Gönderen Konu: DEĞİŞİK BİR GÜÇ KAYNAĞI ÇALIŞMASI  (Okunma sayısı 8684 defa)

Çevrimdışı TA2BE

DEĞİŞİK BİR GÜÇ KAYNAĞI ÇALIŞMASI
« : 13 Nisan 2014, 16:35:00 »
Kıymetli Radyo amatörü arkadaşlar; Hepimize gerekli olan güçkaynağı yapımında bazı güçlüklerle karşılaşırız. HF radyolarımızı beslerken Switch-mode güç kaynağı kullanmayı pek sevmeyiz. Nedenide bu kaynakların osilatörlerinin ürettiği harmonikler bizi rahatsız eder. Diğer taraftan trafolu güç kaynağında da şöyle problemler vardır:
1-)300 watt'lık birTrafo ve regülasyon devresinin yapımı pahalıya malolur.
2-)Yapılan devre ağır ve büyük hacimli olur.
3-)Büyük trafo ve regüle devresi devamlı çalıştığına RX konumunda dahi fazlaca boşa enerji harcar (trafo boştaki kayıpları vs.)

Şöyle bir çözüm ürettim:
1-)HF cihazımız zamanının %95' ini  RX konumunda geçirmekte olduğundan 10-15 watt'lık bir trafo bize yeter. 13.6 voltluk cihazımız için trafo AC çıkışı 10 volt olmalı.Daha yüksek olmasın.( 10x1.41=14.1 volt boştaki voltaj) . Bu voltajı RX konumundaki çihazımıza uyguluyoruz.(Regülasyona ihtiyaç yok.Vede sakıncalıdır.!! .25 A Köprü diyot ve 5000 UF kond. yeter.)
2-)Piyasada bol ve ucuz bulunan 13 volt 20 A. SMPS power supply satın alıyoruz ve bunuda TX konumunda kullanmak için kutuya yerleştiriyoruz.
3-)1-0-2 konumlu bir anahtarla besleme kaynağını ihtiyacımıza göre yönlendiriyoruz. Anahtar RX konumunda LO, TX konumunda HI pozisyonunda olacak
İşte size ucuz maliyetli,hafif,küçük ve güvenilir bir güç kaynagı.
Ben 24 voltluğunu yaptım, kullanıyorum. Resimdeki kutunun ölçüleri:220x140x120 mm. dir.
Devresi o kadar basitki çizmeye gerek görmedim.

BEN YAPTIM OLDU !!!!!!!

Saygılarımla.

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: DEĞİŞİK BİR GÜÇ KAYNAĞI ÇALIŞMASI
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2014, 19:28:18 »
  Kahraman bey merhaba.
Her seferinde tx yaparken güç kaynağını anahtarla değiştirme zahmetinden geçtim, çalışan cihaza anlık besleme kaynağı değişimi zarar vermezmi?
Anladığım kadarı ile eksiler ortak, artılar ortak yani paralel anahtar yardımı ile şebeke voltajlarını (220v. girişi) kontrol ediyorsunuz.
Birde enerjilenen besleme kaynağının çıkışı diğer boştaki besleme kaynağının çıkışıyla çakışıyor. Yoksa başka bir koruma devresimi yaptınız?
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2014, 19:38:53 »
Elinize sağlık  cok güzel  olmuş güle güle kullanın .73

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2014, 22:37:23 »
Onur kardeş, anahtarın ortak ucu sanırım telsize gidiyor bu yüzden sorun olmaz. Ama biraz daha uğraşla anahtar tamamen kaldırılabilir, şöyleki bir çok cihazın arkasında TX uyarı çıkışı mevcut, oradan beslemenin içine yerleştirilecek bir röle uyartılırsa elle kumanda edilen anahtara lüzum olmaz.

Kahraman Bey'in yaptığı devre sanırım şöyle;

Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA4ACV

« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2014, 22:38:50 »
her TX de değiştirirsek cihaz bir hatfaya kalmaz pert olur herhalde..

120-130 tl civarına 12-13.8 voltluk trafolu regüleli max.35A güç kaynakları var onlardan kullanmak 20-22Amper çeken bir telsiz için yeterli ve güvenilir olacaktır diye düşünüyorum.

tabi elektrik tüketimi konusunda ise DELL yada HP Server SMPS leri var. hem kaliteli hemde 60-100 amper arasında oluyorlar. ortalama 100-120 tl ye bulunuyor ki bitlik tede satıldı.

fikir güzel ama biraz sakıncalı geldi..

elinize emeğinize sağlık diyorum. farklı fikirler her zaman olmalı ve geliştirilmeli.

73 de TA4ACV

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2014, 10:18:10 »
Simavi bey telsizin besleme voltajını ayırma anahtarla sorun teşkil etmiyor. Kahraman beyin belirttiği gibi rx de iken swichmod ürettiği gürültüden dolayı hiç çalışmayacak. Fikir çok güzel. Ama takıldığım konu swichmod'un şebeke voltajınında aynı anda kontrolü. Onuda çift kontaklı anahtarla çözdüğünü farz sayarsak, anahtarla iki güç kaynağının değişimi sırasında oluşacak besleme dengesizliği. Yok cihaz rx de iken swichmod enerjili kalıyorsa üretilen harmonik yönünden bir önlem alınmamış olmazmı?  Bence istenmeyen gürültülerden kurtulmuş sayılmayız.  Nasıl aracımızda çalışan cihazı kapatmadan marş yapmıyorsak besleme voltajı dengesizliğide önemli olsa gerek.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA6A

« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2014, 12:42:35 »
Evet, besleme kaynaklarının beslemelerini çizmedim, dediğiniz gibi orada da anahtar var yok eğer tekli anahtar kullanıldıysa bu sefer beslemelerin çıkışlarını paralel bağlamıştır. Aslında pek pratik değil ama eldeki imkanlar neticesinde tasarlanmış bir devre. Yoğun bir trafikte kullanılması oldukça zor aslında, düşünün karşınızda 3-4 amatör var ve siz onlarla konuşuyorsunuz, sürekli anahtarlama yapmak pek pratik olmasa gerek.

Linear beslemede regüle olmaması beni de düşündürüyor aslında, anlık sıçramalar olduğu gibi süzülmeden cihaza girecek, diğer yandan SMPS de girişe voltaj verilince anında çıkış vermemesi lazım zira çıkış voltajından geri dönüş alıp kontrol etmesi gerekli, buda gecikmeye sebebiyet veriyor. Kullandıkça avantajları dezavantajları daha iyi gözlemlenecektir.
Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2014, 13:55:33 »
Kahraman abi yaptım diyorsa olmuştur .takın kullanın bişey olmaz.

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #8 : 15 Nisan 2014, 10:53:15 »
Alttaki I-0 anahtarı ana şebekeden beslenmeyi açıyor ve kapıyor.Bu anahtar bir kere açılacak.Üstteki anahtarın orta ucu alttki ana anahtarın çıkışından beslenecek.Yani orta uçta 220 volt olacak.Alt uç 15 watt'lk trafoya gidecek ve RX durumunda  bu konumda olacak (LO konumu). Çağrıya cevap vermek veya TX-QSO yapmak istediğimizde bu anahtarı diğer (HI) konuma alıyoruz ve artık bu konumda kalıyor. Yani RX-TX yaparken üstteki anahtarla AÇ-KAPA şeklinde oynamak yok.Ben cihazımı açtığımda RX konumunda durur. Ben bazen 10 gün hiç TX yapmam.Bu nedenle bu devre benim için uygun. Bazı arkadaşlara uygun olmayabilir.
73's