Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

screwdriver anten projem...

<< < (2/6) > >>

TA3TK:
daha sonra dışı 55 mm gelen aliminyum borunun uç kısmına 1mm kalınlıgında bakır serıtı once dilim dilim kesip sonra bukerek elde ettıgımız finger stock adı verılen fırca kısmı yapıldı. bu fırcalara daha iyi temas saglasın diye dısından kece yayı sardım.

TA3TK:
motor kısmına gelince üzerine bakır tel sardığımız bobinin üst kısmına vihip adı verilen telı sabitlemek için setıskur ile sabitledigim parcayı yaptım. bobinin dibine ise pirinç  bir malzeme monte edıp üzerine tornada 8mm kılavuz çektim. bu bizim bobinimizi yukarı asağı hareketını saglıyacak somunumuz oldu. hurdacıdan aldıgım sarj kısmı bozuk tornavidayı tornada düzelttım ve aleminyum borunun içine girecek sekilde dısına teflon malzeme gecirip torna ettim. artık motorumuzda hazırdı. motorun ucuna bobinimiz boyunda 8mm gicon sabitleyıp, klavuz cektıgımız yere vira ettim.

TA3TK:
daha sonra alımınyum borunun içerisine hazırladıgım malzemeleri sabitledim. şimdi sorun empedans idi. empedansı uygunlastırmak için 20 mm pvc borunun üzerine 10 tur 16mm emaye telı sarıp canlı uç ile toprak arasına bagladım. antenın randımanına gelınce 80 m de swr metre hiç kımıldamıyor yani 1, 7mhz de 1.2swr var 14 mhz de 1.3 swr tuttu. 30 mhz ye kadar anten tunersiz cok rahat tune oluyor. aldıgım raporlar cok güzel. birde cihazın yanına bir adet switch yaptım. cihaz basından antenı kolaylıkla istedigim banda getirebiliyorum. benim gibi yerı olmayıpta evinde mobil anten kullanmak zorunda kalanlara guzel bir çözüm oldugu kanısındayım. en son içine su almasın diye üzerine 70 lik pvc borudan bir kılıf yaptım. yapmak isteyen arkadaşlar benı rahatlıkla arayabilirler. elimden geldigince dilim döndügünce yardımcı olmak isterim. elimdeki tüm resimleri ekliyorum. herkese zonguldaktan 73's

TA3TK:
resimlerin devamı

TA3TK:
resimlerin devamı

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git