Gönderen Konu: 2 X GU7B ILE LINEAR AMPLIFIER  (Okunma sayısı 19062 defa)

Çevrimdışı TA3D_SK

2 X GU7B ILE LINEAR AMPLIFIER
« : 29 Ekim 2012, 20:08:19 »
Degerli Radyo Amator arkadaslarim

Yilda bir kac defa Tatile geldigim sureler icinde bir seyler yapma isine aile ile ilgilenme acisindan pek sicak bakmamama ragmen bu gelsimde donuse iki gun kala daha once baslamis oldugum HF linear Amplifier imi bitirdim..
ve test ettim...
sonuc mukemmel oldu...
Linear'i daha once yapmis oldugum sase uzerine monte ettim..
bu yuzden gorunum pek ic acici degil...
 Benim icin onemli olan islevselligi.. daha sonra duzgun bir sase uzerine monte edecegim..
Linear de iki adet Rus mali GU 74 B kullandim daha once Bu lambalari iki uc linear de kullanmistim...
Ayarlarini tekra gozden gecirdikten sonra rahatlikla 2000 Watt (2 KW) aldim bobinleri test amacli 14 ve 7MHz icin ayarladim.
her iki band da ayni gucu aldim..
Giris gucum 40 watt.
Insalah kesin donusde duzgun bir kutu icine monte edebilirim.
selam ve sevgilerimle
yasar Gocet
TA3D

Çevrimdışı TB6BHK

Lambalara hava basımı
« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2012, 06:41:55 »
Değerli Yaşar Gocet Bey
Lambalı devrelerle ilgilenen amatör sayısı şüphesiz gün geçtikçe azalmakta, ama bazı durumlarda lamba mutlaka gerekli olabiliyor. Bir zamanlar lambalı devreleri inceler, şemalarına bakardım. Malum lambalar ısınan ve mutlaka güçlü hava akımlarıyla soğutulmaları gereken araçlardır. Fabrika montajlarında lamba bir yuva içine alınır ve sessiz çalışan bir vantilatör bu yuvanın tabanından hava basar, bu hava tel örgülü bir bacadan havaya gider. Sizin resimlerde de lambanın bir oluk içine alındığını gördüm. Bilmiyorum soğutucu amaçla  mı yapıldı. Merak ettim,  merakımı hoş karşılayınız.
73  Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA3D_SK

Ynt: 2 X GU7B ILE LINEAR AMPLIFIER
« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2012, 08:43:32 »
Saygi deger Husnu Bey,
Yasim gecgin olmasina ragmen ( 62) sizlerin degerli anlatimlar sayesinde bugunlere geldim.. gec olmasina ragmen yine de tesekkur etmeden gecemiyecegim..
Kullanilan Lambalar seramik lambalardir sogutma icin Radyal tip Fan kullanilir amac hem Hacimsel anlamda hemde basinc anlaminda sogutma havasina ihtiyaci oldugundan dolayi.
Ben test amacli oldugundan burada Cin mali 5TL degerinde plastik fan kullandim. Devamli CW olarak, yuksek suratde  1800-1900 Watt 45 Dakika calistim. Bu is icin EBM firmasinin Aluminum govdeli Radyal fanina ihtiyac var yaklasik 140 TL civarinda aldim fakat yerlestiremedim. Eger yeni sase yaparsam kullanacagim. 
Su an tezgah da 2 adet 4Cx1500 B ile yaptigim var her sey tamam. Yuksek gerilim trafosunu sase icine yerlestiremedim. Transformator yaklasik 50 kg kadar (4 KW)  gucum yetmedi. onda EBM in daha guclu radyal fanini kullandim.
Insallah kesin donus yaparsam onuda bitirmek istiyorum.
Ilerde tek GU74B ile Calisan cok daha hafif her yere rahatlikla goturulebilen eski Desk top bilgisayar kasasina yerlestirilmis yaklasik 1000 Wattlik yapmayi dusunuyorum.

Husnu Bey,
Kendinize dikkat edin, hala daha sizin degerli yazilariniza ben ve diger radyo amatorlerin ihtiyaci var selam ve sevgilerimle
Yasar GOCET
TA3D

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #3 : 30 Ekim 2012, 14:03:43 »
Merhaba Yaşar abi.Güzel bir deney ve istediğin sonucu elde etmişin,DX Pedişinlerde çalışmak için hafif ve tek lambalu GU-74B ile PA yapmaya niyetin olduğunu yazmışın,rus radio-amatörün yaptığı  trafosuz PA aklıma gedi aradım  şhemasını buldum www.cqham.ru sitesinde,ağrılığı ise tam senin istediğin gibi 6 kg olduğunu yazıyor, tercüme konusunda yardımcı olurum Yaşar abi , gönderdiğim şhemayı muhakak görmüşündür. 73! de TA3İW

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #4 : 30 Ekim 2012, 15:17:33 »
Yaşar Bey elinize sağlık, oldukça zor bir proje, bu lambaların ömürleri hakkında bir bilginiz varmı ?
73

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2012, 18:38:16 »
Cevat Bey,
ilginize ve tesvik edici davranisiniz icin cok tesekkur ederim.
Yuksek gerilim trafosuz semadan daima hep korkmusumdur. Kormam AC-DC diye tabir edilen yillar onceki radyolara dayanir.
Yok fisi ters taktin, tok topraklama uygun degildi diye.. oyle bir radyomuz vardi sokup takarken az carpilmamistim...
ama semanin diger geri kalan tarafi mantikli, faydasi olacagina inaniyorum...
Ilginize tekrar tesekkur ederim...

Mustafa Bey
Ayni baslik altinda cevap verdigim icin kusuruma bakmazsiniz sanirim...
Lambanin omrune en fazla etki eden faktor Flaman voltajidir... Bu lamba da ben12.6 Volt Kullandim. Dogrusuda bu...
Bazi linear Imalatcilari bu lamba icin 13.1-13.2 Volt kullaniyorlar. Bu fazla emisyon ve biraz daha cikis gucu veriyor ama 0.5 volt fazlalik lamba omrunu yari yariya indirir... 
Dikkat ederseniz... Tek GU74B Lamba ile yapilan linearler de kimisi 800 Watt da sinirlar... kimsininki ise 1350 Watt'a kadar cikar.. Normal calisma sartlarinda (Voltajlar ve koruma devreleri ile birlikte) en az 10 sene tepe tepe kullanirsiniz.
selam ve sevgilerimle

Yasar GOCET
TA3D/VU

Çevrimdışı TA3OM

« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2012, 20:41:50 »

Çevrimdışı TB6BHK

Lineer amplifikatör bacası.
« Yanıtla #7 : 02 Kasım 2012, 00:36:05 »

Değerli Yaşar Gocet Bey. Hakkımda bir iki cümle yazıp iltifat etmişsiniz. Duygu ve düşündüklerinizin daha iyileri sizin olsun.
Test amaçlı niyeti ile de yapılsa bu cihazlarda yüksek volt olacağından bilhassa yapım aşamasında yüksek voltajdan son derece kaçınmak icabeder. Her zaman uyanık bulunmakta fayda var.  Ne ise ki şu anda da sizin uğraşı tatile girmiş bulunuyor.

Yazı başlığında Lamba numarası olarak "GU7B" vermişsiniz. Hiç olmazsa döküman toplayarak sizin sayfaya birazcık yardımım olsun istedim, koca internette  yok denecek kadar bilgi bulabildim. Yazınızın içeriğinde ise lamba numarası "GU74B"  Buna ait döküman var.
Galiba bir Japon sizin cihazın tek lambalı 145 MHz versiyonunu yapmış. Linkini yazdım. Fotoğrafta ise Salyangoz hava üfürme fan görülüyor.
Size hayırlı yolculuklar dilerim.
73     Hüsnü Köktürk

http://ham.homelinux.org/schemi/White/gu7b.html
http://www.westparknet.com/business/hamshop/minigu74b/
http://www.westparknet.com/business/hamshop/minigu74b/gu74b_amp_deck_dia.jpg
http://www.westparknet.com/business/hamshop/minigu74b/

http://www.westparknet.com/business/hamshop/minigu74b/mini144mhzgu74bamp.htm

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #8 : 02 Kasım 2012, 06:04:46 »
Mustafa Bey,
iyi gunler,
sanirim ayni transistordu bir arkadasim (ucuncu bolgeden) bunu yapti berber test ettik 1000 Watt in ustunde degerlei gorduk.
sanirim niyetlendiginiz zaman arkadasimiz yardimci olur.

Husnu bey,
Tekrar ugrasilariniz icin tesekkur ederim.
Ben baslikta sehfen GU 7b Yazmisim Dogrusu GU74B olacak.
Yuksek voltaja dikkat etmek gerekir diye uyarmissiniz tesekkur ederim.
en son resmin, sag tarafinda duvarda sarkan siyah bir sey gorunur. O benim corabimin bir tanesidir. ve yaklasik 12 senedir orada asili durur.
dikkat ederseniz bir kismi kahve rengi veya kirmizimsidir.
Uzun hikaye 12 sene once bir yarisma esnasinda yorgunlugun verdigi refleksle masanin altinda bulunan ve kapagi acik olan.
3000 voltluk yuksek voltaj beslemesinin icine ayagimin altini degdirmisim.
kendimi yatagin uzerinde firlatilmis vaziyette buldum ayagimin alti papatya gibi acildi yandi, elimin ici yandi.
uc gun hastahanede kontrol altinda kaldim her 6 saatde bir kan alip test yaptilar.
O yuzden corap hatirlatma olsun diye. 12 yildir orada asili durur.
selam ve sevgilerimle.

Yasar GOCET
TA3D/VU

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2012, 12:09:35 »
Yaşar hocam eline sağlık ,
iki arada bir derede konuşturmuşsun yine linear cilik konusundaki ustalığını :)
hazır Linear Amflifier konusu açılmışken bu topic altında bende sorumu yönelteyim dedim :
elimde bir adet 4CX1500B lamba ve 2350V 1550VA  trafom var , hazır gaza gelmişken denenmiş sağlıklı bir şema arıyorum
lakin internet 4CX1500B li HF linear şemaları  konusunda biraz cimri davranıyor gibi geldi bana .
Lambaya fazla yüklenmek istemiyorum 1KW verse yeter bu şartlar altında trafo değerlerim uygun gelirmi acaba ?
Not : trafo fransız malı kalite bir trafo devasa boyutlarda bir mikrodalga fırından sökülmedir.
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #10 : 02 Kasım 2012, 17:27:53 »
Yaşar Bey, tebrikler, Böylece Ruslara rakip oldunuz.
Evelsi gün Romanyadan bir amatör karşısındaki istasyona deneme yapıyordu; şimdi diyor 80W (59 sinyal, şimdi diyor 1KW müthiş güçlü bir sinyal.) farkı gördüm. Hele 2KW ortalığı dağıtır. Tabiki bir köyde müstakil büyük bahçeli bir evde yaşamak gerekli. Bahçede anten ve çevrede alışı bozulacak tv radyo ve diğer cihzlar olmayacak.

Sizi hayranlıkla izliyorum. kolay gelsin başarılar. Darısı başımıza. 73..

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2012, 20:10:10 »
Yaşar Bey bilmeyerek acılı bir hatıranızı  ortaya çıkarmış oldum. Kusura bakmayınız.
 Amatörlük insanların ortak noktalarındqan biri. Amatör olmayan da konuşur. Cep telefonu ile. Tepenin başında, bir kahve köşesinde.. 3000 volta ihtiyacı olmaz o adamın. Pil, batarrya , anten dahi kullanmaz. Bunların hepsi minyatür cep telefonunun içindedir.
 Ya bizim amatörümüz,! Koca bir anten direği dikecek, 50Kg trafo kullanacak(bu biraz büyük gibi) Bilgisayar kasası içindeki sabit cihazı kullanacak, Zamanında yetişmişse hurdalıktan bulduğu eski lambayı kullanacak, rahat konuşabileyim diye uzakta bir şiftlik evi arayacak....bunlar yetmemiş gibi bir de kanun ve yönetmenlik sınırlarında kalmaya çalışacak.

Elbette dışardan biri bu gayretlere hayretle bakacak ve diyecek ki bütün bu zahmetler sadece sayılı bikaç kişi ile görüşmek için mi?, oysa ben elimdeki ile sayısız insanla görüşürüm, kimse de beni yadırgamaz hesaba çekmez, bilakis kurduğum irtibatlarla ....

Ne ise Göcet bey 4-400A lambasına ne dersiniz.
http://w7iuv.com/3_x_4-400A.html

Bu amatör meslektaşımız galiba 3 adat lambayı parelel bağlamış.
TA2AD A ziz Beyin dediği gibi 4CX 1500B lambasına ait döküman yok gibi. Galiba 1500 WATT dünya amatörlerinin kullanabileceği son sınır olmalı.

Çevrimdışı TA2BN

4cx-1500 lu LINEAR AMPLIFIER
« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2012, 23:39:44 »
http://www.rfconcepts.com/DOWNLOADS/Firmware-Downloads

Şua bey 4cx-1500 kullanan ampli manuali yukarki linkte var.
her ne kadar 50MHz olsada gene fikir verir.

Yasar bey elinize saglik ,sahane olmus.
73de TA2BN

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #13 : 12 Kasım 2012, 15:52:17 »
Degerli Husnu Bey,
Benim ilk Lineerim 4-400A ile yapilmistir.
Triod olarak calistirdim ve iki tane kullandim.
hatta oyle bir hata yapmisim ki
% volt olan flaman voltaji yerine ben 10 VOLT vermisim
Lineer calisti rahatlikl 1000 WATT in ustunde aldim.
Flaman voltajinin fazla oldugunun yanlis oldugunu 6 ay sonra anladim.. Dusunun bu kadar bilgisizdim Lineerler konusunda,
Sonra ayni Lambalara 5 volt verdim calismadilar. 10 Volt'a yukselttim calistilar Hi.. Hi...
Elimde 30 dan fazla EIMAC 4-400A var.
Yukarida resimleri olan 2 x GU74B nin sasesi, 2 x 4-400A lineer icin yapilmistir.
4-400A larin Anod voltaji 4000 Volt DC idi..

Selam ve sevgilerimle..

Rebicigim Selamlar,,
Iyi dileklerin icin cok tesekkur ederim..
4-400A lar ile lineer yaparken sag olsun Murat'in ve Sua' ni (TA2AD) cok yardimini gordum
Selam ve sevgilerimle
Yasar GOCET
TA3D/VU

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #14 : 12 Kasım 2012, 16:58:27 »
Evet Yaşar Bey
 Kısa keseceğim, öncelikle gayretlerini kutlarım.  Şu telsiz yasakları Türkiye tarihinde hiç olmamış  olsa idi ihtimal Türkiye Süper ülkelerden biri olacak sizin de bu katkıda payınız olacaktı. Elektronikte dünyadan nerdeyse 50-100 sene geride kaldığımızı düşünebiliyorum.
 İşittiğime göre bazıları 4-400A lambasını evlerde dolap süslemede kullanıyorlamış ve buna ev hanımları da ses çıkarmıyorlarmış
73 Hüsnü Köktürk

Çevrimdışı TA7R

« Yanıtla #15 : 12 Kasım 2012, 17:32:24 »
Yaşar abi , elinize sağlık . Darısı başıma diyeyim , benim de her şey hazır ve son aşamaya gelmişti , araya ramazan girdi bıraktım sonra hastam falan şimdi hiç bir sorunum yok ama konsantre olamıyorum , her şey hazır kutuya monte edilip test edilecek 1x gu84b ...