Gönderen Konu: 2 adet 9 eleman yagiyi paralel bağladım  (Okunma sayısı 24718 defa)

Çevrimdışı TA5DC

2 adet 9 eleman yagiyi paralel bağladım
« : 28 Nisan 2009, 10:14:14 »

Çevrimdışı TA5DC

Ynt: 2 adet 9 eleman yagiyi paralel bağladım
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2009, 10:16:48 »
Yeni görev yerimde elimde hazlihazırda bulunan x 510 antenimi buyuk bir hevesle çatıya 9 metre borunun ucuna bağladım.Ama ne görüyüm hiç bir roleye giriş yapamiyorum.Buyuk bir hayal kırıklığı.Arkadaşların bir çoğuna ben burda vhf ve uhf yi bitireceğim herhalde durum bundan ibaret diye serzenişte bulundum.Boyle uğraşıp dururken konya'dan TA5JE rahmi hocama yaptığımız grup antenler geldi.Hemen onlardan yardım istedim.Konya daki arkadaşlar sağolsunlar 3-5 gün içinde malzemeyi elime ulaştırdılar.Bunun neticesinde 2 adet 9 eleman yagiyi paralel bağladım.Şuan merzifon rolesine + Kayseri 145,625 rolesine giriş yapabiliyorum.Ankarayı 24 saat dinelememe rağmen şartlara göre giriş yapabiliyorum.Evet bunu tüm arkadaşlara tavsiye ederim.Yerleri ve şartları musaitse yapımı kolay,ucuz ve istenilen sonucu verecek bu sistemleri yapsınlar.

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2009, 10:25:25 »

Antenleri birleştirmede kullandığım T konnektorler paslanıp gecirgenliğini yitirince bende kendi T konnaktorumu yaptım.Antenlerin boom uzunluğu 3 metre iki anten arasındaki mesafe en az 3 metre olmalı ki birbirlerinin sinyallerini bastırmasınlar.benim oyle oldu.Bu rayı paralel bağlamak için bir çok yapılmış örnek ve hesaplamalar var.Benim yaptığım sistem TA2İB Ömer beyin sayfasından faydalandım:Ömer beyin internet sayfasından alıntıdır.

Antenimizin merkez frekansı   f= 145.300 MHz  olsun                                       

l/4= (300/145.300)/4= 2.06/4= 0.52 m= 52 cm  (Görünen fiziksel uzunluk)

Kullanacağımız koaksiyel kablonun hız faktorünü bilmemiz gerekiyor.Bu faktör, basit olarak, ışığın kablo içindeki hızının, yine    ışığın, boşluktaki hızına oranının % ile ifadesidir. Kullancağımız kablonun hız faktörü .65 olsun.

52 cmX 0.65= 33.8 cm     (Elektriksel uzunluk,   l/4),  Bu arada ÖNEMLİ bir noktayı hatırlatmak isterim; Buradaki gibi iki noktayı bağlamakta kullanacağımız kablo parcasını, hsapladığımız elektriksel uzunlukta kesmemiz gerekmektedir. Fakat, bu uzunluk iki nokta arasındaki uzaklıktan kısa çıkabilir, diyelimki bu uzaklık 50 cm olsun. Hesapladığımız 33.8 cm nin işlevi ne olacaktır?. Hatırlatacağımız ÖNEMLİ nokta; KESECEĞİMİZ KABLONUN BOYU, ELEKTRİKSEL UZUNLUĞUN TEK KATLARI KADAR OLMALIDIR. Yani 1,3,5,7,9,.......... katları kadar. 33.8 cm kısa ise   33.8 cm X 3= 101.4 cm kullanılacaktır. Evet, bu noktadan sonra düşük SWR li bir anten sistemine çok yaklaştınız diyebilirim, tabii ki, bu işin garantisi yok, her şey dikkatli çalışmaya bağlı.
http://www.qsl.net/ta2ib/TA2ib/dosyalar/antstak.htm

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2009, 10:33:27 »
ve mutlu son çatıda antenlerin swr lerini MFJ 269 anten analeyzırla minimumuma ayarladım.Aşağıya inip denemele başladım.sonuç öok hoşuma gitti.Önce hiç bir roleye giriş yapamazken şimdi 3 rolede aktifim.Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim.İyi çalışmalar.TA5DC 73s

Çevrimdışı TA2AOF

« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2009, 10:11:55 »
MURAT BEY ÖNCELİKLE SİZİ KUTLARIM GERÇEKTEN GÜZEL BİR ÇALIŞMA.ANTENLERİN ÖLÇÜLERİNİ YAZARSANIZ BİZLERDE DENEME İMKANIBULABİLİRİZ SANIRIM.
SAYGILAR 73
Paranın nereden geldiğini öğrenmek istersen, nereye harcandığına bak (imamı azam hz)
Faik ÖZKAN
locator : KN61LK

Çevrimdışı TA2NT

« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2009, 11:23:08 »
Murat hocam tebrikler, çok güzel olmuş. Selamlar. TA2NT

Çevrimdışı TA4A

« Yanıtla #6 : 29 Nisan 2009, 17:57:28 »
Murat hocam elinize sağlık çok güzel bir sistem. Acaba Tek 9 Elemanlı yagi ile kayseri merzifon ve ankara rolelerini bulunduğunuz yerden açmayı denedinizmi ? denediyseniz bu iki yagi anteni birleştirince gerçektende kazanç farkı görebildinizmi ?
Mehmet Raşid ÖĞÜNÇ
116 SD 019 - 116 VE 101 - 116 MU 055 - 116 FT 002
QTH: Isparta - KM57GS
0 505 586 7116
Yaesu FTDX101D - Hermes-Lite2 - M0PLK Deltaloop
Online Log : http://www.hrdlog.net/ViewLogbook.aspx?user=TA4A

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #7 : 29 Nisan 2009, 21:04:56 »
Raşit bey ilginiz için çok teşekkur ederim.Evet tek yagıyle pek sağlıklı giremezken iki yagiyle daha iyi girebiliiyorum.KOnyadan TA5DW yakup bey aksaray rolesine vertikal dual bant antenle kesik kesik girip tetiklerken 6 eleman bir yagi yaptığı zaman çok qrm li girmeye başladı.Ama bir kaç  gün sonra iki adet 6 eleman yagiyi paralel bağladı ve sonuç çok mukemmel.Sanki Aksaray rolesinin hemen alından QSO yapıyor gibi oldu.Tek 9 eleman yagıyle roleleri çok QRM li duyarken şimdi en düşük 3 db geri dönüşü var.Ve tek antenle ankarayı duyamıyordum şimdi 24 saat dinleyebiliyorum.Umarım aydınlatıcı olmuştur.73s

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #8 : 29 Nisan 2009, 21:06:09 »
Sayın 2NOJ üstadım bilehare bu antenlerin detayını burda yayınlayacağım inşallah.Ama biraz zaman lütfen.73s

Çevrimdışı TA2IK

« Yanıtla #9 : 30 Nisan 2009, 16:16:34 »
EVET SEVGİLİ KARDEŞİM
BU ANTENLER GÜZEL ÇALIŞIR HAKLISIN KULAKLARI ÇINLASIN  TA6P ALİ BEY  VE TA6U NİHAT KARDEŞİMLE  GEÇEN SENE 9 ELEMAN KAPALI DİPOLLÜ  İKİ ANTEN YAPTIK  VE BİRLEŞTİRDİK MUHTEŞEM ÇALIŞIYOR  KAPALI DİPOLLÜ OLMASININ BAZI AVANTAJLARI VARDI BİRİNCİSİ ANTENİN BOYU 200 CM  DE BİTİYOR,  İKİNCİSİ ATMOSFERİK CIZIRTILARI DUYMUYORDUK   LAF ARAMIZDA MFJ 259 B  BU İŞİ BAYA KOLAYLAŞTIRYOR ,AYNI ANTENİ BİR KAÇ ARKADAŞA DAHA YAPARAK ONLARI DA BU DÜZENEĞİ KULLANDIRDIK ARKADAŞLARINDA BUNU UYGULUYARAK KULLANAMALARINI BENDE TAVSİYE EDERİM
YANLIZ YAZINDAKİ  3 M AÇIKLIĞI YAPMAK İÇİN KABLO BOYUNU  5 İLE ÇARPMAK LAZIM :-))YOKSAM KISA KALIYOR TABİKİ BU ARADA ELLERİNE SAĞLIK DAHA GÜZEL ANTENLER YAPIP SERGİLEMEK ÜZERE
HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN
A.KADİR SAĞLAM  TA2IK

Çevrimdışı TA5DC

« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2009, 22:25:30 »
Kadir bey çok teşekkur ederim.Evet dediğiniz antenleri 5-6 sene kadar bizde kullandık TA5DN osman bey ile.Ama onları bukmek bayağı uğraştırıyordu bizi.Şimdi bu şeklilde yapıyoruz.Ama o antenlerle çok QSO lar yaptık.73s

Çevrimdışı TA2IB

« Yanıtla #11 : 18 Ekim 2013, 02:16:28 »
Murat bey merhaba, ben 2009-2012 arası Nevşehir'de idim, Aksaray'a çok gidip döndüm, oradan geçtim fakat şimdi sizinle oralarda karşılaşmadığım için çok üzüldüm. Anteninizin yapımında biraz katkımın olmasından (haberim olmadan) dolayı da ayrıca sevinçliyim. Şimdi, 2013 Ekim, artık İstanbul'dayım, fırsat buldukça 2m cihazım açık oluyor veya beni 0506 264 02 31 telefondan bulabilirsiniz. Ben, sizin yaptığınız paralel bağlantıyı kısa süreliğine kullandım, sizinde belirttiğiniz gibi sonuç güzeldi fakat ev değişikliğinden sonra bir daha kullanamadım. Bu günlerde 6 band HF anten kulesi ve kuleye koyacağım MOXON, 40m rotary dipol ve 80-160m antenlerim ile uğraşıyorum. Sonuçları arkadaşlarım ile detaylı ve bol resimli paylaşacağım. Bir amatör için en önemli şey antendir, cihazlar ikinci plandadır. Evet, bundan sonra bitliği daha sık ziyaret etmeye çalışacağım, herkese iyi çalışmalar dilerim. Ömer KAVAS TA2IB Üsküdar