Gönderen Konu: HF/MF antenlerin geleceği....EH Antenleri...  (Okunma sayısı 10500 defa)

Çevrimdışı TA2OQ

HF/MF antenlerin geleceği....EH Antenleri...
« : 24 Ekim 2013, 14:46:13 »
http://eh-antenna.com/Ham_intro.html

Küçük boyutlu HF/MF antenler...Bence amatörlerin incelemesinde fayda var.. Zamanım olmadığı için Türkçeye çeviremiyorum ve burada teorisinden uzun uzun bahsedemiyorum.. Basitçe; elektrik ve magnetik alanların dahice faz dizilimi diyelim...Şu kadarını söyleyim, bunca yıllık antenciyim, böyle bir HF anten görmedim..
En kısa zamanda (tamamen eğitim ve test amaçlı :) ) bir adet (amatör) imal etmeyi deneyeceğim.. Tabii ki kafamı iş-güçten kaldırabilirsem..
Örnek olarak linkteki 20m anten boyutlarının bir kola kutusu ile kıyaslanması manidar...Sayfadaki diğer linklerde, başka antenler ile kıyaslamalar da mevcuttur.

73's
TA2OQ

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: HF/MF antenlerin geleceği....EH Antenleri...
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2013, 15:03:17 »
Bu yazı belki teorik olarak doğrudur ama, pratikte işe yarar mı bilinmez. Örnek olarak, bir el telsizi cop antenle çalışıyor ama DX yapmıyor. Şehir içiyle bile zor haberleşiyorsunuz. Ancak, cop anteni çıkarıp büyük boy bir anten bağlayınca alet birden coşuyor, komşu şehirlerin rölelerine bile giriyor. Bu anlatılan antenler de bu örnekteki cop antenler gibi sanırım. Yine de denemek lazım. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2OQ

« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2013, 15:13:18 »
:)
MF Broadcast AM istasyonlarda bu antenlerden kullanmaya başlayan ticari radyo vericilerinin olduğu bilgisi var linkte.
Sanırım cop anten benzetmesi biraz haksızlık olacak bu antenler için.

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2013, 15:36:57 »
Balkon anteni kullanarak Brezilya ve Japonya ile konuşmuş birisi olarak bu konuda hiç ön yargılı değilim :) Bulursak mutlaka denemeliyiz. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2OQ

« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2013, 15:45:00 »
Arkasında kuvvetli ve yenilikçi bir anten teorisi var.
Bence kesinlikle HF antenlerin geleceği bu anten tipi.
Sırf deneyebilmek adına, Rigexpert AA-54 Antenna Analyser edindim bir adet.
İlk fırsatta.. Benim KV-5' in pabucunu dama atması dileği ile...(Gerçi bu antenler mono band oluyor ama :))

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2013, 19:38:25 »
hf de yansıma ile  konuştuğumuz için  aslında anten doğrudan uzak istasyona ulaşmaya çalışmıyor  iş   havadaki   katmanlara çarpıp yansıdığı için aslında  bir cop antende ve ya kısa bir antende  iş görür  zaten hava ile arasında bir  engel yok ve  cok rahatlıkla  yansıma yapacak  katmana atacaktır sinyali  ama yine güc isteyecektir    malum yansıtırken güçte işe yarayacaktır   73

Çevrimdışı TA2E

« Yanıtla #7 : 24 Ekim 2013, 21:44:21 »
TA2AEB Ergün kardeşim screwdriver antenle uğraşırken bir ara bobin çapının büyütülmesinin, boyutların küçülmesine  ve kazancın da artmasına yaradığına dair şeyler demişti.
bir başka tank anteni başlığında da ;
bobinin çapının büyütülmesi örnekleri var. EH anten şehirler için birebir çare,ondan sonra doyulmaz amatörlüğe
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2013, 10:43:13 »
Kıymetli Arkadaşlar,

TA2OQ Gökhan beyin verdiği linkteki power point dokümanını iyi okumak lazım. Özellikle 19. slaytta geçen aşağıdaki yazıyı da atlamamak gerekiyor.

E-H
Build one for FUN and follow the “soap opera” at
http://groups.yahoo.com/group/eh-antenna/

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2OQ

« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2013, 10:46:18 »
Bilal Bey, selamlar..
Yorum dikkatinizden kaçmamış :)

Çevrimdışı TA2OQ

« Yanıtla #10 : 25 Ekim 2013, 10:52:18 »
Denemekle hiçbir şey kaybetmeyiz???