSB mod ile 64 ülkedeyim, hepsi de balkon anteni ile yapılmıştır. Benim için çok ilginç bir deneyim oluyor. Balkon antenim ile 15-20 DX zone daha yakalayabileceğimi düşünüyorum. (Zaten onaylanmayanlar ile birlikte halihazırda 75 ülke yapmışım) Ancak 100 yapmak için daha iyi koşullara ya da daha başka modlara ihtiyacım var. Umudumu hiç bir zaman yitirmiyorum, biliyorum ki gün doğmadan neler doğar...
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1L

« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2015, 00:28:58 »
Kadir Tamer Bey çok teşekkür ederim. Benim DXCC ülke sayım 200+, ancak konfirme edilen ülke sayım şu ana kadar 117.  100'e varmak için son çeyrek bende çok hızlı geçmişti umarım sizde de hızlı olur. Kağıt QSL'leri ARRL card checker'lara kontrol ettirip saydırabilirsiniz. Ben lineer amplifikatör kullanımını hem sportmence görmediğim, hem de şehir içinde kullanımını sağlığa zararlı bulduğum için, koşullarımı iyileştirmek için antenlerimi ve operasyonel kabiliyetimi geliştirmeyi tercih ediyorum. Voacap sitesi ile çalışmak istediğim ülkeye uygun saati ve frekansı saptamaya çalışıyorum. Ayrıca ilgili ülkenin tatillerini, etkinliklerini kolluyorum.
Ahmet Mete Bey çok sağolun. Eviniz yüksek ve balkonunuzun önü açıksa 340 DXCC oluşumunun 100 tanesini yakalamak için şansınız yüksek. Ben 70'li yıllarda dam altına gizlenmiş (3222 sayılı kanun..) tek göbekli çoklu dipol anten ile 180 entity yapmıştım. tabii o yıllarda güneş lekeleri maksimumda idi ve 2 Watt CW ile Avustralya, Kanada ile sohbet ediyorduk. Günümüzde en çok kullanılan mod SSB olduğu için o konuda çok büyük bir sıkıntı yok. En büyük güç istektir, siz istedikten sonra DXCC posta kutunuza gelir. Bu arada bu DXCC için sadece geçen sene Temmuz ayından (2014) bu yana yaptığım görüşmeleri kullandım ve toplam 9. ay sonunda 100. ülke konfirmasyonu geldi.

Çevrimdışı TA2OTT

« Yanıtla #4 : 09 Mayıs 2015, 08:56:55 »
Voacap bilgisi için teşekkürler, bende bakıcam. Amplifikatör için bende ilk 100 için aynı görüşteyim ve bende anten yapımına yöneldim. Şu ana kadar olanların hepsi Low Power dediğimiz 100w veya 50w çalışarak yaptım ve bence gerek yok zaten amfiye. Hali hazırda Avustralya, Antartika ve Brazilya görüşmelerim var hemde bandların durumu çokta iyi sayılmadığı bu zamanlarda. İlerde amfi kullanmayı düşünebilirim ancak o da yasal sınır içinde kalır herhalde, çünkü 100w ile bunlarla görüşebiliyosam 400 ile bu antenlerle her yer ile her bantta görüşürüm herhalde.
73 de TA2OTT

Çevrimdışı TA1L

« Yanıtla #5 : 09 Mayıs 2015, 18:16:28 »
Kadir Tamer Bey amplifikatör konusunda aynı görüşte olduğumuza sevindim. Ayrıca anten geliştirmenin bir başka artı yanı, alış kabiliyetinin de artması. Karşı tarafı duymadıktan sonra, onun bizi güçlü duymasının hiç bir önemi yok. Voacap dışında Reverse Beacon Network (RBN) de kullanarak şartların hangi tarafa açık olduğunu takip ederim. http://www.hamqsl.com/solar.html adresinden solar dataları günlük takip ederim. SFI >150 , A index < 1 olduğu zaman Search and Pounce (S&P) tekniğini kullanırım.

Etkinlik ve Yarışmalar bölümünde ve yeni çıkan alt bölümlerinde yayınlanması için, "haberiniz var mı" bölümüne yazıp adminden taşıma rica etme ya da başlattığın bir konuyu bir moderatörün iznini almadan kendi yazısının altına kopyalama gibi durumlar olmadığı gün bu konuda deneyimlerimi içeren makaleler yazmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı TA1L

« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2015, 22:21:46 »
DXCC sertifikası almanın en güvenilir yolu, DX bültenlerini takip etmekten geçiyor. Ben birçok DX bültenini ve Radyo Amatörlüğü forumunu takip ederek LoTW kullanan istasyonları ayıklıyorum ve onları havada yakalamak için VoaCap programı ile en uygun saat ve frekansı tespit edip çalışıyorum. Ağ atıp beklemek yerine tek tek zıpkınla avlanmak daha verimli oluyor. Pek yakında bu konuda kaynak ve yeni bilgiler vereceğim.

Ben DXCC'yi her gün yaklaşık yarım saat çalışarak on ay içinde 1 Temmuz 2014 - 30 Nisan 2015 tarihleri arasında yaptığım görüşmeler ile yaptım.

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2015, 22:43:42 »
   Maşallah tebrikler ne varsa silip götürüyorsunuz :)
Sizler gibi ustalarımız olduğu sürece TA bayrağı dalgalanacaktır .
Teşekkürler Aydın'dan 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA1L

« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2015, 21:26:16 »
Teşekkürler Coşkun Bey, şimdi hedefim her mod ve band için ayrı ayrı sertifika almak, çoğunu bitirdim, darısı başınıza...