Gönderen Konu: 40m SSB Radyo çalışması...  (Okunma sayısı 25172 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

40m SSB Radyo çalışması...
« : 05 Nisan 2012, 17:36:38 »
Yeni bir projeden herkese merhabalar.
Elimde FORTY1 i yaparken fazladan aldığım malzemeler vardı. Baktım bunlardan bir tane daha dinleme katı çıkar. İşe koyuldum. 40M bandını

dinlemek için bir radyo yapabilirim dedim. FORTY1 in sadece dinleme katını alarak 7X8 cm plakete uyarladım.

Her zaman olduğu gibi FT703 muayyen trafolar sorun olmasın diye 10mm lik olanlara göre plaketi düzenledim.Baskı devrede ufak tefek eksikler

var. Yapacak arkadaşlar orjinal baskıdevreyi inceleyerek komponentleri dizerse sorun olmaz diye düşünüyorum. Çalışması gayet güzel. Boyutuda

küçük yanınızda bile taşıyabilirsiniz..

Aluminyum plakadan da bir kutu yaparak kutuladım.Ortaya güzel bir 40m radyo çıktı.

Dinleme videolarını da en kısa zamanda eklemeye çalışırım..

Başka projelerde görüşmek üzere herkese 73 ler...
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: 40m SSB Radyo çalışması...
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2012, 17:44:35 »
Yapacaklar için baskı devre:
TB5X

Çevrimdışı TA1ZE

« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2012, 17:52:38 »
bir de dinleme videosu isterük. eline sağlık abi 73.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2012, 20:55:48 »
Mehmet Hocam,

Resimleri hariçten link vermişsiniz. Zamanla bu linkler ölebiliyor. TA5DC Murat arkadaşımızın başına geldi. Toroid testleri için epey çalışmıştı. Resimler ölünce harcanan emeklere yazık oluyor. Resimlere hariçten link verme yerine mesajınıza ekleyebilirseniz BİTLİK'e yüklenmiş olur ve link ölme sorunu ile karşılaşmayız diye düşünüyorum.

Ellerinize sağlık, çok güzel şeyler yapıyorsunuz.

Sağlıcakla kalınız.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2012, 21:23:46 »
Selamlar,

Bilal Bey;

Resimleri genelde Google Picasaweb Albume yüklüyorum. Google ın altyapısında olduğundan güvenli sanırım. Yedekleri de elimde mevcut zaten. Kendi web siteme de upload ediyorum.

Çalışmanın videosunu ekledim onuda paylaşıyorum iyi seyirler:

YOUTUBE : http://youtu.be/DozttDVf58k

73..
TB5X

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2012, 21:42:39 »
Mehmet Bey,

Murat beyin resimleri gidince çok üzülmüştüm. Sağlam yerdeler ise sorun yok o zaman. Kendinize iyi bakın.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA3AMA

« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2012, 22:07:10 »
ellerinize ve emeğinize sağlık.Sizin gibi bilgiyi paylaşan ve bu camiada  bilgi paylaşımını sağlayan tüm amatörlere teşekkürü bir borç bilirim.daha nice yeni projeler paylaşmanız dileğiyle.....
73.s

Herşey TA için....    :)

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #7 : 08 Nisan 2012, 18:19:56 »
Değerli kardeşim Mehmet,

Şemayı göremedim. ******Şemayı da **********yayınlarsan sevinirim.
( yıldız yaptım çünki şema kısmına dikkatini çekmek istedim)

Her ne kadar Forty1 olsada orijinal şemadan uygulamak biraz zor olacak.
Ancak sende orijinalden bakarak dizdiysen bizde deneriz yapacak bir şey yok.
Yaptığın yeni versiyon derlitoplu çok güzel olmuş, ellerine sağlık.
bende yapmak isterim.
73ler..

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #8 : 08 Nisan 2012, 18:33:02 »
Hulusi Bey;
Ayrıyeten bir şema çizmedim..
Devreye dikkatli bakarsanız Forty1 in alıcı kısmı ile birebir aynı.
Forty1 in şemasinda alıcı katını takip ederek ederek rahatlıkla dizebilirsiniz.
73..
TB5X

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #9 : 08 Nisan 2012, 18:45:26 »
     Mehmet Hocam, merhabalar.
     Güzel bir çalışma olmuş. Bazen sadece dinleme de ihtiyaç oluyor. Çünkü dinlemek apayrı bir haz veriyor insana. Düşünsene pikniğe gitmişsin. Bunu da çalıştırmışsın. Ne güzel olurdu.
       Kolay gelsin...

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2012, 19:54:00 »
Güzel bir düşünce ve güzel bir uygulama olmuş, tebrikler, elinize sağlık.
Hazır eliniz değmişken, giriş katına 7 MHz band selektif bir preamfi ekleyiverseniz, anten hassasiyeti daha da artsa, kısa bir antenle daha çok çeker hale gelse, tadından yenmez :)
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #11 : 10 Nisan 2012, 08:37:01 »
Hocam tebrikler çok güzel bir çalışma olmuş . Kutu yapımı harika amatörlük bu olsa gerek . Birde mobil anten projesi olsa piknikte antenle ugraşmasak.

Çevrimdışı TA2CR

« Yanıtla #12 : 10 Nisan 2012, 10:33:46 »
mobil anten denince Hüseyin bey başka tanımam
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2012, 12:45:29 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #13 : 16 Nisan 2012, 18:44:54 »
Mehmet kardeşim,
ben yaptığım ilk Forty1' i  baskılı devrenin yarısını keserek sırf alıcı kısmını ayırıp resimdeki cihazı yapmıştım. Üstte delikli pertinax devre malum anten sinyali kuvvetlendiricisi.

Frekans metre için sinyali 12288 MHz kristal şapkasından alıp BC108 kuvvetlendirici ile kuvvetlendirdim. Güzel çalışıyor. 73 ler..

Çevrimdışı TB3BTU

« Yanıtla #14 : 16 Nisan 2012, 18:52:36 »
Selamlar hulusi abi çalışmalarınız  harika tebrikler  birde videolarını bekliyoruz

Çevrimdışı TA2MES

« Yanıtla #15 : 18 Nisan 2012, 15:48:25 »
Mehmet bey tebrik ederim gerçekten çok güzel çalışmalar,ancak kendim yapmaya kalkarsam bazı çekincelerim var özür dileyerek biraz acemice sorular soracağım :))   SA612 entegresi piyasada bulunabiliyormu,bobinlerin mh lerini doğru tutturabilmemiz için bobinlerin sarım tarifleri alınabilirmi,(henri ölçer alet olmadığı taktirde)yada hazır satılıyormu,birde kristallerin şemadaki değerleriyle bulabilmemiz mümkünmüdür,sıkıntısı çekilen bir malzeme varmıdır,saygılarımla.
TA2MES
Erhan SEZİNCE
SAKARYA
Gsm : 543 232 41 08
Bilmek için paylaşmak,paylaşmak için bilmek gerek.
73'S

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #16 : 18 Nisan 2012, 20:57:23 »
NE612 entegresi bluemavi.com da var.
Bobinleri FT703 diye bakarsanız bulabilirsiniz. Sahibinden.com da birisi satıyordu ben ondan aldım çalışıyor.İçi yeşil veya pembe olanlar oluyor. Bazı arkadaşlar kendileri sararak imal ettiler. Forumda sarım şekli ve sayıları paylaşılmıştı.
Kristaller piyasada çok bulunuyordu bu aralar 5.120 Mhz pek bulunmuyor. Araştırmak lazım.
Bunun dışında bulunmaz malzeme yok. geri kalanlar direnç kapasitör..

73..
TB5X

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #17 : 04 Kasım 2012, 18:09:33 »
Bu çalışma Sevgili dostum TA1AZE Oğuzhan arkadaşıma hediye edilmiştir.

Güle güle kullanması dileğimle..

73 ...
TB5X

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #18 : 19 Kasım 2012, 09:00:31 »
Değeli Mehmet kardeşim
Hemen üstte 16 Nisan 2012 tarihinde yayınladığım Fort-1 in sadece alıcısı bulunan devreyi malumunuz, ben anten kuvvetlendiricisi olmadan çalıştıramıyordum. Hatta yaptığım TAM forty-1'i de anten kuvvetlendirişcisi ile dinleyebiliyordum. Çünki aksi taktirde alış olmuyordu. Sırf bu yüzden geçenlerde bir tane daha monte ettim. Yeni cihazın alıcısının kuvvetlendirici olmadan olağanüstü mükemmel ve hassas olduğunu görünce
eski cihazları hurdaya ayırmaya karar vermiştim.

Dağıtmadan önce şöyle bir test edeyim, üzerlerinde deneyler yapayım dedim. Birden aklıma alıcılardaki kristalleri test etmek geldi. Çünki biraz kalitesiz, markasız gibiydiler. 4 filtre kristalinide söktüm teste soktum birde baktımki biri arızalı. hemen yenisi ile değiştirdim. Anten kuvvetlendiricisiz Olağan üstü bir alış. Çok hassas ve önceki radyo sarkmalarının olmadığı bir alış. Geceleri USA istasyonlarını 57-58 alıyor.
Diğer cihazdada 2 kristal arızalı idi. Oda mükemmel oldu.
Tabiki hurdaya çıkmadılar, ve en gözde yerlerini aldılar.

Birde GÖNDERMEDE eğer """modülasyon bozuksa""" BC107 kollektörünü besleyen 4.7k direnç yerine 2,2 k kullanıp, 220n luk C36 kondansatörünüde 3,3n ile değiştirirseniz sanırım modülasyon çok düzeliyor.

Son bir şey daha: R2 470 ohm direnç 45 dereceye kadar ısınıyor. ( Avometremdeki hassas digital nokta uçlu termometrem ile ölçtüm.) L6 ve D2 elemanlarına yakın ve onlarda VFO elemanları. ısı ile frekans değişiyor. Ya bu direnci watlı takın ya benim gibi o elemanlardan izole edin bence kayma minimuma düşüyor.
herkese 73.................

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #19 : 19 Kasım 2012, 17:23:35 »
Sevgili Hulusi Bey:

Öncelikle şunu belirteyim, yaptığım QRP lerde alış sorunu hiç yaşamadım. Orjinal cihazım ne duyuyorsa QRP lerimde onun kadar duyuyordu. Ancak denemek amacıyla bahsettiğiniz anten kuvetlendiriciyi yaptım.

Ancak;

Bir büyüğümün de bu konudaki fikri mantıklı gelerek tekrar söktüm. Çünkü anten kuvetlendiriciyi taktığımda havada ne arsa kuvvetlendiriyordu. Yani parazitleri, sarkmaları, çızırtıları her şey kuvvetleniyordu. Sadece cihazın sesini daha açmışsın gibi oluyordu o kadar.. Çünkü gelen sinyaller iyi filtrelenmediği sürece siz ne kadar yükseltirseniz yükseltin temiz ses elde edemezsiniz. Kuvvetlendirici eklenecekse bence filtre katından sonraya eklenmeli..

Söylediğiniz kristallerin test edilerek takılması çok önemli evet.. Yoksa sonraları çok saç baş yolduruyor.. Özellikle kristalleri şaselerken dış kısmını çok fazla ısıtmaya gelmiyor.. Havyayı çok fazla tutmamak gerekiyor. Ben sırf bu yazden kristal test deresi yaparak deneyip takmıştım. Hatta bazı kristaller küçük te olsa farklı frekansta çalışabiliyor.. Birbirine en yakın olanları seçerseniz daha sağlıklı çalışan bir QRP niz oluyor.

Modülasyon düzelmesi için önerilerinizi deneyeceğim. Sonuçları buradan yazarım..

Selamlar 73 ler...

TB5X
Mehmet DİVİLİ
www.tb5x.com
TB5X