Gönderen Konu: AŞIRI SICAKLARDAN DOLAYI  (Okunma sayısı 12316 defa)

Çevrimdışı TA3IW

AŞIRI SICAKLARDAN DOLAYI
« : 21 Haziran 2012, 20:22:50 »
Merhaba amatör arkadaşlar.Uzun zamandır CAT interface üzerinde denemeler yapıyordum ,YAESU,KENWOOD ve ICOM chazları tek bir USB port üzerinden her hangi özel yazılıma ihtiyac duyulmadan CAT İnterface'yi yapmayı başardım.Denemelerimi Kenwood TS-850 ve Yaesu FT-817 ile yaptım sonuç sevindirici,elimde ICOM HF chaz olmamasından dolayı deneyemedim,zan ediyorum ICOM chazları çaılıştıra bilecek.Elimde 90 x 70 x 22 mm eski HP bilgisayarlar için kulanılan bir kutuyun içine sığdıra bildim,arka kısmına 15 pin konektör taktım,zaten resimlerde görünüyor,hangi chazı çalıştıramak isediğimde o chazın kablosunu takıyorum,ön panelin siyah olan iç kısmında  İCOM ve KENWOOD için  data bilgisini gösteren 2 adet sarı led var,YAESU için de aynı şekilde data bilgisini gösteren  ayrı 2 adet sarı led var,ayrıca USB power ve CAT pover için kırmızı ve yaşıl led ler var.Soru soracak amatör-telsizcilerin dikattine:yaptığım alet CAT İnterface dir,telsizleri programlamak için RİB devresi değildir...... 73! de TA3İW

Çevrimdışı TA7AO

Ynt: AŞIRI SICAKLARDAN DOLAYI
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2012, 00:58:12 »
Cevat senin rahat duracağın yok.yine birşeylerle uğraşıyorsun. sen emekliliğin tadını çıkarmaya bak, boş ver bu boş işlerlen uğraşmaya.motorola nasıl açılır aselsan nasıl proğramlanır motorola saber içine nasıl girilir onları anlat.HF amatörlüğüne kafa yormana gerek yok herkes vhf de uzmanlaştı sen onlarda yapılacak ları anlat.Bizim ülkemizde Amatörlük dedinmi vhf-uhf birde ekoling geliyor.kaç kişi bu cat kablosu ile ilgilenir.bende albrecht rl 103 var onada bir cat kablosu ayarlada onuda bilgisayar üzerinden oynıyayım.olmazmı. iyi çalışmalar diliyorum kendine iyi bak, görüşmek üzere 73

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2012, 02:39:47 »
Selam İsmail.Evet haklısın,  havalar fazla sıcak olduğundan dolayı ben de pek rahat durmuyorum,kısacası beynimin içinde sıvı haraket etmeye başlıyor,Hiii Hiiii.İşte o zaman bu tip saçma sapan ve aptalca işler yapıyorum,tabi senin gibi anlayan olur diye foruma yazdım.Bu arda her halde yakın zamanda Echo-linkte  30 ülkeyi tamamlayana DXCC diploması verecekler miş diye duydum,bilgin var ise paylaşır isen menun olacağım İsmail.Senin el telsizine bir tane CAT değil KEDİ interface yapmaya çalışacağım,işte o zaman HD televiziyon yayınlarını izleye bilirsin.Bu arada yaptığım USB - CAT interface  kulandığım UR5EQF log progrmında  problemsiz çalıştı,N1MM,HRD programlarını denemadim fakat çalışacağını  düşünüyorum, resimleri eski bir CEP telefonum var onula çektim,kötü görüntülrden dolayı affınıza sığınıyorum.İşletim sistemi olarak Win.STARTER mini diz üstü bilgisayar 10'' kulanıyorum,işimi görüyor.Linux ve ya MAC işletim sistemi kulanmadığımdan dolayı o konuda yorum yapamıyorum.Evet İsmail ben den bu akşam bu kadar,kal sağlıcakla .... 73! de TA3İW

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2012, 15:34:29 »
Cevat ağbi bu cat kontrol bana gönderdiğiniz 2 transistörlü olan devremi? yoksa farklı bir şemamı?
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2012, 16:15:50 »
Onur Merhaba.Yazdığın cevap ve soru için teşekür ederim,sana gönderdiğim şhemadan değil,sana gönderdiğim sadece ICOM chazlar için dir,benim yaptığım YAESU,KENWOOD ve ICOM chazları çalıştırmak için dir,elimde mevcut olan malzemeler ile yaptım,tabi ki biraz farklı ve birazcık karışık.Daha önceden yazdığım, özel tanıtım yazılımı yoktur. Elimde ICOM chaz olmadığından dolayı deneyemedim,fakat YAESU FT-817 ve KENWOOD TS-850 denedim çok güzel çalışıyor,bana yakın bir arkadaşım var kendisine ''telli hattan'' ulaşamadım,ulaştığımda en azından ICOM telsizle de denemiş olacağım.Bu gün biraz daha uğraştım  ve Ham Radio Deluxe  ve UCX programlarında her iki chazı çalıştırdım Onur.Sıra geldi N1MM log programınaHiii hiiii,sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum.Kal sağlıcakla 73! ......de TA3IW

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #5 : 22 Haziran 2012, 16:58:40 »
Ellerine sağlık şemasını mailime atabilirmisin?
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2012, 23:07:01 »
Cevat Bey bu güzel çalışmayı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu ara birimle dijital modlarda çalışabilmek için bir eklenti mevcut mudur. Uygun görürseniz yaptığınız bu çalışmayla ilgili şema v.s. paylaşa bilirmisiniz, saygılar, 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2012, 01:13:48 »
Şadan Merhaba.Gösterdiğin ilgiden ve sorduğun sorudan dolayı teşekür ederim.Dün ve bu gün N1MM programını indirmeye çalıştım indiremedim,her halde sitede bir sorun var,en azından amatörlerin arasında en çok kulanılan Contest programında  interfaceyi denemiş olacaktım.Yaptığım USB- CAT interface internet ortamında bulduğum bazı şhemalardan toparladım,tabi ki kendim değişik ve çok farklı tasarım uygulaması  yaptım.Şhema konusuna gelince,doğrusu çizimleri PC ortamında yapmadım.Uzun zamandır çalışmalarımı sürdürdüğüm tek USB pot üzerinden CAT,PTT,CW,DİGİTAL MODLAR,VOİCE-RECORDER,CW KEYER son aşamasına  geldim.Biraz daha zamandan ihtiyacım var.Bazı denemer yaptım,çözülecek bir kaç problem kaldı Şadan,kısacası bir nevi Rig Expert'in TA verisiyonu gibi bir USB-CAT tasarladım,%60 olarak iş tamam,biraz daha havaların ısınmasını bekliyorum Hi Hiii,sağlıcakla kal Şadan çalışmalarında başarılar dilerim .... 73! de TA3İW

Çevrimdışı TA3GO

« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2012, 05:15:50 »
Merhaba Cevat Bey,
http://n1mm.hamdocs.com/tiki-list_file_gallery.php?galleryId=7
tıkladıktan sonra açılan sayfada,
N1MM-FullInstaller.exe
Linkine tıklayarak indirebilirsiniz.
Şuan link çalışıyor.

Benzer problem benimde başıma gelmişti,
belki sizde buradan denemişsinizdir, bilemiyorum.
Umarım işinize yarar.

İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #9 : 30 Haziran 2012, 10:59:01 »
Merhaba Can.Link için teşekür ederim,daha evel indirememiştim,şimdi indirdim.TS-850 ve FT-817de N1MM biraz tutukluk yapıyordu eski CAT ile,şimdi yeni CAT ile aynı sorunları yaşarımıyım diye denemeler yapacağım.Sağlıcakla kal ve bol QSO ve DX'ler Can ..... 73! de TA3İW