Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Telsiz test araçları "tips tricks"

<< < (43/44) > >>

TB6BHK:
Değerli Arkadaşlar
Paint .net isimli programın son versiyonunda bir veri silme problemi var. Silinen verilerin altında mozayık, baklava dilimleri kalıyor. Konuyu uzunca yazmıştım ama bir problem yazıları sildi, şimdi kısacık izah.
Program amatör işi ücretsiz resim edit düz çizgi çizebilen faydalı bir program. Baklava dilimlerinden nasıl kurtuluruz.
  tips an triks  konusu
Silme işlemi için niçin silgiyi kullanalım ki !!!
Bu işi ve fazlasını boya fırçası yapıyor.
Panelin sağ üst köşesinden renk cetvelini sol alt köşeye indiriyoruz. Fırçayı ( aslında küçücük bir daire)
birinci kareye arka plan rengi vererek fırçayı da renklendirmiş oluyoruz. Silme işi bu fırçayla yapılacak. Fırça çapını  yani küçük daireyi büyültebiliyorsunuz. Pek çok kayıt formatını destekliyor. format seçip kayıt yapıyoruz. Örnek bir resim verilmiştir

73    husnu66tr@yahoo.com

TB6BHK:

Değerli arkadaşlar

Ücretsiz programlardan 360 security diye bir antivirüs benzeri bir program var. Beğenenler var beğenmeyenler var. Ben yeni kuracağım ücretsiz bir programa engel olmasın diye 360 ı silmek istedim. Çoğu kullanıcı silememiş. Ben de başarısız oldum. regeditten de silinmiyor. Ancak bugün 09/04/2022  de sildim. Programsız ve kolay. Windows 7 kullanıyorum. Bilgisayarı F8 tuşuyla güvenli modda açıyorum. C: sürücüsünün içinden 360 klasörünü buluyorum. Benim hart disk te iki windows olduğu için
360, Program files içinde değil,   Program Dosyaları (x86)   içinde idi. 360 klasörü sadece okuma modunda. Okuma modunu özellikler kelimesini kullanarak normal arşiv dosyası haline getiriyoruz. Sadece 360 değil 360 içindeki dosyalarıda okuma modundan normal dosya moduna getirmemiz gerekiyor.
 360 hala silinmeyi reddediyor. Dosya açık filan diyor. Bu defa yeniden adlandır diyoruz ve bir harf siliyoruz. 360 ve içindeki bir klasörün adını değiştirdik. Sil komutuyla silindiler.
Hüsnü Köktürk  TB6BHK

TB6BHK:
Değerli arkadaşlar
Birçoğumuz'un odasında duvara asılı büyükçe ve 1V5 volt ile çalışan saat bulunabilir. Bazı saatler pil voltajı 1V3 değerine inince çalışmayı durdurabiliyorlar. İhtimal pilin sadece %20 kullanıldı. Oysa ki biz o pili bitti diye atabiliyoruz. Bu şekilde voltajı 1V3 veya 1V2 ye düşen pilleri atmayıp, tekrar saatimizin içinde kullanmamız mümkün. Devre basit ama bu işi sezip hatırlayabilmet önemli.
Malum çinko piller şarj olmuyor, o halde iki adet eski  iki çinko pili seri bağlayarak 2V7 volt elde edebiliriz. Bu yeni voltaj saate fazla gelir, saat sağlıklı çalışmaz. Bu voltajı 1V5 seviyesi yakınına düşürmeliyiz. İki adet 1N4007 diyot seri bağlanarak 1V2 volt düşüm sağlanır.  2.7 -1.2=1.5V
Bu voltajı boş pil yuvasına bağlayacağız. Saat içinde boş yer hayli fazla. Montajda arkadaşların tamamı benden ustalar.
Şemamızı da şu adresten alalım
  http://www.geocities.ws/husnu66tr/saat-pili.htm

73                              Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com

TB6BHK:
   Değerli arkadaşlar

3--30MHZ bandında çalışan lineer amplifikatör tanıtımını sunmak istedim. Konu yetersiz olarak daha önceleri bir miktar işlenmişti. Bu yazı mızın birinci sahifesi bakır borulu lineer toroidal transformatör olacak. Son yıllarda bakır borusuz torlar kullanılmaya başlandı. Borulu trafolularda beys ve kollektör hacmi fazla, yarım tur gibi düşük sarım sayısı, gördüğüm kadarıyla başarılı empedans uygulaması var.
 İlk resmimizde iki tor görülüyor. Üstteki tor 8 adet TV anten balon ferit elemanı. 4+4 adet dizilip yapıştırılmış. hemen altındaki de 3+3 ferit yapışması şeklinde.
Neden TV anten kömürü seçildi denince malum amatörlerin malzeme bulmada çektiği sıkıntı. Bu devre tarafımdan 1996 yılında yapılmış. O yıllarda piyasada Tv anten kömürü bol bulunurdu. Hele siyah beyaz Tv antenlerinin tamamında bir adet çıkardı. Şu an 2022 yılındayız. Şimdi bulunmayabilir. Tv anten kömürü kullanmayıp Power supply ların içinden çıkan kömürleri kullanamazmıyız?. Bu konuda amatör arkadaşlarımız titiz. Üşenmiyorlar yorulmuyorlar buldukları torların frekansını bir yerlere götürüp ölçtürüyorlar.
Bana gelince 1996 yılında İstanbulda Karaköyde bir dükkanda içi delikli 20 cm uzunluğunda ferit çubuklar gördüm. Biri aynen radyo uzun dalga anten çubuğu gibiydi ve başarılı toroid oluyordu. Biraz daha kalıncası ise 28MHz de fazla başarılı değildi. Bak bobin sarılı resim. Başarısız diyerek atmadım. 30MHz de iyi çalışmıyorsa 14MHz ve hele 7MHz de başarılı olacağı kesin.
20 cm lik ferit çubuk nasıl kesilip 4 cm ye düşürülür. Ben zorlandım. Elimde resmi görülenden başkası kalmamış.
Deliklere uygun çapta ince bakır levhalardan parçalar kesip, boru yapıp deliklerin ikisinin içine yerleştiriyoruz. 4 adet delik var. En uygunu çapraz deliklerin ikisini kullanıp diğer ikisini daima boş kalacak şekilde terk etmek. Boruların diğer uçları birleştiriliyor. Daha iyisi bakır levha parçalarıyla lehimleniyorlar. Bak resim 3

Bu tor çıkış tor'u bir de giriş tor var ki o biraz daha ufak, alt alta dizilmiş üç adet Tv kömürü Bak resim dört

https://www.geocities.ws/husnu66tr/Tv-anten-pa-toroid.html

73  devamı dileğiyle

TB6BHK:
Değerli arkadaşlar.
Avometlerimizde transistör kazanç, dolayısıyla terminal bulma soketleri bulunsa da jfet ölçme soketi yok. İnternet ortamında direnç bölümünde bazı ölçümler tavsiye ediliyor. Bu tip tavsiyeler ise bana pek sağlıklı gelmiyor. Amatörümüzü yormayacak basit bir devre bulamayınca arkadaşlarıma aşağıdaki devreyi sunmayı uygun gördüm. Devreye 9 volt veriyoruz. Voltaj, iri hassas fosforlu bir beyaz led ve 1K ohm koruma direnci aracılığı ile 2N5485 jfet'e ulaşıyor. Fet bir miktar parıldayacak şekilde ayar yapılmalı. Fet'in g ucuna 10cm civarında anten görevini yapacak bir tel bağlıyoruz. Elimize plastik bir tarak alıp, onu saçımıza sürürerek elektrik yüklediğimizde, cihazımız test yapmaya hazır demektir. Fet sağlam ise tarağın ileri geri hareketiyle led sönecek ve tekrar yanacaktır. Tarağı direk antene dokundurmamakta fayda var. Tarak işlevini yapmışsa fet'i yerinden çıkarıp yerine 3 terminalli fet soketi bağlayacağız. Daha fazla bilgi adresi aşağıda bulunabilir.
https://husnukokturk.wordpress.com/2023/02/01/basit-jfet-test-devresi/
73   husnu66tr@yahoo.com

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git