Gönderen Konu: HEX BEAM ANTENNA  (Okunma sayısı 6900 defa)

Çevrimdışı TA3D_SK

HEX BEAM ANTENNA
« : 30 Ekim 2013, 14:36:32 »
Değerli radyo amatörü arkadaşlarım.

Daha önceleri 5 band olarak yapıp test ettiğim antenimi,
"CQWW DX SSB Contest 2013" yarışmasında  10 metre direkt üstünde çok kısıtlı imkanlarla Foça yakınlarında ki köy de, 3 band olarak revize edip denedim (14-21-28 Mhz).
SWR şartları, sadece hesaplara bağlı kalmak şartı ile bütün bantlar boyunca 1:1 idi. Yani, kesip veya tekrar ekleyip ayar yapmaksızın toplamda 10 saat kadar çalıştım.
Dinleme ve gönderme harikuladeydi. Avusturalya, Hawai, USA, Japonya. Çin. inanın FM radyo dinler gibiydim.

Bir iki tane resim ekliyorum.
Saygılarımla.
yasar GÖÇET

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: HEX BEAM ANTENNA
« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2013, 14:52:25 »
Elinize sağlık, tebrik ederim. Size gıpta ediyorum, inşallah bir gün benim de böyle bir antenim olur.
73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2013, 14:59:19 »
Dinleme ve gönderme harikuladeydi. Avusturalya, Hawai, USA, Japonya. Çin. inanın FM radyo dinler gibiydim.

Üstadım ben Rus ve Ukranyalılardan usandım. Orada yokturlar diye JT65 ve JT9 çalışmaya başladım yine kurtulamadım :)

Anteninizi ve çalışmalarınız ilgiyle izliyorum, tebrikler ve önümüzdeki çalışmalarınızda başarılar 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2ANL

« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2013, 15:14:18 »
Yaşar Bey,
Merhaba. Ne mutlu size. Bu antenden ben yapmayı çok istiyorum. Benim Ankara dışında bahçeli bir evim var. Anteni ancak orada kullanabilirim diye düşünüyorum. Siz bu anteni nasıl muhafaza ediyorsunuz? Devamli kurulu halde, direk tepesindemi duruyor?
Birde SWR ayarlarını yaparken hangi sırayı izlediniz. Yerde SWR ayarlayıp, öylemi direğe taktınız, yoksa direk üzerindeykenmi SWR yaptınız?
Son bir sorum daha olacak, çalıştığınız band boyunca, SWR değeri nasıl? Yani antenin çalışma band genişliğini sormak istedim. Bazı antenlerde 14200Mhz'de SWR 1.1 oluyor, 14300Mhz olunca, SWR 1.8 oluyor, o yüzden merak ettim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Tolga ANIL

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2013, 16:18:01 »
Tolga Bey iyi günler,

Ben anteni direğin üstüne bağladım (hesaplanan ölçülerde) bu ölçü değerlerini, daha önce verilen web sayfalarında izoleli kablo, izolesiz kablo diye (Hız faktörüne göre) hazırlamışlar. ben her zaman 3-4 cm uzun bırakırım ölçüleri. CW bandına tam oturdu diyebilirim.
14.000-14.350 arası 1:1-1:6
21.000-21.450 arası 1:1-1.8
28.000-28.600 arası 1:1-1:6

Bundan iyisi...
tel olarak aslında çok ucuza gelen ve yumuşak olan hoparlör kablosu kullandım. 1.5 mm lik.

Anteni hemen söktüm, olta kamışı olduğu için iç içe geçirip. muhafaza ediyorum. tellerin geçeceği yerler işaretli. toplam hazırlanması ve kurulumu. 2.5 saat sürdü. (Acele ve telaş etmeden.)
selam ve sevgilerimle.
yaşar göçet

Çevrimdışı TA2ANL

« Yanıtla #5 : 30 Ekim 2013, 17:03:23 »
Yaşar Bey,
Tekrar teşekkürler. Ben anteni sabit olarak kurulu bırakmayı düşünüyorum. Bir arkadaşımla, sizin anteni sabit şekilde kullanım için projelendireceğiz. Yazdıklarınız ağzımızı sulandırdı:)
Ankara'dan çok selamlar.
Tolga ANIL