Gönderen Konu: Pencere Önü Anten Montajı İçin Bir Aparat Fikri  (Okunma sayısı 226 defa)

Çevrimdışı TA2MVX

Herkese merhaba ,

Apartmanda yaşayan , çatıya anten koyamayan yahut koymak istemeyen amatör arkadaşlarımızın en büyük sorunu anteni nereye koyacağımızdır. Ben sık sık amatör antenler yapıp deneyen birisi olarak çatıda antenim olmasındansa elimin altında kolayca erişebileceğim bir yerde olmasını , ayarlarını ölçümlerini kolaylıkla yapabiliyor olmayı isterim. Bu kapsamda şu an ikamet ettiğim dairenin pencerelerinde delik açmadan istediğimde söküp taşıyabileceğim modüler bir aparat arayışına başladım. Ve discomp.cz isimli sitede şöyle bir aparat buldum. Aparat slim-jim , j-pole , 3-4 elemanlı yagi, vertical dipol gibi antenleri rahatlıkla taşıyacak gibi görünüyordu , zaten amacım kendi yaptığım hafif antenleri monte etmekti.

Bu bağlantı parçası her PVC pencerede bulunan genleşme deliği , damlama deliği olarak isimlendirilen deliklere L şeklinde bir civata ile sıkılması ile monte ediliyor.

Hem yurtdışı sitesi olması hem de ürünün 737 ₺ olması (Kargo hariç 21.33 €) sebebiyle bu ürünü kendim nasıl kopyalayacağım üstünde kafa yordum. Neticesinde de daha fazla mukavemete sahip ve daha modüler bir çalışma ortaya çıktı.

Ben tasarımı yaparken 20x20 alüminyum profil kullandım.

Gerekli Sarf Malzemeleri

-1 metre 25 cm 20x20 alüminyum kutu profil.

-4 adet 15 mm 5 Delikli Köşe Bağlantısı

-2 adet M4x50 MM Civata

-2 adet M4x70 MM Civata

-10 Adet M3x40 MM Civata + Somun

Gerekli Alet Edavat

-Matkap

-Metal Testeresi

-Tornavida

-Kumpas

-Mengene

-Pense

Yapım Aşamaları ,

Öncelikle pencerelerde bulunan söz konusu deliklerin genişliği değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden kumpas kullanarak bu deliğin genişliğini belirliyoruz. Benim dairemde 33.92mm

M4x50 MM civatalarımızınn kafa kısımlarını kesiyoruz. Ve mengeneye tutturarak varsa sıcak hava tabancası ile ısıtarak L şeklinde büküyoruz. Kısa Tarafı 17MM uzun tarafı 23MM olmalı.

Elinizde varsa M4 Tij ile daha güzel olur ama yapım esnasında elimde olmadığımdan civataları keserek yaptım.

Kutu Profilimizden,

25cm'lik bir adet

50 cm'lik iki adet parça kesiyoruz.

Ve 25cm olanın orta noktasına aralarında 23mm olacak şeklinde 4.5mm delikler açıyoruz.

Eğer elinizde var ise 25 cm parçanın bir ucuna da delikleri açtığımız yüzeyin tersine M4 somun perçin koyabilirsiniz. Bende vardı ben ekledim buraya bir tane m4x70 vida takarak pencereye monte ettiğimde destek olarak kullanıyorum.

Sonrasında ise bir adet 25Cmlik parçamız, bir adet 50 cmlik parçamız ile köşe birleştirme aparatlarını bir araya getiriyoruz. ve köşe birleştirme parçasının delik yerlerini işaretleyip 3MM matkap ucu ile deliyoruz. Köşe parçaları ben altlı üstlü kullandım bu sebeple her ek yerinde 2 adet ihtiyacımız oluyor. Daha sağlam olacağını düşünerek böyle yaptım.

Son kalan 50 CM parçamızı da 25CM'e 90 Derece ile birleştirdiğimiz 50CM parçanın ucuna ekleyeceğiz. Alttaki resimlerden genel görüntü daha net bir fikir verecektir.

Köşe parçaları için açtığımız deliklerden M3 Civatalar ile parçaları birbirine sabitliyoruz.

Ben yine elimde somun perçin olduğu için 25MM ile birleşen ilk parçaya , pencere önündeki mermerin genişliğine uyacak uzaklıkta bir tane M4 Civara koydum böylece mermerden de destek alabiliyorum.

Montaj kısmı ,

Kafalarını kestiğimiz M4x50 mm civataların kısa olan uçlarını penceredeki deliğe yerleştiriyoruz.

25MM olan ve üstüne 2 adet delik açtığımız kısa parçayı bu civatalardan takıp çıkan uçlarına 2 adet somunu güzelce sıkıyoruz.

50 CM olan ve 25 CM'e direkt bağlı olan parçanın altında yer alan destek civatasının görüntüsü

25 CM olan parçanın altındaki destek civatasının görüntüsü

Plastik boom üzerine yapılmış VHF Dipole montajı sonrası görüntüsü

Pencereye montajı sonrası görüntü

Umarım işinize yarayacak bir DIY Projesi olmuştur.

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: Pencere Önü Anten Montajı İçin Bir Aparat Fikri
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2024, 15:38:27 »
Elinize sağlık
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA3Q

TA Callbook kaydı

Türker Ali Başlayıcı
    MANİSA
  • OM/YL
  • Amatörlük ruhu yaşatanlar daim olsun
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2024, 09:20:22 »
Sayın Mustafa Toygar VARLI ;

Vakit ayırıp tek tek fotoğraflamanız ve her fotoğraf için bilgi geçmeniz. Şahsım adına teşekkürü borç biliyorum. Öncelikle yüreğinize, emeğinize sağlık olsun. Bol QSO larınız olsun.
73's
TA3Q
TÜRKER ALİ BAŞLAYICI

QTH locator:KM38
ESKİ ÇAĞRI İŞARETİM TA8EF

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2024, 09:36:38 »
Gayet iş görür bir çalışma olmuş elinize sağlık
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA1CX

« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2024, 23:19:19 »
Elinize emeğinize sağlık. Merak ettiğim birşey var.
Acaba doğramaların içindeki destek sacı denilen antene paralel denk gelen U profillerin antene bir etkisi olur mu?

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2024, 09:12:11 »
TA3Q Türker Bey, TA1MC Murat Bey yorumlarınız için çok teşekkür ederim ,

TA1CX Ahmet Can Bey ,

Benim dairemdeki pencerelerde montaj yapıldığında antenim tam olarak pencerenin açılan kanadındaki camın ortasına geliyor. Sizde bu aparatı yapacak olursanız pencerenizin boyutuna ve genleşme deliklerinin durumuna göre parça uzunlukları ile oynayıp aparat monte edildiğinde tam pencerenin camlı kısmına gelecek şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

Bu sayede antenin bir parçası gibi davranma ihtimali kalmıyor pencere doğramalarının. Benim buradaki en büyük endişem antenin monte edildiği 50 CM'lik dik parça idi. O da antenden yeterli uzaklıkta olduğunda anteni etkilemediğini gözlemledim.

Bu aparat ile dipole , dual band jpole ve 4 eleman uhf yagi denedim , uzun plastik boru ucuna antenleri takıp balkonda aparat olmadan ölçüm yaptığım değerler ile pencere önünde kullanımda bir değişiklik olmadı ama kullanılacak olan frekans ve anten tipine göre etkileme ithimali olabilir.

Ben montaj yaparken anteni pencereye ve aparatın son dikey parçasına paralel olarak monte ettim ama eğer yeriniz uygun ve imkanınız var ise aparatın son dikmesine plastik boru ekleyip anteni yukarıya doğru yükseltebilirsiniz, pencere seviyesinden ve aparat üstündeki alüminyum yükünden kurtulup sizin pencereniz ve üst katın penceresi arasındaki duvar hizasına denk gelecektir bu sayede etkileme imkanı en aza düşecektir.

« Son Düzenleme: 30 Nisan 2024, 09:18:26 Gönderen: TA2MVX »