Gönderen Konu: hex beam yapimi  (Okunma sayısı 6481 defa)

Çevrimdışı TA2NC

hex beam yapimi
« : 02 Şubat 2015, 15:12:40 »
Merhaba,
Bir suredir ufak ufak hex beam anten yapimi calismalarimi surduruyorum.
Dun en sonunda anten borusu rotor vs montajini da tamamladim. Yerden 4-5 metre kaldirip ufak capli bir swr analizi yaptim. 10 metre bandi haric swrleri duzgun gorunuyor. daha ruzgarsiz bir gunde catiya cikarmak uzere yine bahcede istirahatine terkettim.
Fotonun yaninda gorunen ise 40m bandi icin yaptigim magnetic loop.
Gecici olarak orada ama onun da swr'si iyi ayarlandiginda 1:1 e iniyor.
Tek ihtiyaci olan kapasitoru uzaktan kontrol etmek icin dusuk devir yuksek torklu bir motor ki. eli kulagindandir. bugun yarin gelir diye dusunuyorum. Sagolsun ebay..
Teknik ayrintilara gelince, hex beam icin kollar balik oltasi, kablo ise cok telli 2.5luk bakir tel. En basta pvc borudan yapmaya baslamistim. Sİz siz olun bosuna para harcamayin. pvc boru kendi agirligini kaldiramiyor.
Olculer zaten genel olarak webte bulunabiliyor.

Mag loop ise 6 metre helical coaxtan yapilmis durumda.

Anteni tutan kardesim..Sagolsun epey yardimci oluyor bu konularda..

Çevrimdışı TA8A

Ynt: hex beam yapimi
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2015, 09:32:20 »
Oğuzhan Bey,

Elinize sağlık. Malatya'daki arkadaşlar kapasitör ayarı için otomobil ön lamba yükseklik ayar motoru kullanıyorlardı. Bir ara BİTLİK'te yazdıklarını hatırlıyorum. Hatta otomobil marka ve modelini de vermişlerdi.

73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2015, 09:44:58 »
ebayden guzel bir motor buldum 10 dolar gibi de bir rakama.. dakikada 2 tur yapan yuksek torklu bir motor..Ama far ayar motoru da mantikliymis..

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2015, 09:54:35 »
Oğuzhan bey, anteniniz güzel görünüyor iyi günlerde kullanın.
İmkan bulabilirseniz çalışmanız ile ilgili daha detaylı fotoğraflar ekleyebilirseniz çok iyi olur.
Elbette hexbeam ile ilgili  internette bir çok döküman mevcut, neden biraz daha olmasın ?
Özellikle hex plate kısmı ve kamışlara kabloların nasıl monte edildiği gibi...
Güzel bir çalışma, elinize sağlık.
73

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2015, 13:04:22 »
Merhaba,
Yorumunuz icin tesekkur ederim.
Ayrintili fotograflar ceker paylasirim firsatim oldugunda.
Ama kisaca bilgi verecek olursam,
Bir demircide kestirdigim altigen metal'e tam merkezine denk gelecek sekilde  ustune 6'Lik (5 cm uzunlugunda) altina ise 3luk (20 cm uzunlugunda) boru kaynattirdim.
6lik borunun icine 5lik PVCden yaptigim ana elemani oturttum.Vida ile sabitledim.Gayet dayanikli oldu. Hic oynama yok.

Balik oltalari decathlondan. 20 kusur lira etiketi vardi ama kasada 15 lira civari okudu. gizli indirim varmis :))
tamamen fiber glass. karbonsuz. Bu arada bu is icin kullanacaginiz olta göl kamışı olarak alirsaniz, aradaki ek kisimlarindaki metal halkalari olmayan bir model almis olursunuz..Aklinizda olsun.

Oltalari uygun boya gore ayarladiktan sonra (355 cm)  ek yerlerini eriyen bant(Amerikan bandi da deniyor) sarip sıkışmasını sağladım.
Anten elemanlarini uygun boylarında kestikten sonra once oltalar uzerine plastik kelepce ile fazla sıkmadan tutturdum. Daha sonra kablo boylarını ayarladıktan sonra biraz asagi biraz yukari kaydirarak tum oltalarda simetrik olarak yerlerine sabitledim.
Anten beslemesi tepeden dogru yapilmakta. En ustteki beslemeden hemen sonra bir rf choke ekledim.

Anten gergilerinde ve radiator-driver arasindaki baglantida bauhaustan aldigim UV dayanikli esnemeyen iplerden kullandım.

Detaylari fotograflari paylastigimda daha net gorebilirsiniz.

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2015, 20:58:38 »
Oğuzhan bey, detaylı anlatımınız için teşekkür ederim, ilave fotoğraflar ile ben ve anteni yapacak tüm arkadaşlara iyi bir rehber olacaktır. 73