Gönderen Konu: ÇATI TAVANI ANTENİ  (Okunma sayısı 10182 defa)

Çevrimdışı TA2N

ÇATI TAVANI ANTENİ
« : 21 Temmuz 2014, 18:54:44 »
Çatı katı  tavanına ( çatı kiremitleri altı tahta kaplama) 18 metre tek damarlı teli dik dörtgen biçimde iki kenarı 4 er metre gerisi  2*5 metre olarak gerdim  uzun kenarın 1/3 ünden otomatik anten tuner'imi  (SGC 230) bağladım. Netice mükemmel. Artık başka anten arayışı içinde olmayacağım. SWR bütün bantlarda 1:1 veya en yüksek 1:2
Bu tecrübe belki bir gün işinize yarayabilir.
sevgilerimle
TA2N  Nursun

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
Ynt: ÇATI TAVANI ANTENİ
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2014, 22:08:31 »
Nursun bey elinize sağlık istediğiniz performansı alabiliyorsanız iyi olmuş

bende aynı şekilde çatı içerisinde şu an hatırlamıyorum bir miktar kabloyu mümkün mertebe çatı içerisinde dolaştırarak anten yapmıştım o zaman
manuel bir anten tunerle anteni ayarlamama rağmen istediğim sonucu alamamıştım bende dinlemenin çok düşmesi aşırı şekilde qrm alma gibi bir
durum çıkmıştı sonradan vaz geçtim ve söküp kaldırmıştım sizin başarılı olmanıza sevindim güle güle kullanın

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2014, 18:58:44 »
Değerli  Nursun Bey
Güzel bir el yapısı anten çalışması yapmışsınız. Sizin bu çalışmayı arşivime eklemek isterdim. Nursun bey anteni diye. Ben ancak çatıya sadece yatık bir dipol anten yapıp başka modellerle uğraşmadığım için anteni haliyle anlayamıyorum. 18 metre tel, 4+4 uzun kenar 5 metre yan 13 metre kullanılmış oldu. Dikdörtgenin hangi uzun kenarından bağlantı yapılmış, doğrusu bilmek isterdim. Geriye kalan 5 metre tel galiba inişler için kullanılıyor. Keşki el çizimi resimleri bitliğe gönderme imkanı olsaydı  durumu ben de anlayabilirdim   Sağlıcakla
73!   Hüsnü Köktürk     husnu66tr@yahoo.com

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2014, 23:06:05 »
Nursun abim dışarıda çürür diye içeri almışsın,kıyamamışsın SGC'ye.
biliyorsun ben yıllardır ecelterleri döktürdüm garibana bir şeycikler olmadı.

@Hüsnü bey kullanılan modda anten Horizantal LOOP antendir. Kullanılan anten tuner bu davranışa izin vermektedir.antenin bir ucu tuner'in canlı ucuna diğer ucuda tunerin şasesine bağlanmış.
klasik tunerlerin dışında bu tuner 2milyon kombinasyon ile L, Pi ,ve bir kaç modeli bir saniye içinde denemekte ve en iyi modeli seçip hafızasına alabilmektedir.SGC230 modeli bu tuner günümüzde dahada geliştirilmiş ve ucuzlatılmıştır,fakat yeni yapılanların bu kadar kombinasyon işleme fonksiyonu kalmamıştır.ben zamanında 750$ 'almıştım verdiğim para helal olsun binlerce QSO yaptım beni hiç mahçup etmedi.fakat bir hatasıda var değinmeden geçemeyeceğim.bulunduğu frekansa kesin odaklanıyor.bu sisteme Exactly tuning deniyor.

örnek 14.230' dasınız tx'se dokundunuz saniye içinde tune yaptı ,bu arada acaba 21mhz'de neler oluyor deyip VFO B'ye kısa geçiş yaptınız duyduğunuz sinyaller birkaç S eksik çünki tuner 14.230 Mhz'ye odaklı. yani her frekans değiştirdiğinizde tx yapmalısınız.aslında üretici firma bunu düşünüp cihaza bir Jumpar yerleştirmiş bu durumu engellemek için fakat ne yazıkki bu jumper çatıdaki çihazın içinde.

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2014, 23:24:40 »
Nursun bey SWR değerleri ,tunersiz midir ?

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2014, 23:58:09 »
nursun bey sgc 230 anten tuner normal kullanımında100 watlık hf le daha sağlıklımı olur yoksa cihaz 200 wat çıkış yapıyor hatta 200 watı geçmeye çalışıyor ve geçiyorsa bu sgc 230 Anten tuner bu güç miktarına tahammül edebilirmi.en ideali bu anten tuneri 100 watlık cihazlarla birlikte kullanmak gerekir. eğer 200 watlık bir hf ile birlikte kulanılması gerekiyorsa sgc 230 buna cevap verebilirmi uzun görüşmelerde sıkıntı yaratabilirmi hayırlı çalışmalar

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2014, 09:55:29 »
Hayati Bey,

SGC-230 un dokümanlarında 3-200 Watt PEP gücünde kullanılabileceği yazmaktadır.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2014, 14:16:38 »
Bilal hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.sizde bilirsiniz bazı cihazlar 200 wat sınırındadır.en azından benim kullandığım ICOM M710 Bu şekilde
test sırasında ıslık çalma durumunda cıhaz tunere 200 watı gönderiyor tunerin göstergesi en son 200 watı gösterebiliyor fakat ibre sona yani 200 wata dayanıyor yer olsa belki daha da ilerleyecek 230-250 wata kadar ilerleyecek bunu tunerin wat göstergesinden görebileceğim ama son limit
tunerin 200 wat göstergesi var daha fazlası yok aslında 400 watlık bir dummy ve 250 watlık bir Bird hf 0-30 mhz elemanım olsa bu durumu kesin olarak görebilme imkanım var ama bu tür alet edevatım yok bundan dolayı cihazın tam olarak ne güç sarf ettiğini bilmiyorum bana ölçü RF 302 antenna coupler tuneri veriyor ve kalibreli olduğuna  eminim diğer birkaç cihazla test ettim cihazların çıkışları ne ise tunerin power kısmında bunu görme imkanım oldu.
ICOM M710 MARİN BAND bu cihaz normal konuşma esnasında tunerde 150-200 wat arasında ibre sürekli gidip geliyor ıslık çalma durumundan bahsetmiyorum. normal konuşma durumunda bu olay gerçekleşiyor.

SGC 230 un maksimum dayanabileceği güç sınırı 200 wat ise,ve ICOM M710 birlikte kullandığımızı kabul edersek cihaz 200 watı aşmaya başladığında SGC 230 kendisine gelen 200-230-240 wat gücü kaldırabilirmi yani normal olarak 200 wat sınırını cihaz geçtikten sonra sgc 230 buna ne tepki verebilir.Belki şunu önerebilirsiniz yakın konuşmayın cihazın aşırı yüklenmesinin önüne geçin tunere giden güç miktarı da daha düşük güç miktarlarında olsun diyebilirsiniz ama buna sürekli dikkat etmeyebiliriz.dikkat etmediğimiz bir anda cihaz tam kapasite tunere bu güç miktarını yükleyecektir.dayanma gücünün ötesinde bir güç miktarı ile karşılaştığında SGC 230 kendini korumaya mı alır veya arızalanırmı bunu bilmiyorum teşekkürler hayırlı çalışmalar dilerim. 

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2014, 14:22:57 »
yukarıda bahsi geçen ICOM M710 yanlışlıkla Yazılmış doğrusu ICOM M700 olarak düzeltiyorum.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #9 : 25 Temmuz 2014, 14:29:32 »
Hayati Bey,

M700 çıkışını maksimum 200 Watt ayarlarsanız sorununuz olmaz. 200 watt ile 250 watt arasında belirgin bir şey hissetmezsiniz.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #10 : 26 Temmuz 2014, 14:52:55 »
Sayın Hüsnü Bey,
Kullandığım anten  çatı tavanına uyması için dikdörtgen şeklinde  oluştu.  Geometrik şekli çok önemli değil. Loop olması yeterli.
Diğer bilgileri Engin size aktarmış.

Sayın Ahmet Bey,
Bu konfigürasyonda tuner yok.  Çihaz. coax, coupler ve loop anten.  okunan değerler hemen cihaz çıkışında bulunan
SWR den.

Sayın Hayati Bey,,
Gerekli bilgileri Bilal bey size detaylı olarak aktarmış. kendisine ben de teşekkür ederim. Her konuda imdada yetişen kadim bir dost. Sadece tek bir ilavem  var aynı cihaz toraidlerin büyütülmesi ile 600 wata kadar dayanabiliyor.
SGC bunun için önceden hazırlanmış toroıdleri uygun fiyatla upgrade  kiti olarak satıyor. bilginize.

Hepinize sevgiler,
TA2N nursun

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
« Yanıtla #11 : 27 Temmuz 2014, 12:15:00 »
SGC bunun için önceden hazırlanmış toroıdleri uygun fiyatla upgrade  kiti olarak satıyor

Nursun hocam yukarıdaki yazıdan anladığım bu cihazların toroıdleri değiştirildiğinde 600 wata
kadar tahammül güçlerine erişildiği şeklinde anladım bilginiz dahilinde ise buraya bu toroidlerle
ilgili adres ekleyebilirmisiniz incelemek istiyorum, hayırlı bayramlar dilerim.

Çevrimdışı TA2N

« Yanıtla #12 : 29 Temmuz 2014, 14:36:27 »
Hayati Bey,
Anladığınız doğru. Ben bu bilgiyi edineli epey zaman geçti. Nerede satıldığını hemen hatırlayamadım.
Araştırıyorum. Bir zamanlar bu konuyu Engin Turan beyle  TA2GC  çok irdeledik. Engin beyin
hafızası çok kuvvetlidir. eğer bunu okursa size hemen cevap verecektir. Bilgiye ulaştığımda hemen size
ulaştıracağım.
selamlar
TA2N  nursun

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #13 : 30 Temmuz 2014, 01:11:00 »
Nursun abim konu üstünden 15yıl geçince popülerliğini yitirmiş.bende aradım bulamadım.

o zamanlar incelemelerimizde SG230 ve SG235'şin kontrol logic ve scan devresinin birbirine pek benzediğini farketmiştik,SG235 500W modeli idi resimlerinden baktığımızda 235'te hiç toroid yok idi tüm bobinler air coil idi,toroid ısınıp q değerinden sapabiliyordu,oysa air coil 'de bu söz konusu değildi.230'daki kapasiter 2kV,235'tekiler 5Kv uğraşıp denemeye değer kılmıştık fakat ben tunere bir mini servet ödeyince kıyamayıp vazgeçmiştim.