Ana Sayfa > Neler, neler yapmışlar! ***

SONEX 20 metre alıcı

(1/5) > >>

TA8A:
Kıymetli Arkadaşlar,

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,30490.msg94421.html#msg94421 adresindeki mesajda TA2BN Rebi Öke arkadaşımızın bahsettiği SONEX alıcı ile ilgili bilgiler aşağıdadır. Resimlerin üzerine tıklayarak daha büyük görebilirsiniz.

Bu alıcı TA2BD Halil İbrahim Akkaya tarafından yapılmış olup, 1982 yılında TRAC Dergisinde yayınlanmıştır.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

TA3D_SK:
Değerli radyo amatörü arkadaşlarım.

Adı geçen alıcıyı sağ olsun Halil İbrahim Akkaya Arkadaşım.
sanırım 70 li yılların sonunda veya 80 li yılların başında bana göndermişti.

evin içine çektiğim tel anten ile 14 Mhz. de Çok nadir DX istasyonları dinlemiştim.
harika bir şeydi. sonra kendisine geri gönderdim.
o zaman teşekkür etmiştim, şimdi konu açıldığı için bir daha teşekkür ederim.
selam ve sevgilerimle
yasar gocet
ta3d

TA5FA:
TA2BD Halil İbrahim Akkaya  "Sağda"

TA3EP:
Bu alıcıyı 1989 yılında 14 MHz bandında monte edip çalıştırmıştım. Baskılı devresi çok basit olduğu için, fotokopi üzerinden delikleri delmek + bakırlı yüzeyi ince asetat kalemi ile boyamak + tuzruhu/perhidrol karışımı sıvının içinde eritmek sureti ile kendim imal etmiştim. Her şeyini kendim yaptığım için de dinlemek çok zevkli olmuştu. O zaman oturduğum eski evde çatı üzerinde eski tip radyo anteni vardı. O antenle gayet güzel dinleme yapılabiliyordu. Dual gate fet'i yakmadan monte edebilmek için havyayı toprakladığımı hatırlıyorum. Ferit nüveleri önce orta dalga radyoların anten kömürünü kırarak yapmıştım, randıman alamayınca hurdalıktan bulduğum kısa dalga lambalı radyo bobinlerini modifiye ederek kullanmıştım. Yaptığım en derli toplu devre idi. Ne yazık ki bu devreyi bir ev taşıma esnasında kaybettim.

Sanıyorum bu devrenin aslı toroid kullanıyordu, Halil İbrahim bey toroidleri düz ferrit nüve şekline çevirip devreyi yeniden tasarlamıştı. Kendisine bana bu eşsiz duyguyu yaşattığı için, yıllar sonra da olsa, buradan çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyor ve uzun sağlıklı bir ömür diliyorum. Bu güzel paylaşım için de Bilal beye ayrıyeten teşekkür ve hayır dua ediyor, saygılar sunuyorum. 73

TA2AD:
Sanırım bir sayı sonra bu alıcının osilatörünü kullanan birde verici devresi yayınlanmıştı ,
Çıkış transistörü BD135 idi :)
Ben Alıcı ve Vericiyi imal edip bir arada kutulamıştım işte benim pirat lık yıllarımda (TA2AST)  ilk ve yegane TRX im bu cihaz idi başına sabah oturur akşam kalkardım DXCC yapmama az kalmıştıki kanun çıktı ve TA2AD oldum :)
Bu cihazdan aldığım zevki başka hiç bir fabrikasyon cihazdan alamadım . Teşekkürler Halil İbrahim Akkaya .

bakınız    http://www.telsizciler.org/index.php/topic,16558.0.html
No  6- 20M Sonex QRP TRX Home Made

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git