Gönderen Konu: ANTEN ANALİZÖR ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 80610 defa)

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
  • TARSUS'TAN TB5CVN ŞÜKRÜ ÖZKARABACAK
Ynt: ANTEN ANALİZÖR ÇALIŞMASI
« Yanıtla #60 : 12 Temmuz 2014, 16:46:51 »
Aşağıdaki sitede de sizin soruna benzer bir sorunla karşılaşılmış ama ne anlattılarını pek anlayamadım.

http://sp-hm.pl/showthread.php?tid=430&page=2&language=french

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #61 : 13 Temmuz 2014, 09:19:15 »
Devrede bir sorunla karşılaştım.

1'inci resimde işaretlediğim (kırmızı hat) bölgesindeki komütatörün S1c ortak ucu ile S1a' nın karşısındaki pinleri (68pf) tarafını komütatör üzerinden birleştirip;
resim 2 ve rasim 3'deki (plaket) işaretli bölgeden giriş yaptığımda (AÇIK ŞEMADA OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ)  5V. Generatör hattına bağlı 78M05 aşırı ısınarak yanıyor. Yaptığım kontrolde BS 170'inde yanmış olduğunu gördüm.

Resim 4'deki işaretlediğim bölgeyi kontrol ettim yanlış taktığım transistör falan yok. Bir tek Q6- Q8- Q10 2N 5770 yerine muadili 2N 918 kullandım. Onunda datasheet'inde bacakları (E-C) ters olduğundan düzgün yönde takdım.

SMD'leride ölçtüm ne bir kısa devre nede yanlış malzeme kullanmamışım.

Devreyi yapacak arkadaşların bu aşamaya geldiğinde komütatörü karta lehimlediğinde aynı sorunla karşılaşacaklarmı merak ediyorum.

Bu devreyi daha önce çalıştırmış arkadaşlarımında tecrübelerini paylaşmasını rica ediyorum.

Bu arada NO RF OSCİLATÖR yazısı lcd'de halen devam ediyor. Komütatörü devreden çıkardığımdada farketmiyor. Aynı pic'e defalarca hex dosyasını silip yeniden yazdım farketmedi. 16MHZ kristalin üzerinden frekansı ölçtüğümde 26-28mhz gibi devre çalıştığında frekans gösteriyor. Kristalide yenisi ile değiştirdim. Bir tek elimde pic'in yedeği yok belki o arızalanmış olabilir. (Devre enerjilenince açılışta besleme voltajını gösteriyor)
PİC olarak 16F876A-1/SP kullandım.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
  • BİLGİ PAYLAŞTIKÇA GÜZELLEŞİR. 0506 053 27 68
« Yanıtla #62 : 14 Temmuz 2014, 15:50:00 »

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #63 : 15 Temmuz 2014, 09:51:46 »
Onur Bey,

Bahsettiğiniz mesaj osilatörün çalışmadığını söylüyor. Komütatörü söktüğünüzde 7805 hala ısınmaya devam ediyor mu? Eğer komütatörü söktüğünüzde 7805 ısınmıyorsa, komütatör kontaklarının komütatör gövdesi ile irtibatının olup olmadığına bir bakın.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
« Yanıtla #64 : 15 Temmuz 2014, 14:18:12 »
Olay bir kaç malzeme dizdikten sonra ayar yerlerinden ayarlayarak ilgili voltaja getirmek, bunu yaptıktan sonra diğer birkaç malzemenin montajının devamı ve tekrar bir voltaj ayarı birkaç malzeme taktıktan sonra tekrar bir ayar şeklinde mi gerçekleşiyor acaba 

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #65 : 15 Temmuz 2014, 20:51:32 »
Komütatörü söktüğümde 7805' in ısınma problemi ortadan kalkıyor. Ama problem komütatörden değil. Tek tek tüm kontaklarını ve işlerliğini kontrol ettim.

Q3 BF 245 FET' i söktüğümde ısınma problemi kesiliyor (komütatör devrede iken)

Yani artı 5 volt L1...L6 bobinleri ve S1c anahtarı üzerinden Q3 fete girdiği an voltajı sağlayan 7805'in ısınarak yanmasına neden oluyor. Dolayısı ile komütatör devreden çıkınca S1c üzerinden artı 5 volt Q3'e gelmediğinden ısınmıyor.
Q3 devreden çıkınca ısınma olmuyor.

Ekrandaki NO RF OSCİLATÖR yazısında bir değişiklik yok. Yeni bir pic programlayıp değiştirdim ve yeni bir 16mhz kristal taktım aynı yazı devam ediyor.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #66 : 15 Temmuz 2014, 21:03:14 »
Bu devrede aynı analizörün başka versiyonu. Sinyal jeneratörü kısmındaki Q3 ve Q4'ün bağlantı şekli bizim devre ile farklı.
En azından 7805'in ısınarak yanma sebebini tespit ettik.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #67 : 15 Temmuz 2014, 21:22:18 »
Unutmadan söyleyeyim Q3 BF245C nin yerine yenisinide taktım sorun devam ediyor.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TB2NDY

« Yanıtla #68 : 16 Temmuz 2014, 08:53:46 »
Onur Bey,
Bu devreyi ben daha önce yapmıştım; beklediğim performansı alamadım, kenarda duruyor, çalıştıran arkadaşlar oldu, kullanacağınız TR ler matched pair olmalı ve iyi kalite olmalı mutlaka, 7805'in ısınmasına gelince, mutlaka bir yerlerde kısa devre vardır (eğer ki PCB de hata yoksa) SMD malzemelerin altında bakın kısa devre olabilir.
Selamlar.

Çevrimdışı TA0G

« Yanıtla #69 : 16 Temmuz 2014, 11:01:32 »

Bu devreyi SAĞLIKLI ÇALIŞTIRABİLECEK tüm arkadaşlara ALLAHTAN sabır ve metanet diliyor, başarı hikayelerini de DÖRT GÖZLE bekliyorum.

73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #70 : 16 Temmuz 2014, 11:52:52 »
Onur bey,
Uzunca bir süre internete girememiştim.Ama bir önceki sayfadaki resme baktığımda BF245 leri ters taktığınızı gördüm.BF245 in bacak bağlantısı J310 a göre ters yöndedir. Doğru yönde yeni fetler takın, muhtemelen düzelecektir.

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #71 : 16 Temmuz 2014, 18:36:26 »
Şemada BF245C fet transistör kullanılmış ve hep şemaya göre hareket ettiğimden dikkat etmemişim. Pcb J310'a göre dizayn edilmiş. Ali Şahin beyin uyarısı ile iki elemanın datasheet'ine baktığımda Drain ve gate uçlarının farklı olduğu görülüyor. Ters yönde bağladığımda sorun düzeldi. :)
Ali Şahin bey uyarınız için teşekkür ederim.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #72 : 16 Temmuz 2014, 19:57:07 »
Kalibrasyon ayarlarını yaptım. Çıkışına bağladığım dummy load'ın ölçüm değerleri.
Benim mfj'yi aratmadı desem yeridir.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #73 : 16 Temmuz 2014, 20:07:54 »
Henüz malzeme siparişi vermeyenlere küçük bir not. Blue mavideki varyabılın kapasitesi band ayarında genişlik olarak biraz zayıf kalıyor.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #74 : 16 Temmuz 2014, 20:09:10 »
Dört gözle tamamlamanızı bekliyordum Onur bey, ellerinize sağlık, sonunda çalıştı analizör. Sizden rica etsem yapacak arkadaşlara  ben dahil, notları ve dikkat etmemiz gerekenleri paylaşırmısınız. 73s
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #75 : 16 Temmuz 2014, 20:31:54 »
Ali hocam en çok dikkat edilmesi gereken yerlerden biri benimde gözümden kaçan bf 245 in pcb deki yöne göre tam ters bağlanması gerekiyor. Sağolsun Ali Şahin beyin uyarısı ile düzelttim.

İkinci nokta 2N5770 in yerine kullandığımız 2N918in bacak sayısı 4 adet. Yani emiter beyz kollektör ve kılıf olan metal şase ile kısa devre olan aynı uç. Burada metal kısımla kısa devre olan ucu dipten keserek iptal ediniz.

Bir diğer nokta ben varikap olarak BB515 bulabildim. Bu varikabı şaseye bağlarsanız varikaba bağlı 15pf kondansatörü 8.2pf ile değiştirin. Sağolsun Bilal amca hesap yapıp yardımcı olmuştu.

Bir diğer olay daha öncede söylenmişti BS 170 çok çabuk yanıyor. Elinizle dokunmamaya özen gösterin statike dikkat edin.

Kalibrasyonda şemadada yazmış 2mhz konuma alın çıkışa 50 ohm dummy load bağlayın ayar noktalarında şu voltajlar olmalı diye. Burada şayet voltaj ayarı tam oturmaz ise 50k adj out level yazan trimpottan kaba ayara getirebilirsiniz.

Başkada benim gördüğüm önemli nokta yok. Yaşadığım aksilik hariç (oda benim acemiliğim)   bazı arkadaşların dediği gibi zor bir devre değilmiş. Onada ramazan azizliği diyelim. :))
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #76 : 16 Temmuz 2014, 21:29:35 »
Daha da iyi yapabilirsiniz. 1N60 diyotları ikişerli olarak uyumlu seçerseniz çok daha doğru sonuç alabilirsiniz.uyumlu olması gerekli diyotlar(şemada);
D1-D4,
D2-D5,
D3-D6
olmalıdır.Diyotlar çok miktarda alınıp içlerinde uyumluları aranmalıdır.Eşleştirme için aşağıdaki devre kullanılabilir.Devrede direnç değerleri birebir aynı ve mümkünse metalfilm olmalıdır. Diyotlara el değdirmemeli(ısınmasın diye) krokodille tutturmalı ve 5-10 saniye sonra okunmalı.

Çevrimdışı TA2VW

TA Callbook kaydı

Hayati Yazdıran
    ANKARA
  • OM/YL
« Yanıtla #77 : 17 Temmuz 2014, 08:38:33 »
onur bey malzemeyi ben de henüz temin etmemiştim.yapacak olan arkadaşların çalışma sonuçlarını, gereken değişiklikleri ve dikkat edilmesi gereken hususları bekliyordum yapıp çalıştırdığınıza sevindim ayrıca eklemek istediğiniz notlarınız varsa ona göre hareket edeceğiz hayırlı çalışmalar dilerim. 73

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #78 : 17 Temmuz 2014, 13:08:40 »
Yukarıdaki mesajlardan birinde bluemavi malzeme listesi yazmıştım. Orada bazı smd dirençleri bulamadım. Listede şemada olmayan dirençler var. Seri bağlayarak olmayan direncin değerini tutturduklarım oldu. Varyabıl konusuna değinmiştim.
Birde BS 170 ve BF 245 lerden bolca alın çok yaktım. Ali Şahin beyin 1N60 uyarısınıda göz ardı etmeyin bolca alın. Daha sonraları bir adet smd eksiğiniz bile olsa onca kargo parası ödemek zorunda kalırsınız. O yüzden 25'erli paket smd tercih edin zaten fazla birşey tutmuyor.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #79 : 17 Temmuz 2014, 14:38:14 »
BS170 ve BF245C leri nereden temin ettiniz?